Miksi kannatit tai et kannattanut hävittäjähankintaa?

Oliko oikeaan osunut hankinta vai virhe?. Perustele.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Vaihtoehtona kyn oli zetor traktori niin sen ottasin mutta ovst punadia niin ei kovin hyvin häviä lepikkoon joten se siit

Äänestä

Olisi ollut kustannustehokkaampaa ulkoistaa se lentotoiminta. Samalla olisi voitu liennyttää ja hoitaa idänsuhteet kuntoon: Olisimme voineet pyytäää Venäjää hoitamaan ilmatilamme valvonnan sopivaksi hiotulla keskinäisellä palvelusopimuksella. Hornetit olisi voitu myydä vaikka jollekin Afrikan maalle nyt kun niillä vielä pystyy lentämään.

Äänestä

Onnistunut valinta. Suomi tarvitsee länsiliittouman kanssa yhteensopivaa kalustoa joka olisi Venäjän kannalta katsottuna vaarallisen iskukykyistä. Tämä tuo meitä lähemmäs Natoa kuten on tarkoituskin. Näin kirjoitti Publius Flavius Vegetius Renatus vuonna 390:

Si vis pacem, para bellum
Jos haluat rauhaa, varaudu sotaan.

Kun naapurimaa Venäjä on epävakainen on varauduttava aseellisen konfliktin eli sodan mahdollisuuteen. Nyt meillä on velvoitteemme paitsi itsenäisenä valtiona niin myös EU:n ulkorajan vartijana.

Äänestä

Miksi vaivata päätä asioilla joihin ei ole mitään päätösvaltaa tai vaikutusta elämään?

Äänestä
  • Puolueilla on keskenään varsin erilaiset näkemykset siitä, pitääkö Suomen alistua Venäjän edessä vai puolustaa omia rajojaan. Jokaisella meistä on äänioikeus eduskuntavaaleissa. Meillä on siis tässä asiassa päätösvaltaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Puolueilla on keskenään varsin erilaiset näkemykset siitä, pitääkö Suomen alistua Venäjän edessä vai puolustaa omia rajojaan. Jokaisella meistä on äänioikeus eduskuntavaaleissa. Meillä on siis tässä asiassa päätösvaltaa.

    Venäjän kannalta katsottuna on tietenkin sitä parempi mitä passiivisempia suomalaiset ovat. Siksi hyväuskoisille annetaan ohjeita toisaalta Venäjällä fyysisesti sijaitsevien propagandasivustojen (mvlehti, tokentube) kautta ja toisaalta venäjämielisten poliitikkojen (Tuomioja) suulla.

    Venäjä ei ole Suomen ystävä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Venäjän kannalta katsottuna on tietenkin sitä parempi mitä passiivisempia suomalaiset ovat. Siksi hyväuskoisille annetaan ohjeita toisaalta Venäjällä fyysisesti sijaitsevien propagandasivustojen (mvlehti, tokentube) kautta ja toisaalta venäjämielisten poliitikkojen (Tuomioja) suulla.

    Venäjä ei ole Suomen ystävä.

    "Venäjä ei ole Suomen ystävä"

    Hämmästyttävän moni mvlehti - sivuston lukija kuvittelee Venäjän olevan Suomen ystävä ja ajavan suomalaisten asiaa. Sitä ihmettelen että ovatko nuo mv-fanit täysin lähihistoriaan tutustumattomia ihmisiä vai ovatko yksinkertaisesti vaan niin tyhmiä että helposti tulevat ulkomaalaisen propagandan avulla höynäytetyiksi?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Oliko oikeaan osunut hankinta vai virhe?. Perustele.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu