Hirveästi ollaan viemässä paperiteollisuutta halpatyömaihin. Näin varmaan käy että vain parhaat ja uusimmat laitokset saa lisäinvestointeja.
Se mikä ärsyttää täällä kirjoittelussa on duunareille suunnattu kauhu ja pelko työpaikan säilyvyyksistä. Samaa pelkoa voi suunnata toimihenkilöille, ylemmille toimihenkilöille, alihankkijoille jne... Ei ne työt pelkästään duunareilta häviä jos häviää. Eiköhän nyt olisi paras saada sopu piakkoin aikaan, molempien on annettava (TA&TT) myönnytyksiä.
Se mikä ärsyttää täällä kirjoittelussa on duunareille suunnattu kauhu ja pelko työpaikan säilyvyyksistä. Samaa pelkoa voi suunnata toimihenkilöille, ylemmille toimihenkilöille, alihankkijoille jne... Ei ne työt pelkästään duunareilta häviä jos häviää. Eiköhän nyt olisi paras saada sopu piakkoin aikaan, molempien on annettava (TA&TT) myönnytyksiä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos alkaa yksin puheleen eiks ne pidä hulluna!Ei ole tullu paljo vastakaikua työnantajalta!!
Eikös paperiliittolaiset alkaneet rettelöinnin? Ei sillä tavalla saavuteta mitään muuta kuin riitaa, ja ehkä vähän lisää etuja, sekä teollisuuden siirtyminen muualle.
" Eikös paperiliittolaiset alkaneet rettelöinnin? Ei sillä tavalla saavuteta mitään muuta kuin riitaa, ja ehkä vähän lisää etuja, sekä teollisuuden siirtyminen muualle."
Aijaa? Paperiliitto olisi liittynyt tupoon, ja jatkanut työntekoa entiseen malliin seuraavat 3 vuotta.
Työnantaja ilmoitti jo viime syksynä että heitä ei tupo kiinnosta, ja tuloksen näkee nyt.
Kymmeniä miljoonia jo maksanut tämä sekoilu. Sitä ei ihan hetkessä tehdä takaisin, oli sopimus minkälainen tahansa.
Paperiliittohan on valmis myymään juhannuksen ja joulun, mutta työnantaja provosoi niillä muilla heikennyksillä joten jumissa on neuvottelut.
sillä, että viedään tuotanto halpamaihin.
Ja eikö meillä oo töissä jo enemmän insinöörejä ja vuoromestareita, suunnittelijoita ym..kuin TYÖNTEKIJÖITÄ.Joka jampalla oma mestari??Paras päivä mulla 2 työnjohtajaa 3 työntekijää.HALOO??Insinöörejä koulutetaan liikaa puolellekaan ei töitä ainakaan koulutusta vastaavaa.Parhaat ajaa trukkia satamas!
70-luvulla taisi olla 2-5 insinööriä/pk jossa mukana kunnossapito. Ja siihen aikaan paperikoneita ja prosesseja kehitettiin talon sisällä. Nykyisin laitetoimittajat hoitaa tämänkin homman, hyvin tai huonosti yleensä huonosti.
Tähän aiheeseen sopii osuvasti seuraava "tosijuttu".
Suomalainen ja japanilainen yritys päättivät järjestää vuosittain soutukilpailun 8-miehisin joukkuein. Molemmat joukkueet harjoittelivat pitkään ja kovaa ja kun kilpailupäivä tuli, molemmat joukkueet olivat mielestään huippukunnossa. Mutta japanilaiset voittivat ylivoimaisesti kilometrin erolla.
Tappion jälkeen Suomalaisten joukossa vallitsi tappiomieliala. Yrityksen korkein johto päätti kuitenkin, että imagosyistä heidän olisi pakko voittaa seuraavan vuoden kisa. Näin ollen he asettivat projektiryhmän ratkaisemaan ongelmaa. Pitkien analyysien jälkeen ryhmä havaitsi, että japanilaisilla oli seitsemän soutajaa ja yksi mies peräsimessä, kun taas suomalaisilla oli yksi soutaja ja seitsemän perämiestä. Tässä kriisitilanteessa johto osoitti huomattavaa toimintakykyä. Päätettiin palkata konsultit tutkimaan oman joukkueen koostumusta. Muutaman kuukauden työn jälkeen asiantuntijat tulivat siihen johtopäätökseen, että joukkueessa oli liian monta ohjaajaa ja liian vähän soutajia.
Asiantuntijoiden raportin perusteella yrityksen johto teki välittömästi muutoksia joukkueeseen. Nyt joukkueessa oli neljä perämiestä, kaksi yliperämiestä, joukkueenjohtaja ja soutaja. Lisäksi soutajan motivoimiseksi kehitettiin bonuspistejärjestelmä. "Meidän on laajennettava hänen työnkuvaansa ja annettava hänelle enemmän vastuuta."
Seuraavana vuonna japanilaiset voittivat kahden kilometrin erolla. Suomalaisten joukkue erotti soutajan huonoon työsuoritukseen vedoten, mutta maksoi kuitenkin johdolle bonuksen sen osoittamista ponnisteluista.
Konsulttifirma teki uuden analyysin tilanteesta ja teki johtopäätöksen, että taktiikka oli ollut oikea ja motivaatio kohdallaan. Materiaalissa vain olisi parantamisen varaa. Ensi vuotta varten ruotsalaiset ovat nyt kehittämässä uutta venettä...
Minä en suosittele pelolla johtamista kenellekään. Olen katsellut sitä metallissa riittävän kauan. Nyt ala on ukkoutuva - ja oma ukko eläkeputkensa ansainnut - eikä tässä pelkää enää mitään. Lapsi on päässyt pois.
Paperiala on samalla tavalla ukkoutuva. Mitä sitä lapselleen haluaa? Turvallista työympäristöä. Se tarkoittaa paitsi fyysistä tuvallisuutta ja hyvinvointia, myös aivan jotain muuta kuin mihin näillä pelotteluilla tähdätään. Kuka sitä muuten harrastaa?