P2X Solutions Oy:lle myönnettiin 25 760 000 euroa uusiutuvan vedyn tuotannon investoinnille Harjavaltaan. Hankkeen uutuusarvona on uusiutuvan vedyn tuotanto teollisuus- ja liikennekäyttöön, sekä uusiutuvan metaanin tuotantolaitoksen yhdistäminen uusiutuvan vedyn tuotantoon.
EPV Energia Oy:lle myönnettiin 14 171 000 euroa uusiutuvalla sähköllä tuotetun vedyn tuotanto-, varastointi- ja käyttöinvestointiin Vaasaan.
Lisäksi Neste aloittaa Suomessa ennennäkemättömän suuren vihreän vedyn tuotannon Porvoon jalostamolla tyydyttääkseen lähitulevaisuuden kasvavan vedyntarpeen mm. tieliikenteessä.
https://yle.fi/uutiset/3-12190302
EPV Energia Oy:lle myönnettiin 14 171 000 euroa uusiutuvalla sähköllä tuotetun vedyn tuotanto-, varastointi- ja käyttöinvestointiin Vaasaan.
Lisäksi Neste aloittaa Suomessa ennennäkemättömän suuren vihreän vedyn tuotannon Porvoon jalostamolla tyydyttääkseen lähitulevaisuuden kasvavan vedyntarpeen mm. tieliikenteessä.
https://yle.fi/uutiset/3-12190302
Vastaukset 18
Vanhimmat
etenee mirain tankkiin
Toyota Mirai haastaa akkusähköautot.
https://toyotaway.fi/autoilu/uusi-toyota-mirai-haastaa-sahkoautot
Kuten myös Hyundai Nexo
https://www.hyundai.fi/mallisto/nexo/
Tuossa on hyvä 10 minuutin dokumentti vetyautoista.
https://youtu.be/zNrabZJmaYk
Suomeen on suunnitteilla 25-40 vetytankkausasemaa vuosikymmenen loppuun mennessä ja ensimmäiset niistä avataan vuonna 2023 Tampereelle, Turkuun ja pääkaupunkiseudulle.
https://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/5409837/Ensimmaiset vetyasemat aukeavat vuonna 2023kayttajia raskaat ajoneuvot seka ennakkoluulottomat henkiloautoilijat
Eihän tuo määrä riitä mihinkään. x100 niin oltaisiin bensa asemien tasolla. Koska hidas paineistus tarvitaan vielä enemmän.
Eiköhän niitä vetytankkausasemia rakenneta sitä mukaa kun vetyautot yleistyvät.
Näinhän on käynyt myös bensa-asemien kohdalla.
"Eiköhän niitä vetytankkausasemia rakenneta sitä mukaa kun vetyautot yleistyvät."
Kyseessä on muna-kana-syndrooma, joka tulee saada puhkaistua.
Kun ei ole vety-infraa, niin ei osteta vetyautoja.
Jos ei ole riittävästi vetyautoja ostettavaksi, niin infraa ei rakenneta.
Käytännössä on kuitenkin niin, että monien käyttöön sopivia vetyautoja on jo saatavilla, joskin toistaiseksi ne ovat liian kalliita, mutta hinnat tulevat laskemaan polttareiden tasolle.
Vetyinfran rakentajat joutuvat ottamaan investoinneissaan ennakkoon, eli laittamaan kalliin systeemin pystyyn ja tekemään x-aikaa tappiota (kuten mm. hybridien valmistajat aikanaan) kunnes ajan kanssa alkaa syntyä riittävästi käyttäjävolyymiä, eli tuo infra vaatii leveitä taloudellisia harteita.
Itse arvioin, että Suomen kohdalla riittävä vety-infra on vielä varsin kaukana horisontissa, samalla kun se on kustannuksiltaan korkeampaa ja haastavempaa rakentaa suurelle kotimaan pinta-alalle ja pienelle populalle _vrt._ Pelkästään Pariisin tiiviillä urbaanilla alaueella asuu noin 10 miljoonaa henkeä.
Vaikkapa Saksassa tai Ranskassa, kuten Hollannissakin tilanne on aivan toinen, sillä siellä on asukastiheys ja kokonaispopula aivan toisella asteikolla, jossa kalliille infralle saadaan katetta.
Upeaa vetyvoimaa kauneimmassa muodossa.
https://www.toyota.fi/ajankohtaista/uutiset/mirai-2020.json
Kaikki vety menee SSAB: n Raahen tehtaalle teräksen tuotantoon korvaamaan hiiltä. Vetytuotannon edelleen kasvaessa seuraavana on vuorossa raskas liikenne.
Henkilöautoliikenne ei tule saamaan suurpaineista vetyä tällä vuosikymmenellä.
Mitenkä tuo liittyy mitenkään vetyautoihin?
Kaikki vety tulee menemään teollisuuteen sillä siellä vedystä saadaan suurin hyöty ilmaston ja päästömaksujen vähentämiseen.
Upeaa että vetyä tehdään myös vetyautoihin kuten uutisesta käy selkeästi ilmi.
Jos vetyaseman perustaminen maksaa 2 miljoonaa euroa ja niitä tehtäisiin 2000 kappaletta niin voisi kysyä miten paljon sähköverkkoa voisi vahvistaa ja latausasemia perustaa tuolla 4 miljardilla?
Todella mainio uutinen
Suomessakin edetään vetyasiassa
"Upeaa että vetyä tehdään myös vetyautoihin kuten uutisesta käy selkeästi ilmi."
Uutisessa sanotaan selvästi että kaikki vety menee teollisuuden käyttöön ja liikenteeseen tehdään synteettistä metaania kaasuautoihin.
Vetyautoille tuosta tehtaasta ei tule mitään. EI mitään.
Aika huikeaa on vetyauton voittokulku
Mahtavaa