Lakkoja lakkojen perään. Ei ole osaamista, avuttomia ovat liittojen miehet. Avuttomia liittojen hallituksia. Ketä trukkikuskeja sinne on oikein valittu? Jäsenet kärsii. Se otetaan duunareiden selkänahasta, kun lakkoillaan. Hakaniemen herroilla iso palkka juoksee. Samoin näiden käskyläisillä pääluottamusmiehillä, kun eivät ole lakossa. Suurin mulkku varmaan valitaan uudeksi Elorannaksi. Siitähän tässä on kysymys. Ei työntekijöiden asemasta. Jos ei pääsisi naama televisioon, niin olisiko lakkoja ollenkaan? Teollisuustyöpaikat Suomessa vähenee. Kiitos teollisuusliiton.
Mulkkuranking top 5: Pro, AKT, Veturimiehet, Sähkömiehet, Teollisuusliitto. Laittomia lakkoja ja yhteiskunnan terrorisointia. Ei yleishyödyllistä toimintaa. Ei toudellakaan.
Lakkosakkoja pitää nostaa. Sakot pitää ulottaa järjestäjiin henkilöinä. Lakia pitää noudattaa. Ei pidä rikkoa lakia. Se on rikollista toimintaa.
SAK:n liittojen suurin mulkku kilpailu meneillään
7
57
Vastaukset
- Anonyymi
Yksin on vaikea riidellä , riitaan tarvitaan vähintään kaksi osapuolta , nyt niitä on jo enemmänkin.
- Anonyymi
Teollisuusliitto tuntuu riitelevän yksinään.
- Anonyymi
Totta, teollisuusliitto tuo riidan yrityksiin, joissa selvittäisi mainiosti ilman heitä. Se on vähän niin kuin veepeekoon miehet sytyttelis tulipaloja, että tekee itsensä tarpeelliseksi, saa keikkaa ja (yhteiskunnalta) "vähän" lisärahaa.
- Anonyymi
AKT riitelee aivan yksin. Ei ole vastustajaa, mutta työtaistelee niin perkeleesti.
SAK-laisilla lakkokiimaisilla ammattiliitoilla tuntuu olevan vihollisia ja vainoa kuin Putinilla. Tarinaa ja uhkakuvia esitetään. Tosiasiassa kukaan muu kuin he itse, eivät ole uhkana heidän olemassaololleen, ei Putinin, ei ammattiliittojen. Itseaiheutettu vainoharhainen tila. Sillä yritetään kohottaa omaa asemaa, Putin Venäjällä, ay-pomot oman jäsenkuntansa keskuudessa.
Tehtaalla kysyttiin, kuka haluaa lakkoilla. Vain ay-aktiivit nostivat kätensä. Niitä ei ollut monta.
AKT pelaa venäläistä rulettia ihan keskenään. - Anonyymi
Antti Rinnekin kehuskeli aina 25 vuoden neuvottelukokemuksellaan muttei pärjännyt paria viikkoa kauemmin mokaamatta pääministerinä.
- Anonyymi
Kyllähän hän liittohommistakin lähti enemmän tai vähemmän avustettuna.
- Anonyymi
Millä perusteella vertaa trukkikuskeihin? Toisaalta niillä voi olla jopa älyä hakeutua eteenpäin eikä jäädä vinkumaan paikalleen niin kuin kermaperse sorvari.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271914
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001660Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561266Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?531145Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31988Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51893Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47886Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44852Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798