Mitä kirjoittaa lukiolaisen työhakemukseen

Oon siis lukiolainen, mutta työhakemukseen pitää laittaa osaaminen. Mitä siihen pitäs oikeen laittaa, kun ei ole mitään koulutuksia yms. Laitanko siihe et osaan ratkasta rubiikin kuution vai jätänkö vaan tyhjäksi.

Ja siis kun työ on vielä sellane et siinä ei tarvita mitään esim. kielitaitoja tai IT-tietämystä.

11

552

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Joo, emmä ny mikään mastodontti ole, mutta hämmentävää vaa, ku kyseinen työ on robottimaista linjastoduunia niin mitä helvettiä siinä hyötyy jos on taitava excelin kanssa. Kaks perheenjäsentä ollu samas paikas duunis ja ei kuulemma ollu sillo tollasta kysytty, mutta joo tein tästä ihan liian ison numeron pitäs vaa tehä se hakemus eikä palloilla täällä :D


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo, emmä ny mikään mastodontti ole, mutta hämmentävää vaa, ku kyseinen työ on robottimaista linjastoduunia niin mitä helvettiä siinä hyötyy jos on taitava excelin kanssa. Kaks perheenjäsentä ollu samas paikas duunis ja ei kuulemma ollu sillo tollasta kysytty, mutta joo tein tästä ihan liian ison numeron pitäs vaa tehä se hakemus eikä palloilla täällä :D

        Kysy niiltä perheenjäseniltä, mitä taitoja ja ominaisuuksia siinä työssä tarvitaan vasta-alkajana ja kehu sitten itseäsi niistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kysy niiltä perheenjäseniltä, mitä taitoja ja ominaisuuksia siinä työssä tarvitaan vasta-alkajana ja kehu sitten itseäsi niistä.

        Osaamisensa kehumiselle on hyvä olla katetta eli todistetta. Pelkkä osaamisensa ja/tai fyyisesten ominaisuuksiensa kehuminen ilman jotain konkreettista sisältöä ja faktaa on hölmön hommaa.


    • Anonyymi

      mitä taitoja kyseisessä hommassa tarvitaan. Sen kun mielessäsi järkeilet niin kappas
      vaan ymmärrät että onhan sulla oikeasti pikku taitoja joita voi työssä hyödyntää.
      Se voi olla taito tehdä muistiinpanoja tai kyky työntää kottikärryä. Tai sitten sinulla on hyvä pelisilmä asioihin eli honaat tilanteita. Järjestelmällisyys on taito. Jos on mopo niin silloin opit käyttämään työkoneita helpommin. Osaatko käyttää sähköporakonetta. Jne.

    • Anonyymi

      Ei muuta kuin paperille muistiin kaikki mitä osaat. Mieti hieman myös harrastuksiasikin mitä osaamista siellä tarvitaan. Oletko joskus auttanut isovanhempiasi tietsikan asennuksessa tai tv kanavien etsinnässä ja tallennuksessa.?
      Oletko joskus ratkaissut jonkin ongelman nopeasti, ym ym.
      Monesti ei itse edes ajattele mitä kaikkea sitä osaakaan kun ne asiat pitää itsestäänselvinä.
      Jos kuitenkaan et saa mieleesi mitä osaat niin laita siihen osaamisen kohdalle että olet halukas oppimaan uusia asioita ja teet sen mielellään juuri siinä työpaikassa jota haet..

    • Anonyymi

      Lukiolainen. Ihan tyhmäksi kait siellä tulee noin käytäntöä ajatellen?

    • Anonyymi

      Oletko lukenut työpaikkailmoituksia ? mitä tuontyyppisissä töissä toivotaan hakijalta ? Ihan viime aikoina on ollut vaatimuksena kyky sietää rutiininomaisia työtehtäviä. Harva sietää, aina halutaan uusia haasteita ja kokemuksia. Mutta sitä ns tylsääkin työtä on tarjolla.

    • Anonyymi

      Varsinaista CV:tä sitä ei saa ilman ammattipohjaistakoulutusta tai työkokemusta kasaan, mutta panosta sen sijaan hakemuskirjeeseen. Kannattaa myös olla aktiivinen ja soitella kauppoihin tarvitsevatko hyllyttäjää, nopea perehdytys ja nuortenkin annetaan työskennellä alalla.

    • Anonyymi

      Kun kerran lähipiiriäsi on ollut kys paikassa töissä, paikkahan on sitä kautta tuttu, eli kirjoitat hakemukseen että haet paikkaa koska olet saanut siitä myönteisen käsityksen. Taitoinasi voit ilmoittaa vaikka nopean oppimiskyvyn, jos sinulla sellainen on. Tai jotain muuta, mitä oletat vaadittavan kys työssä, ja sinulla se taito on.
      Iästäsi ja lähes olemattomasta tai olemattomasta työkokemuksesta johtuen, työnantaja kyllä ymmärtää ettet voi väittää osaavasi ihan mahdottomasti tavallisissa töissä vaadittavia taitoja. Tärkeintä on rehellisyys, ja ilmaista halusi oppia työtehtävät.
      Sinulla on myös tietoa työpaikasta, koska perheessäsi sitä on, joten laita hakemukseen jokin asia jolla uskot olevan merkitystä että erotut hakijoiden joukosta. (Vaikkapa: teillä on x tyypin kone(koneita), joista olen saanut lähteistäni tietoa, niiden käytöstä.)
      Tms. Tuommoinen on työnantajalle arvokasta, ettei työn aloittavaa tarvitse neuvoa joka asiassa ihan juurimultiaan myöten.
      Sekin on arvokasta että työläinen on nopea, huolellinen ja hyvä tyyppi, ettei jo työpaikkahakemus ole jotenkin huonotuulinen.
      Onnea työn saantiin!

    • Anonyymi

      Nuori ei voi saada töitä, jos perheellä tai sukulaisilla ei ole jotain kontakteja, joiden kautta järjestyy työpaikka jostain.

      Jos pyrit mihinkään töihin ilman perhetaustasta peräisin olevia kontakteja, niin sinua ei oteta, koska ei ole aiempaa työkokemusta. Et voi tietenkään saada työkokemusta, koska sinulla ei ole työtä. Catch-22.

      Vuosien päästä sinua ei vieläkään oteta mihinkään, mutta nyt syy on se, että on iso aukko CV:ssä. Tuo aukko tietenkin johtuu siitä, että et saanut ensimmäistäkään työpaikkaa, koska ei ollut aiempaa kokemusta.

      Koko moderni järjestelmä on tavallista ihmistä vastaan. Suosittelen opettelemaan varastamisen jalon taidon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      70
      4505
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3759
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      113
      3391
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      33
      1948
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      88
      1202
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      92
      957
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      912
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      905
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      817
    Aihe