Puhelimessa olevaan Maisa-ohjelmaan tulee nykyään reaaliaikaisesti tiedot laboratoriotutkimusten tuloksista. Tosi hyvä juttu!
https://play.google.com/store/apps/details?id=fi.maisa.maisa
PS. Maisa on Apotti-nimiseen potilastietojärjestelmään luotu asiakasportaali. Apotissa ovat mukana Helsinki, Vantaa, Kirkkonummi, Kauniainen, Kerava, Inkoo, Loviisa, Tuusula, Siuntio sekä Helsingin seudun yliopistollinen keskussairaala.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Apotti_(potilastietojärjestelmä)
Tykkään Maisasta
3
347
Vastaukset 3
- Anonyymi
Kas-kas, sinäkin löysit Maisan (vihdoinkin). Tällä palstalla siitä on keskusteltu yli vuosi sitten kun se käynnistettiin ja jo silloin todettiin hyväksi. Itsekin olen käyttänyt sitä nyt vähän päälle vuoden aktiivisesti kun on iskenyt yllättäviä sairauksia ja niiden tutkimustuloksia ja hoito-ohjeita olen voinut lukea Maisasta. Ajanvarautenkin käsittely sujuu hyvin. Käytän kylläkin pääosin tietokoneella, viesti-ilmoitukset tulee kyllä puhelimeen, mutta sieltä viestien lukeminen ja edelleen käsittely ja tulostus on hankalampaa.
- Anonyymi
En tykkää yhtään maisasta. Joka hemmetin viikko työntää viestiä. Siis solkenaan täysin turhaa viestiä. Joudun käymään viikottain kontrollissa. Ennen käyntiä tulee viesti, muistathan ajanvarauksesi, käynnin jälkeen tulee viesti käynnistä, kun sairaanhoitaja tekee kirjaukset, taas tulee viesti jne jne jne. Ei mitään tolkkua tässä.
Olen varannut ajan kolmanteen koronarokotukseen jo 4 viikkoa sittenm sain ajan vasta tammikuun puoleen väliin. Joka saamarin viikko maisa laittaa viestiä siitä että rokote on jo saatavilla. Ei ilmeisesti synkkaa ajanvarauskalenterit ja maisa keskenään.
nnn - Anonyymi
Maisassa näkyy tuleva käynti. Ei vaadi minulta mitään.
Siinä kuitenkin lukee, että merkitse tämä valmiiksi pvm lähellä.
Mitä ihmettä? Ymmärtääkö kukaan mikä idea?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1531373Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1221095Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä33872Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216839En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58792- 64762
- 143754
- 47696
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57632Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan
Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss63593