Ilmassa on käytännössä koko ajan kosteutta, toki kovilla pakkasilla vähemmän. Mutta keskimäärin ilmassa on kosteutta, eli vettä, jossa on vetyä.
Vetyauton käyttövoimaongelma ratkeaisi sillä, että tehdään autoon vetyä ilmakehästä tuottava prosessori, jonka tuottama vety menee ensin vetysäiliöön, ja sitten käyttöön.
Kuivina aikoina auto käytäsiin tankkaamassa vetyasemalta, kuten jo nytkin tehdään.
Ilmankosteudesta vedyn keräävä auto olisi ratkaisu
8
69
Vastaukset
- Anonyymi
Keksit juuri ikiliikkujan! Kas kun ei kukaan aikaisemmin.
- Anonyymi
Ja Suomessako ei muuten riitä vettä?
- Anonyymi
Vetyauto tarvitsee sadalle kilometrille vetyä noin 15kWh edestä, Ssen valmistaminen vaati noin 55kWh sähköä. Mistäs ajattelit tuon sähkön ottaa?
- Anonyymi
Autoon laitetaan riittävän iso akku ja laturi, jota käytetään bensamoottorilla.
- Anonyymi
Mihin tarvitaan sähköä? Vety on keksitty jo paljon ennen sähkön keksimistä. Taitaa melkein kaikissa tähdissäkin olla vetyä, mutta yhdessäkään ei ole sähköä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mihin tarvitaan sähköä? Vety on keksitty jo paljon ennen sähkön keksimistä. Taitaa melkein kaikissa tähdissäkin olla vetyä, mutta yhdessäkään ei ole sähköä.
"Taitaa melkein kaikissa tähdissäkin olla vetyä, mutta yhdessäkään ei ole sähköä."
Mites ajattelit saada sen vedyn sieltä tähdistä autoon käytettäväksi? Melkoinen matka kuitenkin siinä välissä.
- Anonyymi
auringosta Japani jo tuottaa vetyä...valosta
- Anonyymi
Auringossa on valvavasti vetyä. Ei muuta kuin suora putki auringosta vetytankkausasemalle, niin maailman energikriisi on ratkaistu. :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1044671Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743921397- 1861072
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091062Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna86980Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk11912Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47911- 64901
tilitoimistopiirainen huutaa
mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt10897- 64866