Evolutiivisesti ymmärrettävää

Kun ymmärtää, että perinnöllisyys on arpapelia, ymmärtää myös, että joku sattuu saamaan itselleen haitallisia geenejä. Myös sellaisia, jotka panevat puhumaan rumia. On selvä, että parisuhdemarkkinoilla sellainen, joka puhuu seksiasioista rumasti, on tietysti huonossa asemassa.

Silti geenit teettävät tällaista. Vaikka tämän teoriassa tajuaa oikein hyvin, sitä on äärimmäisen vaikea sisäistää ja hyväksyä, mutta niin vain on. Ihminen tekee haittaa ITSELLEEN.

Jopa ihmiset, jotka uskovat olevansa esimerkillisiä, kaivavat maata omien jalkojensa alta.

Jatkuvasti hämmästelen, kuinka useat netin törkyturvat, puhuvat seksiasioista mitä iljettävimmällä kielellä, mutta eivät tunne niin tekevänsä. Kun eivät sitten kelpaa markkinoilla, syyttävät ja herjaavat vastakkaista sukupuolta.

Niin, kyllä se on vääjäämätön seuraus perinnöllisyydestä, evoluutiosta ja valinnasta. Karsinta poistaa koko ajan eliömateriaalia, että loppujen lisääntyminen juuri ja juuri riittää, mutta karmeata sitä on seurata. 🌹👀

9

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eli törkyturvista kannattaa pidättäytyä erossa, jotta ei vahingosaakaan tule altistaneeksi omia jälkeläisiään samoille huonoille geeneille?

    • Anonyymi

      Kuten biologimaisteri itse jaksaa täällä aina toistella, niin "käytämme kieltä eri tavalla" ja "ei pidä tarttua sanavalintoihin" ;)

      Moni nainen on ilmaissut, että ei pidä biologimaisterin sanavalinnasta jalkovälilleen vaan pitää sitä loukkaavana terminä.
      Useimmat pitävät termejä kuten haaroväli, jalkoväli, rako, vako yms neutraaleina termeinä.

      Biologimaisteri se ainoana jaksaa neutraaleista termeistä vetää herneen nokkaan, ja yrittää epätoivoisesti pakottaa muut pitämään lempitermejään parempina ;)

    • Anonyymi

      Älä nyt viitsi. Ihmiset on paskiaisia suurimmaksi osaksi siksi, että antavat itsensä olla paskiaisia. Ainoastaan älyllisesti laiska ja vajaa syyttää kaikesta geenejä, ettei tarvitsisi peiliin katsoa.

      • Anonyymi

        Toi on kyllä niin totta.


      • Ei ole olemassa yliminää, jolla voisi antaa itselleen määräyksiä. Ei ole olemassa vapaata tahtoa. 🌹👀


      • Anonyymi

        Prikulleen noin.


      • Anonyymi
        kynä.mi kirjoitti:

        Ei ole olemassa yliminää, jolla voisi antaa itselleen määräyksiä. Ei ole olemassa vapaata tahtoa. 🌹👀

        Onpas. Toiset on vaan päästään niin pehmeitä, etteivät kykene selviytymään edes tavallisesta arjesta. Heitä sanotaan mielenterveyspotilaiksi. Normaalilla ihmisellä toimii impulssikontrolli ja hän on oppimiskykyinen, kehittyy, joustaa tilanteen mukaan ja soveltaa oppimaansa käytäntöön. Psyyke on terve ja vahva. Asia, josta sinä et tiedä mitään.


    • Anonyymi

      Suurin osa törkyturpaisuudesta johtuu tyhmyydestä ja kyvyttömyydestä tehdä itse asialle jotain. Se kun vaatii jotain enemmän kuin geenien tai toisten ihmisten syyttely.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3053
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2715
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2325
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2178
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1996
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      54
      1896
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1576
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1537
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1370
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1339
    Aihe