Hyundain maahantuojan nettisivuilta löytyy kaikkea kiinnostavaa luettavaa.
https://www.hyundai.fi
Hyundain nettisivut
35
1121
Vastaukset
- Anonyymi
Mielenkiintoinen artikkeli Hyundai Nexosta ja paljon muutakin asiaa vetyautoista.
https://yle.fi/uutiset/3-12079587 - Anonyymi
Hyvältä näyttää 👍
- Anonyymi
Niin näyttää
- Anonyymi
Niin löytyy 👍
- Anonyymi
Hyvää vetyasiaa
- Anonyymi
Hyvä aloitus
- Anonyymi
Huyndai tietää vetyjutut parhaiten!
Etelä-Koreassa vedyn hinta on tällä hetkellä noin 6 euroa kilogrammalta ja arvioiden mukaan hinta tulee laskemaan noin kolmeen euroon vuoteen 2030 mennessä ja noin 2,2 euroon vuoteen 2040 mennessä.
Siksi tajuaa panostaa niin voimakkaasti akkuautojen kehitykseen.- Anonyymi
Näin asia tosiaan on.
- Anonyymi
Mainiota todellakin 👍
- Anonyymi
Mielenkiintoinen juttu
- Anonyymi
Niin tosiaan on.
- Anonyymi
Vuonna 2040 vety on halvempaa kuin bensa!
- Anonyymi
Siksipä ei vetyyn kannata lanttiakaan laittaa. Tankkausasemat 10x kalliimpia ja autot 300 % kalliimpia kuin jokin karvalakkimallin bensavehje (joka on se kokonaiskuluissa edullisin)
Sattuneesta syystä asiantuntijatkin arvioivat nyt, että vedyn käyttö alkaa 2050 luvulla. No, 30 vuotta sitten sanottiin, että vedyn käyttö alkaa 30 vuoden päästä. On maailmassa sentään jotain pysyvääkin ;-D
Täyssähkäautojakin saa 2 vetypommiauton hinnalla ja nehän on päästöjenkin suhteen täysin ylivoimaisia. Jos budjetti ei täyssähkäriin veny tai kenkä puristaa latauspisteistä, niin vaihtoehtona myös kaasuautot, joita saa 3 vetyauton hinnalla.
Biokaasu se todellinen kirittäjä onkin. On tälläkin hetkellä vetyä halvempi polttoaine ja sitähän tuotetaan Suomessakin 10x määrä, mitä liikenteessä tällä hetkellä käytetään. "Ylijäämä" käytetään voimalaitoksissa maakaasun sijaan. BTW sama on mm. Saksassa, sielläkin paljon tuotantoa, joka pääosin menee voimalaitoksiin.
Biokaasulla/metaanilla on siis jo nyt tuotantolaitokset tikissä, samoin jakeluverkot. Suomessa on enemmän biokaasun tankkausasemia kuin koko USA:ssa vedyn tankkausasemia. Saksassakin metaani johtaa kisaa 8:1 tankkausasemien määrästä puhuttaessa.
Kun otetaan huomioon vielä sekin, että metaanikin kelpaa polttokennoille, on korkea aika kysyä, mihin vetyä tarvitaan, koskaan?
- Anonyymi
Ovatko jo julkisesti kehdanneet tunnustaa lopettaneensa vetypommiautojen kehityksen?
https://uk.motor1.com/news/557624/hyundai-hydrogen-development-stopped/- Anonyymi
Nonni. Juuri niitä ongelmia joita on arveltukin eteen tulevan. Eli tuotantokustannukset karkaa käsistä, teknisiä ongelmia, huono "myytävyys" eli hinta-laatusuhde ei pärjää muulle tekniikalle sekä tankkausverkoston kehittymättömyys.
Joten vetyauto on taas se ratkaisu jossain kaaaaaaukana tulevaisuudessa!
- Anonyymi
Mainiota lukemista
- Anonyymi
Hyvää vetyjuttua
- Anonyymi
Niin on.
- Anonyymi
Aivan mahtavaa
- Anonyymi
Aika mahtavaa
- Anonyymi
Todella huikeaa
- Anonyymi
Mielenkiintoinen artikkeli
- Anonyymi
Niinhän tuolta löytyy
- Anonyymi
Sieltähän Sitä löytyy
- Anonyymi
Upea artikkeli
- Anonyymi
Hyvät sivut
- Anonyymi
Niin on.
- Anonyymi
Nexo on hyvä auto
- Anonyymi
Niin löytyy.
- Anonyymi
Upeaa todella
- Anonyymi
On siinä sivut
- Anonyymi
Aivan mahtavaa
- Anonyymi
No jo on hyvät sivut
- Anonyymi
Aika huikeaa on vetyauton voittokulku
- Anonyymi
Tosi hyvä sivu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5318945Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1616160Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3745220Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664749Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s994361Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664053SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1853942- 921896
- 1031404
- 47969