Tunnemyrsky

Hei vaan kaikille asiallisille vastaajille😊,
Kohta kulunut 1,5kk kun totuus paljastui ja yli kahdenkymmenen vuoden yhdessäolon pahin kriisi edessä.
Puolison salasuhde ja valehtelu iski kuin salama tajuntaan.
Ensimmäiset kaksi viikkoa meni shokissa ja nyt asioiden käsittelyvaihde menossa.
Puheyhteys puolisoon on pysynyt koko ajan ja puhuttu ollaankin todella paljon.
Jälkikäteen tyhmänä halusin tietää kaikki yksityiskohdat tapahtuneesta ja elokuva päässä alkaa samantien kun silmät aukeaa aamulla.
Näen myös oman osuuteni tapahtumien kulussa ja ymmärrän (en hyväksy) miten asiat ovat johtaneet toiseen.
Tuska ja kipu sydämessä on jotain mitä en ole kokenut koskaan aikaisemmin, vaikka paljon on elämä vuosien saatossa näyttänyt myös sitä ei niin mukavaa puoltaan.
Tunteiden kaikki sävyt ovat näyttäytyneet minulle nyt voimakkaampina kuin koskaan aikaisemmin, myös rakkaus.
Olisin kiitollinen kaikista asiallisista vastauksista ja toiveissa myös selviytymistarinoita vastaavasta tilanteesta selvinneiden osalta. Kiitos jo etukäteen 😊.

3

1570

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minkälainen salasuhde on kyseessä? Henkinen, fyysinen vai sekä että? Itselleni on helpompi päästä yli fyysisestä pettämisestä kuin henkisestä, mutta molempia voi olla vaikea unohtaa. On vaikeaa jäädä sellaiseen suhteeseen, missä ei ole enää luottamusta. On kokemusta puolison uskottomuudesta. Pahinta oli se, kun tajusin, ettei se suhde mistä hän jäi kiinni ollut ollenkaan ainoa. Hän oli pahoillaan lähinnä siitä, ettei valehdellut uskottavammin. Oli helpotus jakaa tavarat ja lähteä eriteille.

    • Aika tarkalleen saman olen kokenut, joskin suhde oli noin kolmanneksen ikäinen teidän suhteenne mittaan nähden ja minä en halunnut tietää kuin isot linjat tapahtuneesta, tiesin ettei yksityiskohtien tuntemista seuraa kuin lisää kipua. Asiaa selviteltiin, mielestäni varsin hyvin ja elämä jatkui, kunnes kuitenkin lopulta päädyttiin eroamaan.

      Minäkin näin oman osuuteni tapahtumien kulusta ja sinällään otin vastuun osuudestani, mutta myöhemmin ymmärsin, että minulla ei ole mitään syytä ymmärtää eikä etenkään ottaa vastuuta toisen teoista. Ei mistään syystä.

      Jos kohtelin toista huonosti, olin vaikka saavuttamaton ja etäinen, niin toisen vastuu on ensisijaisesti yrittää puhua ja jos se ei luonnistu, niin sitten suora eroaminen. Pettäminen on pelkurin tie saada aikaseksi tapahtuma, jolla toinen osapuoli haluaa eron, kun pettäjä itse ei ole uskaltanut erota vaikka suhde on ollut vähintäänkin epätyydyttävä hänelle.

      Mutta hyväksyn sen, ihmisiä tässä vain ollaan, kukin antaa resurssiensa mukaan ja enempää ei voi odottaa, etenkään vaatia, omat ikiaikaiset puutteeni ja vikani on minussakin. Pitää vain miettiä mikä on se, minkä minimissään itse voi antaa kaikissa olosuhteissa ja minkä minimissään toiselta edellyttää, kaikissa olosuhteissa, kunhan asia on tehty molemmin puolin hyvin selväksi.

    • Anonyymi

      Omassa tapauksessani takana oli pitkä avioliitto. Elämä oli arkista, tasaista, intohimo jo laantunut. Ei suuria riitoja. En koskaan ajatellut pettäväni puolisoani, vaikka elämästä tuntui välillä puuttuvan jotain selittämätöntä.
      Sitten paljastui mieheni yli 10 vuoden takainen pettäminen, joka oli shokki. Tuntui, että minulta oli varastettu nämä vuodet. Uskomukseni pyhästä avioliitosta, jossa puolisot lupautuvat rakastamaan vain toisiaan, tuntui vitsiltä, pilkanteolta.
      Tunteeni menivät vuoristorataa, rakastin edelleen ja välillä inhosin. Sydämeni oli niin rikki kuin olla voi. Vaadin selitystä mieheltäni, halusin kuulla totuuden. Ja halusin tietää myös kaikki yksityiskohdat. Miestä huoletti, että jättäisin hänet.
      En jättänyt. Tavallaan ymmärsin mieheni motiivit teolle, jota en kuitenkaan voinut hyväksyä. Kyseessä ei ollut rakastuminen toiseen naiseen, vaan pelkkä fyysinen tyydytys. Sattui kohdalle tämä nainen, jonka aloitteesta alkoi muutaman kerran tapaamiset. Nainen ei olisi koskaan saanut miestäni jättämään perhettään, pelkkä seksi ei ollut sen arvoista.

      Asiat tulevat vieläkin välillä mieleeni, vaikka olen yrittänyt unohtaa. Tiedän, että miehenikin haluaa unohtaa tapahtuneen, ja keskittyä rauhalliseen loppuelämän kanssani.
      Parisuhteemme on muuttunut totaalisesti tragedian myötä, saanut tuulta purjeisiin yhteisen panostuksen ansiosta ja noussut eräänlaiseen uuteen kukoistukseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      79
      10311
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    4. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      101
      6275
    5. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6133
    6. Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa

      Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh
      Maailman menoa
      94
      5817
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5384
    8. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5153
    10. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    Aihe