mikä merkki on edullisin Saksassa verrattuna suomen autoihin? onko VW tai Audi, nehän on saksalaisia merkkejä kai?
mikä merkki edullisin saksassa verrattuna suomeen
poliisi3454
52146
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
halvin. Audia arvostetaan.
ainakaan volkkari, joku oli laskenut IV pacific farkkugolffin hintaeroksi alle 2000 e ! samoilla varusteilla...juttua vw palstalla.
Jos tarkoitat käytettyjen autojen verotusta, niin niin kauan kuin tullin arpoma veroprosentti saattaa pompsahtaa "yhden yön aikana" 14 prossasta 34:ään (ensirekisteröinnin ajankohta), ei edullisuutta voida määrittää automerkin mukaan.
Tullin ilmoittamista kuukausikohtaisista veroprosenteista muutamien kuukausien Chrysler Neonit vuosilta 1999-2000 taitavat olla edullisimmasta päästä. Lisäksi Chrysleriä ei paljon Saksassa arvosteta.
Kaikesta huolimatta etsisin itse ennenkaikkea autoa ja vasta toissijaisesti hintaa, mutta mehän olemme kaikki erilaisia.
kuma kun mitä oon laskenut tulin verotuslaskutilla niin joka autoon on napsahtanut noin 30 prossan verot 22 alv. oon vertaillut Vw, BMW ja Mersuja n. 1994-1996 vuosilta. samat verot eli 30 prossaa.
VAikuttaako ajokilsat sitten muuten veroihin paljonkin?
Miten muka saisi 14 prossan verot, jollain ladalla vai?
http://www.tulli.fi/fi/03_Yksityishenkilot/02_Autoverotus/07_Prosenttitaulukko/index.jsp
Täältä löytyvän kahdeksan automerkin kuukausikohtaisista veroprosenteista oli kysymys edellisessä kommentissani. Löytyy Chrysler Neonille jopa 13 prosentin veroja.
Se laskuri on vain karkeasti suuntaa antava ja tullihan käyttää 29 prosenttia, elleivät ole "kerenneet vetää hatusta" jotain muuta prosenttia.
Tulli käyttää 18800 km ajosuoritetta per vuosi, ellei auton mittari näytä vähempää (se uskotaan), tai verovelvollinen osoita luotettavin dokumentein suurempaa ajomäärää. Homma on näiltäkin osin kaikkea muuta kuin tasapuolista ja oikeusvaltioissa muuten vallitsevan käytännön vastainen. Yleensä epäselvät tapaukset tulkitaan "heikomman osapuolen" eduksi, mutta ei meillä ainakaan autoveroasioissa.