Riidat ja sen käsittely

Anonyymi

Mietin miten jotkut ihmiset eivät pysty selvittämään riitoja vaan niiden käytös on heti että erotaan ja mahdollisimman pian toisen tavarat ja muistot pois. Vaikka kyseessä ei olisi vakava riita, niin näin radikaali suhtautuminen. Saman tien poistetaan kaikki WhatsApp,yhteydet ja laitetaan puhelinestot päälle, ettei vaan saa mitään yhteyttä. Riita voisi monesti selvitä keskustelemalla. Mutta jos toinen heittää kaikki kanavat kiinni vuosien yhteiselon jälkeen eikä halua enää keskustella.. ymmärrän jos on pitkään mennyt huonosti ja vakavia ongelmia mutta jos kaikki on mennyt hyvin, ja heti pienen riidan jälkeen näin radikaali muutos. Onko kokemuksia?

4

820

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sanot, että vuosia eletty yhdessä ja sitten jotkut ihmiset vaatii eroo heti kun tulee joku pikku riita. Monta vuotta muka yhdessä ennen ku tulee eka pieni riita. En usko.

      Eiköhän se ole silleen, että se mikä sulle aloittaja on pieni -ensimmäinen- riita on eroa haluavalle se viimeinen niitti yhteisessä elämässä. Oot vaan niin umpisokee etkä tajua mistään mitään. Toinen on aivan varmasti yrittänyt monta kertaa sanoa asioista jotka teidän välillä hiertää, mutta sulla ei ole mennyt jakeluun minkäänlainen viesti eikä kommunikaatiomuoto.

    • Anonyymi

      Tuntuu, että kertomassasi tapauksessa kaikki ei ollutkaan niin hyvin kuin toinen saattoi luulla. Yhteiselo saattoi näyttää päällisin puolin hyvältä, mutta puoliso ei ollutkaan täysin tyytyväinen. Vuosien yhteiselosta on hiipunut ilo ja intohimo. Ehkä arjen pyörittäminen samaa rataa on alkanut ahdistaa ja kaipaa muutosta elämäänsä.

      Vanhemman parin kohdalla tulee mieleen ikäkriisi. Onko elämä mennyt toiveiden mukaan ja mitä on vielä saavutettavissa? Tätäkö se oli! Apeutta menetetyistä vuosista ja pelkoa jäljellä olevista.

      Puhumattamuus omista syvistä tunteistaan patoutuu sisimpään ja uhka räjähdyksestä on läsnä. Ehkä hän on miettinyt eroa yhtenä vaihtoehtona, ja nyt äkkipikaistuksissaan päättää toteuttaa sen. Taustalla voi olla orastava sivusuhde.

    • Anonyymi

      Kommentoin omasta näkö kulmasta.
      Olen riitaisessa suhteessa.
      Mies ei puhu,kuin negatiiviset tunteensa ulos.
      Riita tilanteessa sulkee puhelumensa ja häipyy.
      Kun asiasta kysyy,vastaus siinäpähän mietit.
      Hän käyttää myös aloittajan kuvaamaa tapaa. Nyt jätä se .
      Selviät helpomalla.
      Älä ota yhteyttä vaikka sattuisi kuinka paljon.

    • Anonyymi

      Mulla on niin iso mela, ettei yksikään nainen halua minusta eroon saatuaan meisselini kerran sisäänsä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      171
      3931
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      81
      3119
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      47
      2155
    4. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      23
      2133
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      55
      1935
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      85
      1341
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      25
      1278
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1270
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      58
      1058
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      768
    Aihe