Riidat ja sen käsittely

Anonyymi

Mietin miten jotkut ihmiset eivät pysty selvittämään riitoja vaan niiden käytös on heti että erotaan ja mahdollisimman pian toisen tavarat ja muistot pois. Vaikka kyseessä ei olisi vakava riita, niin näin radikaali suhtautuminen. Saman tien poistetaan kaikki WhatsApp,yhteydet ja laitetaan puhelinestot päälle, ettei vaan saa mitään yhteyttä. Riita voisi monesti selvitä keskustelemalla. Mutta jos toinen heittää kaikki kanavat kiinni vuosien yhteiselon jälkeen eikä halua enää keskustella.. ymmärrän jos on pitkään mennyt huonosti ja vakavia ongelmia mutta jos kaikki on mennyt hyvin, ja heti pienen riidan jälkeen näin radikaali muutos. Onko kokemuksia?

4

765

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sanot, että vuosia eletty yhdessä ja sitten jotkut ihmiset vaatii eroo heti kun tulee joku pikku riita. Monta vuotta muka yhdessä ennen ku tulee eka pieni riita. En usko.

      Eiköhän se ole silleen, että se mikä sulle aloittaja on pieni -ensimmäinen- riita on eroa haluavalle se viimeinen niitti yhteisessä elämässä. Oot vaan niin umpisokee etkä tajua mistään mitään. Toinen on aivan varmasti yrittänyt monta kertaa sanoa asioista jotka teidän välillä hiertää, mutta sulla ei ole mennyt jakeluun minkäänlainen viesti eikä kommunikaatiomuoto.

    • Anonyymi

      Tuntuu, että kertomassasi tapauksessa kaikki ei ollutkaan niin hyvin kuin toinen saattoi luulla. Yhteiselo saattoi näyttää päällisin puolin hyvältä, mutta puoliso ei ollutkaan täysin tyytyväinen. Vuosien yhteiselosta on hiipunut ilo ja intohimo. Ehkä arjen pyörittäminen samaa rataa on alkanut ahdistaa ja kaipaa muutosta elämäänsä.

      Vanhemman parin kohdalla tulee mieleen ikäkriisi. Onko elämä mennyt toiveiden mukaan ja mitä on vielä saavutettavissa? Tätäkö se oli! Apeutta menetetyistä vuosista ja pelkoa jäljellä olevista.

      Puhumattamuus omista syvistä tunteistaan patoutuu sisimpään ja uhka räjähdyksestä on läsnä. Ehkä hän on miettinyt eroa yhtenä vaihtoehtona, ja nyt äkkipikaistuksissaan päättää toteuttaa sen. Taustalla voi olla orastava sivusuhde.

    • Anonyymi

      Kommentoin omasta näkö kulmasta.
      Olen riitaisessa suhteessa.
      Mies ei puhu,kuin negatiiviset tunteensa ulos.
      Riita tilanteessa sulkee puhelumensa ja häipyy.
      Kun asiasta kysyy,vastaus siinäpähän mietit.
      Hän käyttää myös aloittajan kuvaamaa tapaa. Nyt jätä se .
      Selviät helpomalla.
      Älä ota yhteyttä vaikka sattuisi kuinka paljon.

    • Anonyymi

      Mulla on niin iso mela, ettei yksikään nainen halua minusta eroon saatuaan meisselini kerran sisäänsä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      57
      3471
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2826
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      148
      2640
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2331
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      357
      2053
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      156
      1724
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1495
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1338
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      38
      1293
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1184
    Aihe