Huimaus ja epätodellinen olo. jeesiä ?

Alan olemaan suhteellisen epätoivonen asian kanssa näin 3kk oireiden jälkeen niin ajattelin kysellä josko joku täältä osais auttaa ees jollain tasolla.

Tosiaan kuukausia kärsinyt puristavasta tunteesta päässä, sekä huimauksesta. Huimaus on jokseenkin kokoaikaista mutta tulee välillä myös pahempina kohtauksina. Horisontti tuntuu olevan vinossa.

Lääkärissä käyty useaan otteeseen. Niskan ja pään kuvat otettu, eikä niissä mitään poikkeavaa. Kuitenkaan aivojen tarkempaa tutkimusta (esim. aivosähkökäyrä) ei ole otettu.

Ylläpidän nykyään terveellisiä elämäntapoja. Kofeiini on pahe mutta sen käyttöä olen vähentänyt. Menneisyydessä ollut runsasta päihteidenkäyttöä, mutta nekin olen tosin lopettanut jo useita kuukausia sitten. Olen syönyt myös masennukseen SSRI lääkkeitä ja nukahtamiseen ollut lääke kanssa. En usko kuitenkaan kyseessä olevan minkään tason vieroitusoireet sillä molemmat lääkkeet loptettanut n. vuosi sitten.

Tuntuu että kaikkea on jo kokeillut. Tulossa vielä fysioterapia ja silmälääkäri. Ellei niistä löydy mitään poikkeavaa, olen kusessa.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Jos sulla vielä on toi ongelma käy ihan hieronnassa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Alan olemaan suhteellisen epätoivonen asian kanssa näin 3kk oireiden jälkeen niin ajattelin kysellä josko joku täältä osais auttaa ees jollain tasolla.

Tosiaan kuukausia kärsinyt puristavasta tunteesta päässä, sekä huimauksesta. Huimaus on jokseenkin kokoaikaista mutta tulee välillä myös pahempina kohtauksina. Horisontti tuntuu olevan vinossa.

Lääkärissä käyty useaan otteeseen. Niskan ja pään kuvat otettu, eikä niissä mitään poikkeavaa. Kuitenkaan aivojen tarkempaa tutkimusta (esim. aivosähkökäyrä) ei ole otettu.

Ylläpidän nykyään terveellisiä elämäntapoja. Kofeiini on pahe mutta sen käyttöä olen vähentänyt. Menneisyydessä ollut runsasta päihteidenkäyttöä, mutta nekin olen tosin lopettanut jo useita kuukausia sitten. Olen syönyt myös masennukseen SSRI lääkkeitä ja nukahtamiseen ollut lääke kanssa. En usko kuitenkaan kyseessä olevan minkään tason vieroitusoireet sillä molemmat lääkkeet loptettanut n. vuosi sitten.

Tuntuu että kaikkea on jo kokeillut. Tulossa vielä fysioterapia ja silmälääkäri. Ellei niistä löydy mitään poikkeavaa, olen kusessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu