Töihin lasten kanssa? Mitä järkeä?

Anonyymi

Työvoimatoimisto tuputtaa minulle töitä lasten kanssa. Miksi?

Olen 6-kymppinen vanha ukko, minulla ei ole mitään koulutusta lasten kanssa työskentelyyn, minulla ei ole koskaan edes ollut omia lapsia. En tiedä lapsista mitään!

Miksi lasten kanssa työskentelyyn patistetaan ihmisiä, joista ei ole siihen? Eikö alan työttömiä ole saatavilla? Eikö lasten kanssa työskentelevien koulutuksella ole väliä? Miksi opettajia, lastentarhanopettajia tai vastaavia yleensä koulutetaan, jos kadultakin voi napata jonkin tyypin sattumanvaraisesti hommiin? Onko putkimies pätevä opettamaan lapsia, vaikka olisi miten hyvä putkimies?

9

365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sanot että sinulla muka on sellainen tuomio taustalla, ettet kelpaa lasten kanssa työskentelemään.

    • Anonyymi

      Kannataa sanoa että on päässyt vankilasta pois, niin ei enää huolita lasten kanssa työskentelyyn

    • Anonyymi

      jospa ne haluavat hoitokotiin pian seniori-ikäisen vanhemman miehen. Sellaiseksi leppoisaksi höpöttäväksi papaksi jonka rauhallisuus on tarttuvaa. Lasten hoitokodit useinkin kärsivät rauhattomuudesta. Lapset oireilevat. Kaltaisiasi faareja tarvitaan rauhoittamaan tilannetta,

      • Anonyymi

        Kyllähän minä höpöttää osaan... :)

        Mutta mitä minä niille lapsille höpöttäisin, kun en lapsista mitään tiedä. Olisi kai oikeitakin "faareja" saatavilla...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllähän minä höpöttää osaan... :)

        Mutta mitä minä niille lapsille höpöttäisin, kun en lapsista mitään tiedä. Olisi kai oikeitakin "faareja" saatavilla...

        Kannattaa sanoa, että on pedofiili.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllähän minä höpöttää osaan... :)

        Mutta mitä minä niille lapsille höpöttäisin, kun en lapsista mitään tiedä. Olisi kai oikeitakin "faareja" saatavilla...

        Ota vanha viinapullo esille ja korkkaa siitä.


    • Anonyymi

      On koulutuksella väliä, kerron esimerkin.

      Allalla on työttömänä väkeä erilaislla koulutuksilla, ja jokaiseen haatatteluun mennessä fiilis laskee. Syy: ne yliopistokoulutetut 60v haastattelijat toitottaa ”olet meille epäpätevä”. Mikään koulutus ei riitä niille, mikään työkokemus ei riitä niille.

      Ja työkkäri tarjoaa niitä töitä kouluttamattomalle, jolla ei ole edes alan kokemusta. Älä välitä, koulutetut eikä kokeneet kelpaa niille.
      Se ON NIIN ...vaikeeta.

      Tosin, se on ala, jossa ei saa taukoja ja sitä tehdään alimiehitettynä.

      Siinäpä painat 8h päivää ilman ruokataukoja.
      Kaikki kulkutaudit on bonuksena tarjolla, ovessa saattaa olla lista mitä siellä kiertää.
      Täit, ja muut loiset mukaanluettuna.

      Ilman taukoja.

    • Anonyymi

      Ehkä olet pellen näköinen ja muutenkin lapsellin.

    • Anonyymi

      Ihmettelen. Minulla on koulutus ja tekisin mielelläni lasten kanssa töitä, mutta TE-virkailija katteli vaan pitkin seiniä. Ei merkannu edes koneelle.

      Tosin nyt ihanaisen hallituksemme ansioista koulutusvaatimukset on korotettu tappiinsa ja työvoimaa ei sitten riitäkään. Lisäksi korona jyllää, joten ei niin houkuta enää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5597
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      123
      1687
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe