Töihin lasten kanssa? Mitä järkeä?

Anonyymi

Työvoimatoimisto tuputtaa minulle töitä lasten kanssa. Miksi?

Olen 6-kymppinen vanha ukko, minulla ei ole mitään koulutusta lasten kanssa työskentelyyn, minulla ei ole koskaan edes ollut omia lapsia. En tiedä lapsista mitään!

Miksi lasten kanssa työskentelyyn patistetaan ihmisiä, joista ei ole siihen? Eikö alan työttömiä ole saatavilla? Eikö lasten kanssa työskentelevien koulutuksella ole väliä? Miksi opettajia, lastentarhanopettajia tai vastaavia yleensä koulutetaan, jos kadultakin voi napata jonkin tyypin sattumanvaraisesti hommiin? Onko putkimies pätevä opettamaan lapsia, vaikka olisi miten hyvä putkimies?

9

346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sanot että sinulla muka on sellainen tuomio taustalla, ettet kelpaa lasten kanssa työskentelemään.

    • Anonyymi

      Kannataa sanoa että on päässyt vankilasta pois, niin ei enää huolita lasten kanssa työskentelyyn

    • Anonyymi

      jospa ne haluavat hoitokotiin pian seniori-ikäisen vanhemman miehen. Sellaiseksi leppoisaksi höpöttäväksi papaksi jonka rauhallisuus on tarttuvaa. Lasten hoitokodit useinkin kärsivät rauhattomuudesta. Lapset oireilevat. Kaltaisiasi faareja tarvitaan rauhoittamaan tilannetta,

      • Anonyymi

        Kyllähän minä höpöttää osaan... :)

        Mutta mitä minä niille lapsille höpöttäisin, kun en lapsista mitään tiedä. Olisi kai oikeitakin "faareja" saatavilla...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllähän minä höpöttää osaan... :)

        Mutta mitä minä niille lapsille höpöttäisin, kun en lapsista mitään tiedä. Olisi kai oikeitakin "faareja" saatavilla...

        Kannattaa sanoa, että on pedofiili.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllähän minä höpöttää osaan... :)

        Mutta mitä minä niille lapsille höpöttäisin, kun en lapsista mitään tiedä. Olisi kai oikeitakin "faareja" saatavilla...

        Ota vanha viinapullo esille ja korkkaa siitä.


    • Anonyymi

      On koulutuksella väliä, kerron esimerkin.

      Allalla on työttömänä väkeä erilaislla koulutuksilla, ja jokaiseen haatatteluun mennessä fiilis laskee. Syy: ne yliopistokoulutetut 60v haastattelijat toitottaa ”olet meille epäpätevä”. Mikään koulutus ei riitä niille, mikään työkokemus ei riitä niille.

      Ja työkkäri tarjoaa niitä töitä kouluttamattomalle, jolla ei ole edes alan kokemusta. Älä välitä, koulutetut eikä kokeneet kelpaa niille.
      Se ON NIIN ...vaikeeta.

      Tosin, se on ala, jossa ei saa taukoja ja sitä tehdään alimiehitettynä.

      Siinäpä painat 8h päivää ilman ruokataukoja.
      Kaikki kulkutaudit on bonuksena tarjolla, ovessa saattaa olla lista mitä siellä kiertää.
      Täit, ja muut loiset mukaanluettuna.

      Ilman taukoja.

    • Anonyymi

      Ehkä olet pellen näköinen ja muutenkin lapsellin.

    • Anonyymi

      Ihmettelen. Minulla on koulutus ja tekisin mielelläni lasten kanssa töitä, mutta TE-virkailija katteli vaan pitkin seiniä. Ei merkannu edes koneelle.

      Tosin nyt ihanaisen hallituksemme ansioista koulutusvaatimukset on korotettu tappiinsa ja työvoimaa ei sitten riitäkään. Lisäksi korona jyllää, joten ei niin houkuta enää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      86
      3979
    2. 52
      3295
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      160
      3012
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      62
      2951
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      77
      2464
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2296
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      25
      1984
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1961
    9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      165
      1931
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      93
      1338
    Aihe