Jätitkö kumppanisi rintasyövän takia?

Anonyymi

Onko sinulla ollut kumppani, partneri, joka on sairastunut rintasyöpään? Jätitkö hänet syövän takia, jos niin miksi? Selititkö asian vai katositko vain, lakkasit pitämästä yhteyttä? Mitä nyt ajattelet siitä, toimisitko uudestaan sanoin?

13

1291

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pelkkä ajatus jättämisestä tuntuu hirveältä. Siinä tilanteessa sairastunut tarvitsee rakkaaltaan tukea ja rakkautta kokeakseen itsensä ja elämänsä arvokkaaksi, ja jaksaakseen taistella eteenpäin.
      Sairastuminen muuttaa suhdetta, oletettavasti. Tietynlainen varovaisuus läheisyydessä, seksin väheneminen/loppuminen... Vaikka puoliso kuinka haluaa olla empaattinen sairastunutta kohtaan, voi olla raskasta nähdä sairastuneen kärsimystä. Molempien voimavarat joutuvat koetukselle.

      Nämä ajatukset tulivat mieleeni, vaikkei asia minulle ole osoitettukaan.

      - nainen sivusta

    • Anonyymi

      Totta kai ystävät, kaverit tai jopa puolisonkin saa jättää. mm. onnettomuuden,sairauden tai työttömyyden vuoksi.ei siinä auta hempeillä. onhan oma elämän laatu se tärkein.

      • Anonyymi

        Näitä tunnekylmiä ihmisiä kai ihan oikeastikin löytyy. Silloin ei puhuta aidosta rakkaudesta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näitä tunnekylmiä ihmisiä kai ihan oikeastikin löytyy. Silloin ei puhuta aidosta rakkaudesta.

        Mielestäni nämä ei ole niin yksinkertaisia asioita. Joskus kumppanin sairaus yllättää kesken omien ero ajatusten, jotkut sitten siinä tilanteessa päättävät että jäävät vain sen takia että kumppani tarvii ja unohtavat omat tunteensa. Mutta onko se oikein sairastunuttakaan kohtaan? Jos minä sairastuisin, en minä haluaisi että kumppanini jäisi vain velvollisuuden tunteesta.

        Joskus voi myös olla niin että sairastunut muuttuu, ehkä se elämänilo katoaa ja sitä suoltaa vain myrkkyä ympärilleen omalla käytöksellään ja itsesäälissä rypemisellään. Kyllä, sairastuneella on toki kaikki oikeus kohdata sairaus niin kuin haluaa, mutta niin on myös ympärillä olevilla ihmisillä oikeus päättää omista voimavaroistaan ja mihin kykenee. En minä jaksaisi yrittää olla jatkuvasti päivästä toiseen kumppanin tukena, joka ei näyttäisi yhtään arvostavan apua, kaikki olisi huonosti koko ajan, kaikesta vain valitettaisiin ja ainut asia elämässä olisi se oma suru ja kaiken paskamaisuus. Ei kenelläkään ole velvollisuutta kannatella toista ihmistä läpi paskan, jos tämä ihminen vain vetää sinutkin mukaan syvyyteen.


    • Anonyymi

      Serkku pojan vaimo sairastu rinta syöpään. rinnat poistettiin. heillä seksi ja läheisyys toimii.
      sairaus lähensi heitä ja oli tavallaan uuden alku. näinkin voi käydä, asennehan se ratkaisee.

    • Anonyymi

      Poikkean ehkä hieman alkuperäisen kirjoittajan rintasyöpä-diagnoosista eli olen nainen ja mieheni nuorella iällä sairastui syöpään vakavasti joka oli järkytys ja shokki meille molemmille.
      Ei olisi tullut mieleenkään (!) jättää mies vaikka jouduin sairauden loppuvaiheessa hänet pesemään jne. jota hän itse omien sanojensa mukaan häpesi- en ymmärtänyt miksi tuollaista edes sanoi, sen hänelle sanoinkin. Minä rakastin/tan häntä ja se oli automaattista että autoin rakastani.
      Hänen Aikansa tuli sairastumisen jälkeen suht pian ja saattelin kultani Ikiuneen. Hän kuoli rauhallisesti <3

    • Anonyymi

      Poikkean vähän aloituksesta. Minua ei jätetty rintasyövän takia vaan pään alueen syövän takia. Syöpä jätti minulle kasvoihin ja kaulaan hermovamman, jonka takia sain sairauseläkkeen. Miehelle oli niin kova pala, että hänen alle 50 vuotias vaimo on eläkeläinen, että hän halusi erota. Ennen eroa jouduin kuuntelemaan kauan vinoilua, kuinka hän tekee töitä, mutta minä vietän aikaani kotona eläen kotirouvan arkea ja muistanko enää sellaista sanaa kuin "työ", tuntuuko tutulta sanalta jostain menneisyydestä.

      • Anonyymi

        Olikohan miehellä syynä eroon pelko omasta jaksamisesta (taloudellinen, fyysinen) ja elämän rajallisuus? Saavuttamattomat unelmat...


      • Anonyymi

        Toivottavasti olet jättänyt tuon miehen joka vinoili.


    • Anonyymi

      Anteeksi, että kirjoitan omia kokemuksiani syövästä naisena. Minun oma rakas sairastui pitkälle nopeasti edenneeseen keuhkosyöpään. Mitään ei ollut tehtävissä. Minä pesin hänet koska hänellä ei ollut enää voimia siihen. Häntä hävetti se tosi paljon. Sanoin, että ei ole mitään tarvetta hävetä, koska rakastan sinua.
      Minä olin se viimeinen ihminen joka saatteli kultani taivaaseen. Hän kuoli rauhallisesti.

      • Anonyymi

        Huomasin, että olin jo tuossa aikaisemmin kirjoittanut tänne samasta aiheesta.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      67
      8891
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5574
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      127
      5016
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      13
      3864
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3470
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3369
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      38
      2719
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2681
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      40
      2619
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1737
    Aihe