Mitä tarkoitta tuo jonotusaika joka voi olla kaksi - kaksi ja puolivuorokautta ?
Onko potilas sen ajan jossain sairaalan odotussalissa ilman ruokaa ja juomaa ja pitääkö nukkua jossain kylmällä odotussalin penkillä? Olen joskus itse joutunut odottamaan päivystyspolilla viitisen tuntia ja jo se oli ihan kauheata minulle.
Eihän Suomessa voi sellaista olla?
Kertokaa joku kokemuksensa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/husin-ruuhkakurimus-jatkuu-varasairaala-kayttoon-enaa-ei-olla-kuilun-partaalla-vaan-kylla-nyt-ollaan-siella-kuilussa/8329750#gs.m082ax
48 -60 tunnin jonotusaika
10
112
Vastaukset
- Anonyymi
Tähän asti on minulla ollut maksimissaan pari tuntia. 60 tunnin tarinat on lehtien huuhaata.
- Anonyymi
Olen nyt vuoden aikana joutunut muutamaan kertaan jonottamaan poliklinikoilla ja tuollaiset usean tunnin odottelut on tyypillisiä. Ensimmäisellä kerralla olin ensimmäisellä yleispolilla kuutisen tuntia ja sitten lähetettiin erikoissairaanhoidon polille. Yön ansiosta siellä ei mennyt kovin monta tuntia kun siirrettiin vielä seuraavalle polille. Siellä pääsin jo vuoteeseen ja seuraavana päivänä kun osastolla vapautui tilaa, siirreettiin aamuvarhaisella sinne. Toisella kerralla "selvisin" kahden polin portain ja välissä siirrettiin ambulanssilla toiseen. Jälkimmäisessä sitten olin yön yli kunnon vuoteessa ennen kuin pääsin sairaalaosastolle. Kyllähän noista kertyy runsaasti tunteja kun lasketaan polille sisääntulosta siihen kun pääsee sairaalaosastolle.
Ei se huuhaata ole. Ainakin Uudellamaalla Hus lähettää potilaansa jotka jonottavat (potilaan tilanteesta riippuen, tämä oli oma lisäykseni) kotiin ja soittavat sitten kun aika taas lähteä sairaalaan.
Ainakin Hgin Meilahti on tupaten täysi ja täytyy ottaa huomioon että sinne tuodaan jatkuvasti potilaita muistakin syistä.
Helsinkiin on perustettu yksi uusikin sairaala joka on ns. "varasairaala jota Hus käyttää kun meilahdessa tilat on siellä täysi ettei ketään enää mahdu.
On ymmärettävää että jotain tarttee tehdä koska tilannehan koronan suhteen on miltei katastrofaalinen.
Niinpä Helsinki on antanut ohjeen että lievissä tapauksissa ollaan vaan kotona ja jos tauti pahenee niin otetaan yhteyttä.
Itse voimme välttää kontakteja muihin ihmisiin niin paljon kun pystymme. Itse kuljen koirani kanssa metsässä missä harvoin on vastaantulijoita. Mies hoitaa kaupan ja muuta ei sitten tarvitakaan.- Anonyymi
taruolento kirjoitti:
Ei se huuhaata ole. Ainakin Uudellamaalla Hus lähettää potilaansa jotka jonottavat (potilaan tilanteesta riippuen, tämä oli oma lisäykseni) kotiin ja soittavat sitten kun aika taas lähteä sairaalaan.
Ainakin Hgin Meilahti on tupaten täysi ja täytyy ottaa huomioon että sinne tuodaan jatkuvasti potilaita muistakin syistä.
Helsinkiin on perustettu yksi uusikin sairaala joka on ns. "varasairaala jota Hus käyttää kun meilahdessa tilat on siellä täysi ettei ketään enää mahdu.
On ymmärettävää että jotain tarttee tehdä koska tilannehan koronan suhteen on miltei katastrofaalinen.
Niinpä Helsinki on antanut ohjeen että lievissä tapauksissa ollaan vaan kotona ja jos tauti pahenee niin otetaan yhteyttä.
Itse voimme välttää kontakteja muihin ihmisiin niin paljon kun pystymme. Itse kuljen koirani kanssa metsässä missä harvoin on vastaantulijoita. Mies hoitaa kaupan ja muuta ei sitten tarvitakaan.Tuo aiemmin lopetettu Herttoniemen sairaala on otettu nyt osittain varasairaalaksi koronapotilaille, sinne ei oteta muita.
Sairaalat eivä taida olla aivan pullollaan potilaita, koska henkilökuntaa puuttuu niin ei voida täyttää osastoja kokonaan.
- Anonyymi
KUinkahan moni on ehtinyt kuolla tuollaisia aikoja odotellessaan?
Ammoin riehui Suomessa Spitaali joka oli tauti jossa suomalaiset pakkorokotettiin. Ei voinut valita. Pandemia sekin mutta sen ajan hygienia- ym. seikoissa voi kuvitella itä se oli.
Paljon kuoli mutta ei kaikki, muutenhan meitä ei täällä olisi. Toisaalta meille 50-luvulla syntyneille ei ole jäänyt esim. isovanhempien tai heistä vanhempien tarinoita asiasta.
Myöskin tieto mitä meillä on noista ajoista on hyvin niukkaa. En usko kenenkään muistavan enää edes koko tautia kun puhutaan eri vuosisadoista.
Joistain historiankirjoista voi löytyä jotain mutta tällöin kirjaoittankin on pitänyt elää vuosisatoja sitten.
Jos joku tietää jonkun kirjan aiheesta niin olisi mielenkiintoista kuulla. Tuskinpa kirjastosta löytyy enää, muutkin 1920-30 teokset eivät ole saatavilla.
- Anonyymi
Meidän päivystyksessä odotusaika lääkärille on ollut aina 4-6 h. Jo ennen tätä koronaa sai tuntitolkulla odottaa pääsyä lääkärille.
On se karmeaa jollain kuumepotilaalla nuokkua tuolilla silmät puoliummessa.
Tämä on kyllä sellainen asia, mihin pitäisi tulla pikaisesti muutosta!- Anonyymi
Tunninkin odotus oäivystyksessä on sairaalle potilaalle liikaa. Kipikapin kaikki aluevaaliäänestykseen ! Ääni hänelle, joka lupaa päivystyslääkäreitä lisää.
- Anonyymi
Kyseessä aika, joka kestää että sairaalpotilas pääsee osastolle. Lähinnä siis osastojen ruuhkaongelma, kun uudet potilaat eivät pääse siirtymään päivystyksestä. Lääkäri on tavannut potilaat paljon aiemmin. Jonot taitavat olla sitä 3-10h luokkaa. Päivystyksessä kuitenkin aloitetaan hoidot, hoitotyö ja saa ruokaa.
- Anonyymi
Riippuu tilanteesta. Menin päivystykseen puolita päivin ja pitivät seuraavaan aamupäivään siellä ennen osastolle siirtoa. Ruokaa en saanut koko poliklinikka-aikana, enkä vielä osastollakaan kun odotetiin että tuleeko toimenpiteitä. Vasta yli vuorokausi myöhemmin sain iltapalaa kun varmistui ettei leikata. Seuraavana päivänä taas paastoa leikkausta odotellessa (turhaan). Mautta saipa siinä hyvän alkupotkun laidutukselle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432161Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151420Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141386Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711245Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t21948Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist162838Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19806- 75742
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57736Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101675