Peruspelotteluministeri Krista Kiuru huutaa armeijaa apuun

Anonyymi

HS:n mukaan perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiurun (sd) ja osastopäällikkö Taneli Puumalaisen allekirjoittamassa kirjeessä pyydettiin ”Puolustusvoimia varautumaan jo tässä vaiheessa noin 5 000 henkilön noin kahden kuukauden työpanosta vastaavaan työpanokseen, jota tulisi pystyä tarjoamaan mahdollisimman pikaisesti”. Ministeriö pyytää apua koronavirusepidemiaan liittyvään testaukseen, tartunnanjäljitykseen ja rokotustoimintaan.

Poikkeuksellisen laajan virka-avun antamisen pelätään haittaavan vakavasti varusmiesten koulutusta ja Puolustusvoimien päätehtävään valmistautumista. Epäselväksi on myös jäänyt, mihin laskelmaan perustuu tarve 5 000 henkilöstä ja kahden kuukauden ajasta.

3

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onkin ihan turhaa tuhlata hoitajia jäljityssoittelijoiksi, heitä tarvitaan oman alansa töissä. Mutta ei nuo sotilaatkaan ole oikeassa paikassa soittelemassa tai opastamassa rokotuksiin, siihen voi rekrytoida muita henkilöitä.

    • Anonyymi

      Ei noissa "rokotuksissa" ole kyse terveydestä. Korona ei ole yleisvaarallinen tauti. mRNA-piikitykset ovat tehottomia ja tuottaneet ennennäkemättömän määrän vakavia haittavaikutuksia.
      Sain juuri äsken tiedon toisesta koronapiikkikuolemasta tuttavapiirissä. Terve kuusikymppinen mies sai sydärin kolmannen koronapiikin jälkeen,

      Kuolleisuus on noussut Suomessa kesän jälkeen 10.6 prosenttia, siitä asti kun alettiin jakaa toisia mRNA-injektioita. Koronatauti ei tätä selitä, koronakuolemia on saman verran tai vähemmän kuin influenssaan kuolee normaalisti joka vuosi; nyt tosin influenssaa ei ole juuri esiintynyt kun on ollut korona. Influenssa- ja koronakuolemat ovat tilastoissa plus miinus nolla.

      Ylilkuolleisuus on siis kesän jälkeen lähes 11 prosenttia, painottuen vanhusväestöön mutta myös nuorten kuolleisuus on noussut. Syksyllä aloitettiin 12-17-vuotiaiden piikitykset, piikeissä siis kokeellista geeniterapiaa. Ei perinteistä rokotetta jossa on luonnollinen heikennetty virus.

      Tässä video jonka on tehnyt professori Tapio Puolimatka. Hän kertoo minkälaiseen dystopiaan ollaan menossa. Länsimaista kansalaisyhteiskuntaa ja demokratiaa ollaan murentamassa kaikilla näillä koronalaeilla. Korona on ollut pelkkä savuverho Kiinan mallin tuomiseksi Suomeen ja muihin länsimaihin.

      Kujalla episode 33 // Totalitarismi ja rohkeus
      https://www.youtube.com/watch?v=c-W82icvoK4

      Länsimaissa on menossa tietyt kulttuuriset ja poliittiset trendit, joiden voidaan katsoa olevan kehittymässä totalitaristiseen suuntaan. Sananvapautta rajoitetaan, digijättien avulla kansalaisten valvonta on mahdollista ja äärimmäiset koronapoliittiset toimet sulkevat kansalaisia työn ja sosiaalisten suhteiden ulkopuolelle. Pitäisikö olla huolissaan? Miten länsimainen demokratia edes voisi muuttua totalitaristiseksi? Mistä tietää miten toimia? Miten olla rohkea tässä ajassa? Haastattelussa professori emeritus Tapio Puolimatka.

    • Anonyymi

      Tässä toteutuu lapsen etu Itävallassa rokotepsykoosin aikana:
      https://t.me/TheDailyHint/5228
      Tätä ne yrittävät kaikkialle, mutta korttitalo on jo alkanut luhistua maailmalla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2098
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1715
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1476
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1226
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1024
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      978
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      855
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      34
      842
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      789
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      743
    Aihe