Miten erota pitkästä onnettomasta suhteesta

En tiedä mitä tehdä, olen kärsinyt jo vuosia meidän huonosta suhteesta,miten päästää irti uskaltaa erota kun on lapsia?

3

1025

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei tuohon taida kellään olla valmiita vastauksia, jokainen ero on niin oman näköisensä.

      Uskallus irrottaa tosiaan on se avainkysymys, uskallus jättää vanha taakseen ja rohkeasti astua tuntemattomaan, johonkin mitä ei tiedä, tunne ja josta kuitenkin tulee selviämään jollain tavoin.

      Luota elämään, kyllä se kannattelee.

    • Anonyymi

      Niin no, lastenkin mielipide pitää ottaa huomioon. Lapset kun eivät ole kummankaan vanhemman "omaisuutta".

      Huonokin suhde voi korjautua väliaikaisella erillään asumisella ja jos molemmille sopii, pariterapialla. Saattaa hyvinkin löytyä korjattavissa olevia syitä, miksi suhde on vaikea.
      Usein taustalla on uupuminen ja itseään voimistava huono kierre, jonka voi katkaista ja puolisot voivat (niin kliseiseltä kuin se kuulostaakin) löytää toisensa uudelleen.

      Lasten kannaltahan on aina paras, jos heillä on ehjä perhe ja molemmat rakastavat vanhemmat turvallisessa kodissa.

    • vain sano se ja jo, ota askel ja uskalla. mielenrauhasi on myös tärkeää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      837
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe