Määrääkö mummo teillä lapsista?

Anonyymi

Siis sellaista, että jos lapset ovat käymässä mummon luona, ei koskaan tiedä, mitä siellä tapahtuu. Joskus tulevat hiukset leikattuina pois, joskus uusissa vaatteissa. Ja näistä ei ole sovittu mitään. Olen kieltänyt, mutta tätä on jatkunut monta vuotta.

Ei lapsilta voi kieltää mummoaankaan.

7

197

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ymmärrän toki, jos mummo väkisin, ilman lasten suostumusta leikkelee niiden tukkaa, se on iso ongelma. Jos näin on, luulisi etteivät lapsenne enää mummon luokse toista kertaa menisi.

      Mutta jos hiukset ovat nätit, leikkaus sopii lapselle, niin??? mikä ongelma asiassa on.
      Meillä lapset ja lapsenlapset ovat saaneet itse päättää pienestä pitäen pitävätkö pitkät hiukset vai leikataanko ne lyhyeksi. Tyttöjen hiukset ovat molemmilla sukupolvilla lyhentyneet ikävuosina 7-15 jatkuvasti, värikin vaihtui teininä liki viikottain. Miespuoliset ovat käyneet parturissa välillä kerran vuodessa, välillä liki joka viikko.

      Mummo ostaa lapsille uusia vaatteita.. kai mummo omilla rahoillaan ne ostaa, joten mikä siinä sinua noin kauheasti hiertää?
      Ovatko vaatteet sellaisia etteivät lapset kehtaa pitää niitä päällään, vai mitä vikaa niissä on?

      Minä olen näin mummona ostanut omille lastenlapsille joka vuosi vaatteita siitä asti kun he ovat olleet 4 vuotiaita.
      En ole koskaan antanut lastenlapsille syntymäpäivä- enkä joululahjoja.
      Juhlapäivän lähestyessä soitan ja pyydän lapsen mukaan. Käydään jokaisen kanssa erikseen ostoksilla. Mennään esim. Jumboon tai Triplaan ja ostan heille sellaiset kengät tai vaatteet jotka he itse haluavat 200€:lla. Jos ei koko raha mene, lopun rahan saa lapsi. Lastenlasteni vanhemmat ovat olleet kiitollisia tästä palvelusta. Heidän itsensä ei tarvitse mennä kersojen kanssa vaateostoksille.
      Ja kyllä ainakin minulla on sen verran järki päässä, etten mitään täysin idioottimaisia ja Suomen ilmastoon sopimattomia kledjuja ole kenellekään ostanut.

    • Anonyymi

      Mulle on oikeastaan ihan sama. Kun ovat elossa ja terveinä .

    • Anonyymi

      Olen ollut ilahtunut noin käydessä. Säästyy itseltä aikaa ja rahaa.

    • Anonyymi

      Joo, kyllä isovanhemmat pitävät huolen lapsistamme silloin kun kersat heillä ovat.
      Luottamus on vahva, kyllä ne pärjäävät kun ovat omansakin osanneet kasvattaa.

      Ei ole valittamista. Ovat käyttäneet muksuja Lintsillä, Tykkimäellä, Muumimaassa, milloin missäkin ja aina on muksuilla jotain tuomisia mukana.
      Kersat ovat joka kesä isovanhempiensa kanssa niiden mökeillä viikonkin verran putkeen eikä edes joka päivä ole soiteltu kun ei muksut siellä ehdi puhelimeen saunomiselta ja uimiselta.
      Vaatteitakin ostavat meiltä lupaa kysymättä.
      Ei aiheuta meillä minkäänlaista ongelmaa.
      Kummankin puolen isovanhemmat ovat sekä fyysisesti että henkisesti terveen kirjoissa olevia.

    • Anonyymi

      Käydään koko perhe isovanhemmilla kylässä, eikä sinä aikana hiuksia ole leikelty tai uusia vaatteita osteltu meidän tietämättä.
      Lapset ovat viikolla päivähoidossa ja koulussa ja itse olemme töissä, niin viikonloppu on yhteistä aikaa.

    • Anonyymi

      Teille tuo asia kuuluu eikä mummolle. Miksi pitää sinne mummoille lapsia viedä jos kerran asiat eivät miellytä?

      Pidä ne lapset kotona. Jos kerran annat lasten käydä mummon luona niin älä sitten valita...

    • Anonyymi

      Ota asia esille kasvotusten mummon kanssa. Napakasti puhut asia hänelle.Miksi et puhu? Mummo tuskin lukee tällä juttujasi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      438
      3674
    2. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      119
      2720
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      3
      2421
    4. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      42
      2259
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      17
      2197
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      26
      2061
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      194
      1637
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      51
      1594
    9. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      76
      1570
    10. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      54
      1475
    Aihe