Tätä ei tosin voi kai vastata yhdellä lauseella. Selitätkö kuitenkin näille Mormonisedille. He kun kuvittelevat että heidän kirkkonsa lausumat todistamattomat väitteet ovat jonkinlaisia historiallisia faktoja.
(Kuten että Amerikassa oli terästä, silkkiä, hevosia ja elefantteja satoja vuosia ennen Kolumbusta.)
Vain siksi koska MAP-kirkko sanoo että näin on.
Höpölöpsis, mikä on väitteen ja faktan ero
25
204
Vastaukset
- Anonyymi
Luulisi että tälläistä opetetaan peruskoulussa mutta ehkäpä ei
- Anonyymi
Peruskooulussa opetetaan puuta heinää, mikä liittyy kristillisyyteen!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Peruskooulussa opetetaan puuta heinää, mikä liittyy kristillisyyteen!
Siis luetun ymmrtämistä ja sitä että oppii erottamaan väitteen ja faktan eron. Niitä pitäisi opettaa peruskoulussa.
- Anonyymi
Onhan tiikerinkin jäänteitä löydetty Grölannista!!!!
- Anonyymi
"Onhan tiikerinkin jäänteitä löydetty Grölannista!!!!"
Voi näin kai ollakin. Mutta MAP-kirkon mukaan Mormonin kirjan tapahtumat sattuivat joskus 500 luvulla. Ei silloin mitään elefantteja, hevosia, terästä tai silkkiä (vain muutamia mainitakseni) ollut Amerikassa.
- Anonyymi
Pohjois-Koreassa valtion väitteet ja faktat ovat tosin yksi ja sama. Ja Bitcoinin ja muiden kryptojen myyjillä tuntuu olevan sama ajattelutapa. Koska eiväthän he voisi muuta väittääkkään - muutenhan sellaisten rahojen arvo romahtaisi johonkin väärän rahan tasolle.
Jotkut uskonnot ovat ihan kuin tuollainen väärä raha. Jossain kohtaa jäsenet tulevat huomaamaan että sillä ei ollut mitään arvoa. Minä esitän Raamatusta ja sen syntyhistoriasta faktoja. Eräs toinen esittää Raamatusta väitteitä siten kun hallintoneuvosto on opettanut esittämään. Siinä lahkossa yksilöt eivät saa ajatella ja tutkia itse.
- Anonyymi
Voi sinua reppanaa, mitä selityksiä.
Sano suoraan, että et ymmärrä Raamatusta mitään - Anonyymi
Se mitä hallintoneuvosto opettaa, ei ole vastaus aloituksen kysymykseen.
Anonyymi kirjoitti:
Voi sinua reppanaa, mitä selityksiä.
Sano suoraan, että et ymmärrä Raamatusta mitäänOn jo tullut selväksi, että kuka ymmärtää ja kuka ei. Hallintoneuvoston valmiiksi pureskeleman "tiedon" esittämien ei ole ymmärtämistä.
- Anonyymi
Höpsislöpsis kirjoitti:
On jo tullut selväksi, että kuka ymmärtää ja kuka ei. Hallintoneuvoston valmiiksi pureskeleman "tiedon" esittämien ei ole ymmärtämistä.
Miksi et vastaa Raamattuun liittyviin kysymyksiin, joita olen kysyt, kun olet parempi??
Aika tyhmää touhua kehua Raamatuntuntemustaan, eikä vastaa sitten kysyttyyn???????? Anonyymi kirjoitti:
Miksi et vastaa Raamattuun liittyviin kysymyksiin, joita olen kysyt, kun olet parempi??
Aika tyhmää touhua kehua Raamatuntuntemustaan, eikä vastaa sitten kysyttyyn????????Olen vastannut, mutta vastaukseni ei ole sama kuin haluamasi hallintoneuvoston antama vastaus.
- Anonyymi
Höpsislöpsis kirjoitti:
Olen vastannut, mutta vastaukseni ei ole sama kuin haluamasi hallintoneuvoston antama vastaus.
Vastaa mitä v, 1933 Raamattu sanoo aloituksen kysymykseen.
Hallintoneuvosto ei käytä sitä Raamattua. Anonyymi kirjoitti:
Vastaa mitä v, 1933 Raamattu sanoo aloituksen kysymykseen.
Hallintoneuvosto ei käytä sitä Raamattua.Miksi juuri 1933 Raamattu? Siksikö, että se vastaa jollain tavalla paremmin hallintoneuvoston näkemyksiä? He ovat tottuneet selittelemään tuon version mukaan. Monia asioita on (virheiden lisäksi) käännetty vastaamaan paremmin alkukieltä. Mutta jos ne eivät silloin sovikaan hallintoneuvoston kiveen hakattuihin selityksiin, koko uusi käännös on hylättävä.
- Anonyymi
Höpsislöpsis kirjoitti:
Miksi juuri 1933 Raamattu? Siksikö, että se vastaa jollain tavalla paremmin hallintoneuvoston näkemyksiä? He ovat tottuneet selittelemään tuon version mukaan. Monia asioita on (virheiden lisäksi) käännetty vastaamaan paremmin alkukieltä. Mutta jos ne eivät silloin sovikaan hallintoneuvoston kiveen hakattuihin selityksiin, koko uusi käännös on hylättävä.
Jehovan todistajilla on netin mukaan Uuden maailman käännös!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jehovan todistajilla on netin mukaan Uuden maailman käännös!
Höpsislöpsis ei ole JT. Ehkä on jonkin ortodoksi kirkon jäsen?
Ja ensimmäiset sata vuotta Jehovan todistajat Suomessa käyttivät kirkkoraamattuja. Suomessa saatiin suomenkielinen Uuden Maailman käännös joskus 1990-luvulla.
Amerikassa käytettiin Kuningas Jaakon käännöstä, ja "American Standard Version" ja muita käännöksiä ensimmäiset 70 vuotta. JT:t alkoivat tekemään omaa englanninkielistä käännöstä vasta 1950-luvulla.
Joten ei ne opit siitä Uuden Maailman käännöksestä syntynyt. Uuden Maailman käännöstä voi lukea jw.org sivustolla ja verrata muihin. Anonyymi kirjoitti:
Vastaa mitä v, 1933 Raamattu sanoo aloituksen kysymykseen.
Hallintoneuvosto ei käytä sitä Raamattua.> Vastaa mitä v, 1933 Raamattu sanoo aloituksen kysymykseen.
Hallintoneuvosto ei käytä sitä Raamattua.
V. 1933 Raamattu ei sano aloituksen kysymykseen yhtään mitään! Se ei kerro MAP-kirkosta eikä Amerikan teräksestä, silkistä, hevosista eikä elefanteista.Anonyymi kirjoitti:
Jehovan todistajilla on netin mukaan Uuden maailman käännös!
Niin on ja se on suomennettukin jokunen vuosi sitten. Kyllä se hallintoelin (tarkistin, että nykyisin ei puhuta hallintoneuvostosta) on sinulle hyvin vihainen, kun valehtelit, että v. 1933 suomalainen käännös on valittu maailman tarkimmaksi.
- Anonyymi
Muna mies haluaa piikittää tullin tutkimatta jättämää rokotetta,ottakaa nyt se piikki että .......
- Anonyymi
TODELLAKIN, OTTAKAA KORONA'ROKOTE, MUUTEN KÄY HUONOSTI
Anonyymi kirjoitti:
TODELLAKIN, OTTAKAA KORONA'ROKOTE, MUUTEN KÄY HUONOSTI
Ilman rokotusta ei ole asiaa korotukseen. Tosin Olli valehteli, että korona kiertää mormonit kaukaa. Ei ole lukenut Utahin tilastoja.
- Anonyymi
Höpsislöpsis kirjoitti:
Ilman rokotusta ei ole asiaa korotukseen. Tosin Olli valehteli, että korona kiertää mormonit kaukaa. Ei ole lukenut Utahin tilastoja.
Voi olla että kiertää en tiedä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi olla että kiertää en tiedä!
On noita mormonejakin kuollut koronaan.
Esim. tämä huhtikuussa 2020 uutisoitu tapaus
Senior LDS missionary from Utah dies from COVID-19 complications
https://kutv.com/news/coronavirus/senior-missionary-from-utah-dies-from-covid-19-complications
MAP-kirkon aktiivi-jäsenet voivat mahdollisesti kuolla koronaan siinä missä monet muutkin. Tästä syystä kirkon johto haluaisia jäsenien ottavan rokotteen jos se on saatavilla.
Heillä on yksi ongelma siinä että ovat tehneet jäsenistään jonkinlaisia äärioikeistolaisia, siis sellaisia jotka Yhdysvalloissa luultavammin äänestäisivät Republican puoluetta. Mitenkä tämä nyt on "ongelma" siitä kertoo alla mainittu artikkeli
Even LDS leaders are struggling to get Mormons vaccinated against the coronavirus
LDS leaders stoked a far-right culture for decades. Now it might undermine their authority.
https://www.washingtonpost.com/outlook/2021/08/24/even-lds-leaders-are-struggling-get-mormons-vaccinated-against-covid/ - Anonyymi
Höpsislöpsis kirjoitti:
Ilman rokotusta ei ole asiaa korotukseen. Tosin Olli valehteli, että korona kiertää mormonit kaukaa. Ei ole lukenut Utahin tilastoja.
Sinä valehtelija olet!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinä valehtelija olet!
Höpölöpsis, mihin katosit?
Aloistus kaipaa edelleen oikeaa vastausta!
Todista, että olet erinomainen Raamatun tuntija!
Nyt olet suorittanut sen todella heikosti!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1613271EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje403022- 1121555
Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1531289Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621097- 641071
Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661067Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373989Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne24928- 43916