Autojen vakuutusmaksuja alennettava niillä

...jotka eivät kolaroi ja nostettava niillä jotka kolaroivat. Ei siististi ajelevan kuulu maksaa rattijuoppojen autojen täyskaskoja!
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Onhan sellainen järjestelmä olemassa sitä sanotaan bonukseksi. Mitä vähemmän kolaraoi, sen vähemmän maksaa vakuutuksesta.

Äänestä
  • Tiesitkö että Suomi on maailman ainoa autoilumaa jossa rattijuoppojen kaskot korvaa muut autoilijat joilla ei ole osaa eikä arpaa niihin kolareihin? Ei siis mikään ihme että juopot autoilevat huoletta suomessa kun muut maksaa vahingot.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tiesitkö että Suomi on maailman ainoa autoilumaa jossa rattijuoppojen kaskot korvaa muut autoilijat joilla ei ole osaa eikä arpaa niihin kolareihin? Ei siis mikään ihme että juopot autoilevat huoletta suomessa kun muut maksaa vahingot.

    Vakuutusyhtiö voi periä rattijuopon aiheuttamat korvaukset takaisin joko osin tai kokonaan riippuen humalatilasta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vakuutusyhtiö voi periä rattijuopon aiheuttamat korvaukset takaisin joko osin tai kokonaan riippuen humalatilasta.

    Milläs perit varattomalta ja työtävieroksuvalta vihervassulta?

    Äänestä

Ja lisäksi pelkästä ylinopeudesta joutuu usein maksamaan päälle vielä 40-80€ RIKOSUHRI-päivystysmaksua....tosi loogista! Kiva "oheiskeräys".

Äänestä

Liikennesääntöjä rikkovilta on otettava kortti ja auto pois. Kaikilla ei tarvitse olla omaa autoa.

Äänestä

Vaikka minä ne ostin, laitoimme autot miehen nimiin, koska hänen bonuksensa ovat huipussaan. Kannattaa ajaa taidolla. Ja lykkyä matkaan.

Äänestä

Kyllä Bemarimiehen ja naisen vahingot kuuluu muiden maksaa.

Äänestä

Samaa mieltä. Minulla on ollut ajokortti ja auto 33 vuotta enkä ole ainuttakaan kolaria ajanut ja joka vuosi joutuu vakuutusmaksun maksamaan, vaikka on täydet bonukset, niin ei autovakutuuksen hinta laske, vaan sitä keinotekoisesti korotetaan joka vuosi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

...jotka eivät kolaroi ja nostettava niillä jotka kolaroivat. Ei siististi ajelevan kuulu maksaa rattijuoppojen autojen täyskaskoja!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu