Sähkön vuorokausihinta 25 senttiä KWh vaikka tuulee

eikä erityisen kova pakkanenkaan. Näyttää siltä että näillä hinnoilla nuorisoa opetetaan kantapään kautta energian säästäjiksi. Kuinkahan moni tämän talven jälkeen vielä vihreitä äänestää?
1119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Nykyinen sähköpörssi on kansainvälinen eikä Suomi yksin päätä sähkön hinnasta. Jos muissa maissa on pulaa sähköstä niin Suomessakin on kallis sähkö, vaikka Suomessa tuotettaisiinkin riittävästi sähköä. Nimittäin nykyään sähkö virtaa vapaasti maasta toiseen, Suomen sähköntuotanto ei ole erillinen muista maista. Jos Suomessa tuotetaan paljon sähköä ja Ruotsissa vähän niin Suomesta viedään sähköä Ruotsiin ja toisin päin, kun Suomessa on liian vähän sähköä.

Et taida olla perehtynyt yhtään asiaan etkä sen takia ole kuullut Pohjoismaiden ja Baltian maiden yhteisestä sähköpörssistä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

eikä erityisen kova pakkanenkaan. Näyttää siltä että näillä hinnoilla nuorisoa opetetaan kantapään kautta energian säästäjiksi. Kuinkahan moni tämän talven jälkeen vielä vihreitä äänestää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu