Hetkenä minä hyvänsä,itse pitäisin todennäköisenä Venäjän ottavan Luhanskin
alueen haltuun,kun se jo tavallaan onkin.
Venäjän on joku ratkaisu tehdä sen pienen
pläntin suhteen,koska kalliit palkkasotilaat
ei voi olla.pysyvä ratkaisu.
alueen haltuun,kun se jo tavallaan onkin.
Venäjän on joku ratkaisu tehdä sen pienen
pläntin suhteen,koska kalliit palkkasotilaat
ei voi olla.pysyvä ratkaisu.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Venäjä kun pistää Euroopan kaasuputket kiinni, niin Euroopan talous romahtaa. Ja koko Eu hajoaa. Sitten Putin voi poimia rusinat naapurimaista!
Venäjä kun pistää Euroopan kaasuputket kiinni, niin sen talous romahtaa.
Kaasu tuodaan USA:sta ja Lähi-Idästä.
Joo venäjällä ei ole senjälkeen varaa ostaa öljyä eikä kaasua lännestä kun sen talous romahtaa. Venäjä jää myös ilman taisteluhävittäjiä ja kaikkea sotakalustoa kun sen talous romahtaa. Niillä ei ole senjälkeen varaa ostaa lännestä edes hapankaalia kun niiden talous romahtaa....
hmmmm ostaako venäjä lännestä oikeastaan mitään?
Kallista kaasua , tankkerit vähissa , Kiina ja Japani tarvii myös kaasua.
USA myy kaasunsa ja öljynsä sille joka eniten maksaa. Venäjä voisi lakata myymästä kiinalle ja japanillekkin. Siinä Eurooppalaiset saisi kilpailla idän kanssa kummalla varaa ostaa kalliimmalla vähät kaasut/öljyt.
Hintakilpailun hävinnyt opettelisi olemaan ilman...
Muutama kuukausi kun Euroopalla ei olisi polttoainetta edes hävittäjiin eikä asevoimien muuhunkaan kalustoon. Joutusivat hevosilla vetämään tykkejä kuten 40 luvulla heheh.
venäjä tyhjensi Kiovan lähetystönsä eli aloittaa laajat pommitukset pian.
Eiköhän tuo ole Ukrainan päättäjistä kiinni. Jos Venäjä hyökkää se on osoitus ettei Ukrainalla ole uskottavaa puolustusta kuten suomella.
Häviö taattu? Ukraina voi säästää ihmishenkiä antautumalla ja aloittamalla neuvottelut. Tähänhän tuolla paskasakilla on aikaa vaikka seuraavat 100 vuotta.
Ei Venäjä hyökkää Ukrainaan, mutta tukee Donbassin Venäläisväestöä siinä missä USA tukee Ukrainan azov-natseja. Yksi jäätynyt proxysota lisää maailmaan. Euroopan rauhasta muisto vain sen jälkeen kun Soros järjesteli värivallankumouksensa Nulandin ja McCainin tuella Euromaidanissa. Nuland: "Fuck the EU".
Sielläkö ovat ne joukkotuho aseet .
Jutkut on aina rahoittaneet natseja. Niin tälläkin kertaa.
Mitä jos Putin ei hyökkää? Rankaiseeke Bidee ydinohjksella Moskovaan?
Usa aikoo viedä demokratiaa Ukrainaan ( ja sen luonnonvaroille).
Eikö ne nyt voi vaan liittää niitä kahta Venäjään niin loppuisi kiistat siihen?