Vetymatkailuauto

Anonyymi

15

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Näin juuri.
        Akkusähköauto on vain välivaihe siirryttäessä vedyllä toimiviin polttokennoautoihin.
        Syykin on hyvin selvä ja se tulee tuossa uutisessa erittäin selkeästi esitettyä.

        https://yle.fi/uutiset/3-12079587


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näin juuri.
        Akkusähköauto on vain välivaihe siirryttäessä vedyllä toimiviin polttokennoautoihin.
        Syykin on hyvin selvä ja se tulee tuossa uutisessa erittäin selkeästi esitettyä.

        https://yle.fi/uutiset/3-12079587

        Vety on vain lyhytaikainen polttoainevalinta polttokennoille. Jo nyt kehitellään parempia vaihtoehtoja. Jo pitkään on ollut käytössä polttokennoja (aggregaattikäytössä) jotka toimivat metanolilla (helppo ja yksinkertainen tankkaus).


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vety on vain lyhytaikainen polttoainevalinta polttokennoille. Jo nyt kehitellään parempia vaihtoehtoja. Jo pitkään on ollut käytössä polttokennoja (aggregaattikäytössä) jotka toimivat metanolilla (helppo ja yksinkertainen tankkaus).

        EU ei hyväksy sitä koska metanoli aiheuttaa päästöjä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vety on vain lyhytaikainen polttoainevalinta polttokennoille. Jo nyt kehitellään parempia vaihtoehtoja. Jo pitkään on ollut käytössä polttokennoja (aggregaattikäytössä) jotka toimivat metanolilla (helppo ja yksinkertainen tankkaus).

        "Jo nyt kehitellään parempia vaihtoehtoja. Jo pitkään on ollut käytössä polttokennoja (aggregaattikäytössä) jotka toimivat metanolilla (helppo ja yksinkertainen tankkaus)."

        Millainen on tuon metanolin vihresyaste ja kestävän kehityksen mallinen raaka-aineiden saanti nyt ja mahdollisesti tulevaisuudessa (itse en ole aihetta kaivellut alla olevaa enempää)?

        Mutta eri vaihtoehtoja on tärkeä kehittää ja mitä yksikertaisemman ja teknisesti, että ekologisesti toimivamman systeemin saa aikaan, niin aina parempi.

        "Metanoli on eräs vaihtoehto tulevaisuuden synteettiseksi polttoaineeksi.[14] Sähköenergian varastointi ajoneuvoihin, laivoihin ja lentokoneisiin on hankalaa ja epätaloudellista, samoin vedyn."

        "Sen sijaan metanolin käyttö, käsittely ja jakelu muistuttaa läheisesti bensiinin vastaavia prosesseja. Metanolia voidaan käyttää polttoaineena myös ottomoottorissa. Sen oktaaniluku on moottoribensiiniä suurempi, mutta energiatiheys pienempi."

        - https://fi.wikipedia.org/wiki/Metanoli#Metanoli_polttoaineena

        "Maersk order – 8 Green Methanol Vessels"

        "Biggest advantages of Green Methanol? "

        - https://vesselautomation.com/green-methanol/


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Mainio vetyautouutinen jälleen kerran

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Hieno homma jälleen kerran

    • Anonyymi

      Todella hienoa että Autoliiton edustajakin sen tunnustaa että ei aidosti usko vetyautoihin.

      "Tunnetuilla automerkeillä on ollut vetyautomalleja jo vuosien ajan, mutta toistaiseksi ne ovat jääneet marginaaliin. Esimerkiksi Suomessa ei ole tällä hetkellä lainkaan vetyasemia.

      Autoliiton Tolvasen ennustamaa polttokennoautojen todellista esiinmarssia saadaan siis odottaa vielä useita vuosia. Sitä ennen on löydettävä ratkaisu vetykaasun kustannustehokkaaseen valmistamiseen ja sen myötä tankkauspisteverkoston kehittymiseen."

      • Anonyymi

        "Todella hienoa että Autoliiton edustajakin sen tunnustaa että ei aidosti usko vetyautoihin."

        Sinä se sitten aidon epärehellisille tavoillesi uskollisena laitat toisten sanomaksi sellaista jota eivät ole sanoneet.

        vs.

        "Autoilussa on nyt käynnissä valtava murros, joka johtaa akkuihin perustuvien sähköautojen kautta vedyllä kulkeviin polttokennoautoihin. Näin asia nähdään Autoliitossa."

        - https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/574fabd9-8b40-45d7-b7e8-b56a17123bc7

        Kukaanhan ei ole edes väittänyt, että mahdollinen vetyautoilu yksityiskäytössä olisi lyhyen aikavälin asia.

        Suomen tapauksessa saanee ajaa yhden uuden polttarin kaikessa rauhassa kiertoon ennenkuin asia alkaa olla vakavemmin ajankohtaista.

        Mutta synteettiset poltoaineet saatttavat tulla sitä ennen yhdeksi vaihtoehdoksi.

        * Muhiiko F1:ssä koko autoteollisuuden ja liikenteen mullistava keksintö? ”Tämä on todella iso asia”

        "F1-autojen tulevaisuuden tekniikka on iso puheenaihe myös koko autoteollisuuden kannalta."

        - https://www.is.fi/formula1/art-2000008490094.html

        Polttokennoja on kuulema agrekaattikäytössä _metaanilla_ mutta tiedä sitten josko metaanista saisi ekologisesti ja hyötysuhteeltaan kestävän vaihtoehdon polttokennoautoihin. En ole tietoinen onko tuollaista jossakin työn alla.


    • Anonyymi

      Niin se on tuomassa

    • Anonyymi

      Autoliitto ei suosittele oikeasti vetyautoja vaikka niin haluat uskoa.

    • Anonyymi

      Autoliitto ei suosittele oikeasti vetyautoja vaikka niin haluat uskoa. En siis valehtele.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7220
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2607
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      111
      2264
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1628
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1129
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      45
      1044
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      1019
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      961
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      773
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      773
    Aihe