Sama nainen

Anonyymi

Monenko avioliitto purkautui sen takia ettei saanut koskaan puhua ikävistä asioista? Meillä ex miehen kanssa oli hauskaa, seksi sujui, arki oli täynnä onnea, mutta ikävistä asioista ja tunne lukoista ei puhuttu. Yleensäkkin me ei keskusteltu. Mä sitten keräsin kaiken vitutuksen sisään ja räjähtelin. Mies aina laittoi estot kännyyn tai heitti ulos, jopa pahoinpiteli, koska ikävistä asioista ei puhuta. Mä sitten pinnistelin joskus jopa kuukauden, kunnes räjähdin. Sen jälkeen koin syyllisyyttä ja häpeää. Mies nauttii kun saa sättiä minua purkauksistani ja syyllistää.
Lopulta mies jätti ja syyksi oli nää mun tunnepurkaukset.
Ottaa takas vain jos en saa kohtauksia, mutta oon yhä sama nainen.

4

1063

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Teillä oli hauskaa, seksi sujui, arki oli täynnä onnea... ööööh... ja sitten ikäviä asioita olikin pilvin pimein, ilmeisesti päivittäin koska keräsit niitä sisääsi aina max kuukauden päivät ja sitten se kaikki puhumattomuuden paska purkeentui isona räjähdyksenä.

      Jopa on todella ristiriitaista ja omituisen kuuloista elämää.
      Miten voi olla hauskaa, hyvää seksiä ja arki täynnä onnea jos samaan aikaan on hirvittävästi kaikenlaista shittiä kahden ihmisen välillä.

      Samanaikaisesti aivan valtavaa euforiaa ja valtavasti negatiivisia tunnelukkoja ja ikäviä asioita pään sisällä. Mieli tekisi tehdä sinusta ilmiselvä diagnoosi, mutta jätetään sikseen.

      Oot varmaan kuullut, että Suomestakin löytyy koulutettuja ammattilaisia jotka keskustelevat sun mielialojen vaihteiluista ja näistä massiivisista äkillisistä tunteenpurkauksista mielellään. Tilaat ajan, maksat käynnit ja kerrot näistä ristiriidoista jotka taistelevat sun pään sisällä ja miten se negatiivisuus purkaantuu aina vähintään kerran kuukaudessa sun miehen niskaan.
      Heiltä löytyy viisaus ja selvyys siihen miksi sinä käyttäydyt niin kuin käyttäydyt.

      Sun miehesi ei ole sun terapeutti, eikä hänen tarvitse kuunnella huutoa omassa kodissaan, eikä hänen tarvitse hyväksyä sun järisyttäviä tunteenpurkauksia.

      Mitä tuohon väkivaltaan tai pahoinpitelemiseen tulee, se ei ole hyväksyttävää.
      Jos mies tosiaan lyö sinua, jos minä olisin sinä, en menisi enää takaisin enkä aloittaisi parisuhdetta uudelleen.

    • Anonyymi

      Mun vaimo on tommonen, ei voida puhua kuin niistä asioista mistä.hän tykkää, muuten pilaan hänen fiiliksen. Raha ja seksi ovat kiellettyjä aiheita. Samoin mun työjutut. Vaimon asiat pitäisi olla niin kiinnostavia, että niitä pitää kuunnella kokoajan.
      Luulen, että vaimoni vihaa minua ja on kanssani vain lasten ja omaisuuden takia.

    • Anonyymi

      Tulee mieleen pomoni. Mistään työasioista ei saa antaa negatiivista palautetta, aina pitää olla positiivinen tai muuten pomo suuttuu. Tuloksena on, että kukaan työntekijä ei uskalla kertoa pomolle, jos jokin on vialla, ja sen vuoksi pomo onkin täysin pihalla siitä mitä firmassamme tapahtuu.

    • Anonyymi

      On ihmisiä jotka eivät osaa/pysty kertomaan tunteistaan avoimesti puolisolleen. Se on luonteenpiirre, samanlainen ominaisuus kuin puheliaisuus, ujous, räväkkyys, äkkipikaisuus jne jne.

      Jos tajuaa ottaa silmät, korvat ja aivot pois omasta navastaan eikä mene seurusteluaikana pelkästään minäminäminä-moodissa, ja ymmärtää näkemänsä ja havainnoimansa asiat, tietää hyvin pitkälle millaisen kumppanin saa.

      Työpaikalla pätee aivan samat lainalaisuudet kuullun ymmärtämisessä kuin parisuhteessakin.

      Ihmiset ovat erilaisia, yksi tajuaa kerrotun jutun kertojan omana huolena, toinen kuulija kuulee samat sanat itseensä kohdistuvana moitteena ja siirtyy torjuntamoodiin saman tien.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      115
      2971
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1351
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      103
      1217
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1017
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      997
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      968
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      56
      865
    8. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      693
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      688
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      642
    Aihe