Sama nainen

Anonyymi

Monenko avioliitto purkautui sen takia ettei saanut koskaan puhua ikävistä asioista? Meillä ex miehen kanssa oli hauskaa, seksi sujui, arki oli täynnä onnea, mutta ikävistä asioista ja tunne lukoista ei puhuttu. Yleensäkkin me ei keskusteltu. Mä sitten keräsin kaiken vitutuksen sisään ja räjähtelin. Mies aina laittoi estot kännyyn tai heitti ulos, jopa pahoinpiteli, koska ikävistä asioista ei puhuta. Mä sitten pinnistelin joskus jopa kuukauden, kunnes räjähdin. Sen jälkeen koin syyllisyyttä ja häpeää. Mies nauttii kun saa sättiä minua purkauksistani ja syyllistää.
Lopulta mies jätti ja syyksi oli nää mun tunnepurkaukset.
Ottaa takas vain jos en saa kohtauksia, mutta oon yhä sama nainen.

4

983

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Teillä oli hauskaa, seksi sujui, arki oli täynnä onnea... ööööh... ja sitten ikäviä asioita olikin pilvin pimein, ilmeisesti päivittäin koska keräsit niitä sisääsi aina max kuukauden päivät ja sitten se kaikki puhumattomuuden paska purkeentui isona räjähdyksenä.

      Jopa on todella ristiriitaista ja omituisen kuuloista elämää.
      Miten voi olla hauskaa, hyvää seksiä ja arki täynnä onnea jos samaan aikaan on hirvittävästi kaikenlaista shittiä kahden ihmisen välillä.

      Samanaikaisesti aivan valtavaa euforiaa ja valtavasti negatiivisia tunnelukkoja ja ikäviä asioita pään sisällä. Mieli tekisi tehdä sinusta ilmiselvä diagnoosi, mutta jätetään sikseen.

      Oot varmaan kuullut, että Suomestakin löytyy koulutettuja ammattilaisia jotka keskustelevat sun mielialojen vaihteiluista ja näistä massiivisista äkillisistä tunteenpurkauksista mielellään. Tilaat ajan, maksat käynnit ja kerrot näistä ristiriidoista jotka taistelevat sun pään sisällä ja miten se negatiivisuus purkaantuu aina vähintään kerran kuukaudessa sun miehen niskaan.
      Heiltä löytyy viisaus ja selvyys siihen miksi sinä käyttäydyt niin kuin käyttäydyt.

      Sun miehesi ei ole sun terapeutti, eikä hänen tarvitse kuunnella huutoa omassa kodissaan, eikä hänen tarvitse hyväksyä sun järisyttäviä tunteenpurkauksia.

      Mitä tuohon väkivaltaan tai pahoinpitelemiseen tulee, se ei ole hyväksyttävää.
      Jos mies tosiaan lyö sinua, jos minä olisin sinä, en menisi enää takaisin enkä aloittaisi parisuhdetta uudelleen.

    • Anonyymi

      Mun vaimo on tommonen, ei voida puhua kuin niistä asioista mistä.hän tykkää, muuten pilaan hänen fiiliksen. Raha ja seksi ovat kiellettyjä aiheita. Samoin mun työjutut. Vaimon asiat pitäisi olla niin kiinnostavia, että niitä pitää kuunnella kokoajan.
      Luulen, että vaimoni vihaa minua ja on kanssani vain lasten ja omaisuuden takia.

    • Anonyymi

      Tulee mieleen pomoni. Mistään työasioista ei saa antaa negatiivista palautetta, aina pitää olla positiivinen tai muuten pomo suuttuu. Tuloksena on, että kukaan työntekijä ei uskalla kertoa pomolle, jos jokin on vialla, ja sen vuoksi pomo onkin täysin pihalla siitä mitä firmassamme tapahtuu.

    • Anonyymi

      On ihmisiä jotka eivät osaa/pysty kertomaan tunteistaan avoimesti puolisolleen. Se on luonteenpiirre, samanlainen ominaisuus kuin puheliaisuus, ujous, räväkkyys, äkkipikaisuus jne jne.

      Jos tajuaa ottaa silmät, korvat ja aivot pois omasta navastaan eikä mene seurusteluaikana pelkästään minäminäminä-moodissa, ja ymmärtää näkemänsä ja havainnoimansa asiat, tietää hyvin pitkälle millaisen kumppanin saa.

      Työpaikalla pätee aivan samat lainalaisuudet kuullun ymmärtämisessä kuin parisuhteessakin.

      Ihmiset ovat erilaisia, yksi tajuaa kerrotun jutun kertojan omana huolena, toinen kuulija kuulee samat sanat itseensä kohdistuvana moitteena ja siirtyy torjuntamoodiin saman tien.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      182
      2128
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      164
      1846
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1816
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1523
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      171
      1341
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      62
      1338
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      76
      1166
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1001
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      29
      987
    10. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      939
    Aihe