Maa pysyi pystyssä vain 70 vuotta ja epäonnistui lähes kaikessa mitä puuhasi! Johtuiko se venäläisen luomteen saamattomuudesta! Voi vain kuvitella miten pitkälle olisi kiinalainen tai japanilainen päässyt samoista lähtökohdista!
Miksiköhän Neuvostoliitto oli ainainen surkimus
Anonyymi
26191
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Joo,mut natsi-Saksa kesti vain 12 vuotta!Vaikka piti kestää tuhat!
Siks toisekseen,olihan se riviaateliselta Uljanovilta huikea suoritus kaataa tsaarinhallinto ja siepata jättiläisvaltakunta pienen vallankumouksen nimeen vannovan joukon käsiin!Siinä tarvittiin häikäilemätöntä älyä ja piinkovaa tahtoa,ja terrori viimeisteli linjat!
Sitten tuli Stalin ja koristeli kokonaisuuden Gulag-systeemin tuomalla energia-impulssilla!
A vot,harasho budet!
Ja tämäkin viritelmä kesti vain vajaa 70 vuotta! Aika surkea kesto verrattuna tsaarinnajannkestoon!
Neuvostoliitto perustui moneen asiaan:
- vankileirit ja tuhannet tapetut omat kansalaiset
- ylisuuri armeija ja virkakoneisto
- militarismi
- nälkäpalkat kaikille
- työläiset elättivät puoluepamppujen yläluokkaa, joka täydensi itse itseään
- sensuuri ja vaalien puute
- ihmisarvon puute
- matkustuskielto
- urkinta ja ilmiantojärjestelmä
- ei vapaita ay-liikkeitä ja lakkokielto
- työläinen ei tuntenut omistavansa tuotantovälineitä vaan muuttui orjaksi
Tänä päivänä jo varsin moni epäilee ajaa valtaan järjestelmää, joka on AINA epäonnistunut ja jonka alaisuudessa kansa ei halua elää!
Pääosin juuri tuolla tavallahan se toimi tsaarinaikaisella Venäjälläkin.
Helsingin voitonparaatia marssimaan piti Neuvostoliiton kommunismidiktatuurin punarosvoarmeijan päästä joulukuussa 1939 peräti parissa viikossa, mutta sitten tulikin pieniä mutkia matkaan kun tuo kerrassaan pitelemättömäksi kehua retosteltu sotakone jäikin sutimaan urhoollisten suomalaisten pannessa hyökkääjän tien tukkoon.
Suomen väkiluku oli tuolloin 3,5 miljoonaa, Neuvostoliiton kommunismidiktatuurin 170 miljoonaa. Jotta sellainen suurvalta.
Neuvostoliitossa lahdattiin ja keskitysleiritettiin surutta ja katumuksetta suomalaisia ja kaikkia suomensukuisia kansanmurhan mittakaavojen mukaan.
Kyllä sen Neuvistoliiton jälkeläinen Venäjä on yhä tuolla Pahan Akselilla KGB-kasvattinsa Putinin kähmäisissä näpeissä.
Miksi Neuvostoliitto epäonnistui valtiona? Yksi tärkeimmistä syistä sen epäonnistumiseen oli maatalouden kollektivisointi. Näin sanoi Mihail Gorbatshov.
Ennen ensimmäistä maailmansotaa v. 1913 Venäjä oli suuri viljanviejä. 9 prosenttia Venäjän kansantuotteesta saatiin viljan viennistä. Kun Stalin alkoi vainota maanviljelijöitä 1930-luvulla. Perustaa kolhooseja, maatalouden tuottavuus putosi niin, että Neuvostoliitosta tuli suuri viljanostaja.
Eikä asia korjaantunut Stalinin kuoleman jälkeenkään. Sama maatalouden heikko tuottavuus jatkui.
Tätä maatalouden epäonnistumista on hyvin vähän käsitelty Neuvostoliittoa koskevassa historiassa. Nyt Venäjä on taas suuri viljan viejä.
Toinen suuri syy Neuvostoliiton epäonnistumiseen oli järjetön sotilaallinen ylivarustelu. Suhteessa bruttokansantuotteeseen sen sotilasmenot olivat pahimpina vuosina jopa yli 30 prosenttia,
Ei ihme, että tavallisista kulutustavaroista oli Neuvostoliitossa puute. Ihmiset joutuvat jonottamaan niitä jatkuvasti.
Kaikkien epäkohtien korjaamisen esti salaisen poliisin pelko. Joutuminen vankilaan tai pakkotyöleireihin jos halua siihen olisi ollutkin.
Kun ei voinut arvostella järjestelmää, se lamautti kaiken aloitekyvyn ihmisistä ja seuraus oli, että Neuvostoliiton kehitys pysähtyi ja sen seurauksena oli valtion konkurssi, valtavista luonnonrikkauksista huolimatta.
Ei sitä vieläkään voi järjellä ymmärtää, että miten valtio, joka oli luonnonvaroiltaan maailman ylivoimaisesti rikkain, voi tehdä konkurssin.
Pääoman puute esti luonnonvarojen hyödyntämisen.Sekä älyllisen että fiskaalisen...
Neuvostoliittoa kuviteltiin aikoinaan ikuiseksi, samoin kuin eurostoliittoa, joka jo natisee liitoksistaan.
Vain Pate uskoi…. Ja stallarit tietysti!
EU vaan pysyy ja paranee!
Kunhan ei päästetä kepulaisia hääräämään Turkin kaltaisten maiden liittämistä osaksi EUta.
,,,,a epäonnistui lähes kaikessa mitä puuhasi!,,,,,,
Kuten vaikka natsitunkion tuhoaminen ja avaruustekniikka, miten se niissä epäonnistui. Josko kertoisit.
"Kuten vaikka natsitunkion tuhoaminen ja avaruustekniikka, miten se niissä epäonnistui. Josko kertoisit."
Kuuhun se ei päässyt koskaan ja koko paskaputiikki romahti 1991!
Kaikki muut maatko kuussa ovat käyneetkin ? Tosin et tiedä mitään. N-liiton raketti lensi ensimmäisensä kuuhun tehden sinne pehmeän laskun ja kuvasi kuun takapuolen. Mitähän jenkki hääräsi kun ei näihin kyennyt ekana?
Mikä raketti?
Etkö tiedä mikä on raketti ? Mutta lisätään sinun tuskaa. Lunahod-mönkijät ajelivat kuussa ja Venera-ohjelmassa tutkittiin Venusta. Tämä kaikki aikana kun USA yritti saada edes jotain aikaan.
NL oli takapajula ja sellaisena pysyy Venäjäkin.
Urheilussakin pärjää vain dopingilla.
Urheilussakin pärjää vain dopingilla ihan kuten Suomen hiihtäjät omissa MM-kisoissamme 2001. Varmaan itäinen veri molemmissa kansoissa saa kaipaamaan kovasti päivittäistä Hemohessi-annosta.
....- urkinta ja ilmiantojärjestelmä.....
Niin oli ja on Suomessakin. Opiskelukaverini, joka laukoi joskus vasemmistolaisia mielipiteitä yritti valmistuttuaan päästä Suomi-Amerikka seuran jäseneksi. Pyrki kahteen kertaan mutta kumpaankaan ei saanut vastausta. Miten ne siellä seurassa olisivat voineet tietää hänen mielipiteistään ilman urkintajärjestelmää ?
"Opiskelukaverini, joka laukoi joskus vasemmistolaisia mielipiteitä yritti valmistuttuaan päästä Suomi-Amerikka seuran jäseneksi. "
Miksi ilmiannoit kaverisi?
Täytyi maassa olla olemassa organisaatio ja henkilöt joille ilmiannot tehtiin, eli läntinen Stasi.
CIA:n lonkerot ulottuvat Suomeenkin. Kaikissa oppilaitoksissa ja isommilla työpaikoilla on urkkijat ja ilmiantajat. Tämä on totta vaikkei siitä ole ollut soveliasta puhuakaan.
No Kiinahan porskuttaa samalla systeemillä vauraana ihmisoikeuksien polkijana. EU taasen toistaa ja kopioi uskollisesti Neuvostoliiton virheitä.
"natsitunkion tuhoaminen"
Tarvitsivatko USA, Kansainyhteisö ja Kiina Neuvostoliitoa voittaakseen sodan akselivaltoja vastaan? Albert Speerin mukaan Saksa ei olisi mitenkään voinut saada atomipommia ennen vuotta 1947. Silloin olisi todennäköisesti liian myöhäistä.
Ei välttämättä, mutta oli tietenkin kätevää kun löytyi joku muu, joka ilolla uhrasi 14,6 miljoonaa miestä voiton eteen!
NL lensi avaruuteen ja joka toinen oli tiedemies, mutta peruselintarvikkeiden surkea valikoima tuhosi hyvätkin asiat.
Farkkujen ja purukumin puute tuhosi NLn.
Pysyi pystyssä kuitenkin omilla rahoillaan. Suomi on elänyt viimeiset 30 vuotta velkarahan varassa. On siinä maiden välillä suuri ero.