Tarkoittaako tämä hyvää hoitoa vai "hyvää hoitoa".. Voi olla kohta puliukkoja pyrkimässä hoitoon...
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17268626/onko-potilasturvallisuus-vaarassa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17268626/onko-potilasturvallisuus-vaarassa
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tällaiselle hoitajalle ei riitä k-rokote pakko. Pakollinen karanteeni kaikesta sote alan töistä loppuelämäksi!!
Kylläpä koutsi ehtii, palveluala on kutsumustyötä, kuten hoitsu, kosmetologi, lihanmyyjä jne..
Lastensairaalaan ei pääse puliukkoja..
Niemenmäen satu putinille morsiameksi, niin maailma kiittää. Kyllä taudit poistaa maailman laajuisen ongelman!
Kun tehohoidon lapsilta löytyy klamydiaa, herää kysymys, olisko ajoissa pitänyt toimia..
Tämä "hoitsu" panee, eikun painaa hommia kahdessa vuorossa lakon aikana. Eikös tämäkin ole lakonalaista työtä?? Hoitoa kumpikin ala..?
Paremmin tienaa setien hoitajana kun lastensair. lapsia?
Onkohan tämä kovinkin yleinen ilmiö hoitoalalla. Jos hoitaminen on kutsumustyö???
Silloinhan ei tarvitse palkkoja nostaa?? Vaan ehkäpä päinvastoin??
Juuri siksi hoitoalalla on huonot palkat koska sitä pidetään kutsumusammattina. Hoitajan oletetaan olevan naimisissa insinöörin kanssa, jolloin perheen tulot ovat hyvät eikä hoitsuvaimolle tarvitse maksaa kuin nimellisesti palkkaa.
Näin se on! Asenteet pitäisi saada päivitettyä nykyaikaan. Ja tällaiset "hoitsut" pois alalta pilaamasta kaikkien mainetta.
Kyllä tarkoittaa...