Hyvinvointikeskus Lappoonia!

EI vastaa! Olette jonossa , kuinka monta tuntia pitää olla jonossa?
16418
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Lapponia- Lapin hyvinvointialueen Pahoinvointikeskus.

Äänestä

Minkä vuoksi ihmiset maksavat monenlaista veroa?
On Suomen asiat pahasti rempallaan.

Äänestä
  • Niin miksi minä maksan veroa kun ostan leivän vaikka muutenkin jo maksan maataloustukea varon muodossa. Sitä sopii ihmetellä.

    Äänestä

  • Eläkepäiviään Kuopioon kuuluvassa Nilsiässä viettävä Toivo Rissanen kokee, että julkiset palvelut ovat huonontuneet Sanna Marinin hallituksen aikana.

    – Kurjin hallitus mitä minä muistan, koska jokainen asia kallistuu ja palvelut sekä yleiset kulkuyhteydet vähenevät. Maantiet ovat surkeassa kunnossa, Toivo Rissanen luettelee.

    79-vuotias Rissanen pelkää, että sote-uudistuksessa sovituilla hyvinvointialueilla palveluja tullaan keskittämään.

    – Uhkana on, että siinä käy samalla tavalla kuin Nilsiän ja Kuopion kuntaliitoksessa. Sen jälkeen Nilsiän terveyspalvelut heikkenivät.

    – Meille rakennettiin uusi terveysasema, mutta siinä yhteydessä hävisivät vuodeosasto ja röntgenpalvelut. Nyt pitää mennä röntgeniin naapurikuntaan ja vanhuksia kuskataan omaisista kaukana oleviin hoitopaikkoihin, Rissanen kertoo.

    Nilsiästä on matkaa esimerkiksi Karttulan vuodeosastolle noin sata kilometriä.

    – Kaikilla ei ole omaa autoa ja julkiset kulkuneuvot eivät kulje. Tämä on karua. Mihin on mennyt Suomen hyvinvointivaltio? Rissanen kysyy.

    Sote-uudistus ei paranna ongelmia

    Vuoden 2013 kuntaliitoksen jälkeen lääkärit ovat vaihtuneet useasti Nilsiässä. Rissanen joutui ramppaamaan kaksi vuotta terveysasemalla ennen kuin sai viime vuonna lähetteen Kuopion yliopistolliseen sairaalaan.

    – Sormet olivat turvoksissa ja niveliä pakotti. Lääkärit vaihtuivat ja vaivoihini ei ottauduttu. Sairaalassa minulla todettiin paha reuma ja iskettiin heti noin 30 piikkiä niveliin. Nykyisin pitää kovistella ja vaatia, jos haluaa päästä tutkimuksiin tai saada lääkärille soittoajan, Rissanen päivittelee.

    Hän arvelee, että julkiset perusterveyspalvelut eivät parane hallituksen lupauksista huolimatta.

    – Ei ole tarpeeksi hoitajia. He vaihtavat ammattia tai menevät Ruotsiin ja Norjaan, jossa maksetaan parempaa palkkaa kuin Suomessa. Turhaan on tehty vähimmäishoitajamitoitus, kun se ei toteudu.

    – Minun mielestä terveyspalvelut huononevat tulevaisuudessa. Ne eivät ainakaan tule lähemmäksi meitä. Valtio elää velkarahalla, niin silloin rahaa on pakko ottaa veroina tai muina palvelumaksuina, Rissanen katsoo.

    Aiheellinen huoli palveluista

    Perussuomalaisten kuopiolainen kansanedustaja Minna Reijonen asuu Nilsiän kaupunginosassa. Reijonen pitää Rissasen huolta aiheellisena.

    – Keskusta puhuu lähipalveluiden puolesta, mutta ei kerro minne asti ihmisen pitää lähteä saadakseen lähipalveluita. Nilsiästä vietiin vuodeosasto ja täysin toimintakuntoinen röntgen. Se oli suurinta hölmöyttä, jota ihmiset ovat valitelleet. Keskusta olisi voinut estää sen, mutta ei. Sama meno uhkaa jatkua hyvinvointialueilla, jos vanhat puolueet ovat päättämässä, Reijonen sanoo.

    Perussuomalaiset halusivat sote-paketin valmistelussa, että hallitus olisi varmistanut keskeisten sosiaali-, terveys- ja pelastuspalveluiden saatavuuden lähipalveluina koko maassa.

    – Esitimme lähipalvelutakuuta, mutta hallitus ei kannattanut sitä. Nyt ei tiedetä kuinka monta terveysasemaa Itä-Suomessa on viiden vuoden kuluttua. Luulen, että kylmä kyyti käy. Vanhustenhuolto keskittyy ja hoitopaikat harvenee. Hallinto paisuu ja säästöjä otetaan palveluista, Reijonen uumoilee.

    Hallitus jakaa verovarat vieraille

    Reijosen mielestä terveysasemilla täytyy olla toimintoja, jotta erikoisairaanhoito ei kuormittuisi ja verovarat pitää käyttää suomalaisten hyväksi.

    – Hallituksen siunauksella veronmaksajien rahaa annetaan vuosittain kehitysapuun niin paljon, että sillä saisi Suomeen noin 250 viiden miljoonan euron hintaista terveysasemaa. Hallitus jakaa verovarat vieraille, kun pitäisi huolehtia ensin suomalaisista, Reijonen toteaa.

    Äänestä

Nyt tule uusi sote. Tilanne paranee sitten kun saadaan tehtyä verotusoikeus maakunnille. Maksetaan enempi veroa, ja sen seurauksena saavatenempi rahaa käyttöön ja jos se käytetään oikein, niin tilanne paranee.
Helpompi ratkaisu olisi ollut se yksityistäminen, mutta koska mitään on helpommalla tehty ?

Äänestä
  • Venäjällä ja USU:ssa on yksityiset palvelut ja eikös ole hienot. Kaikki hoidetaan.

    Siis tarkoitan ne joilla on rahaa hoidetaan kunnolla muita ei. Koko homma USA:ssa maksaa väkilukuun verrattuna enemmän kuin Suomessa. Venäjältä en tiedä tilastoja.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Venäjällä ja USU:ssa on yksityiset palvelut ja eikös ole hienot. Kaikki hoidetaan.

    Siis tarkoitan ne joilla on rahaa hoidetaan kunnolla muita ei. Koko homma USA:ssa maksaa väkilukuun verrattuna enemmän kuin Suomessa. Venäjältä en tiedä tilastoja.

    No saavat hoitoa ja ovat poissa yleiseltä puolelta, joten se ei ole niin ruuhkainen sitten, ja köyhätkin siten pääsevät hoitoon

    Äänestä

Suomulle pitäisi myös saada sellainen hyvinvointikeskus, jossa tarvitaan luontaishoitoja myös ja hiljaisuuden rauhoitusta luonnossa. HUOMIO! Aina pitää mennä lääkäriin, jos on kipeä, ja ottaa lääkkeet ja rokotteet. Luonto- ja hiljaisuushoidot eivät korvaa lääkkeitä, mutta ennaltaehkäisee!

Äänestä

Sitä saa mitä tilaa!!
Vastustetaan lisää kaikkia ja kaikkea, saadaan kylä lopullisesti tyhjäksi!

Äänestä

Ei tuossa mitään hätää ole! Pari viikkoa sitten sieltä oli yritetty tavoittaa potilaalle ambulanssia 8 tuntia, siis kahdeksan tuntia, saamatta koppiautoon yhteyttä!!!!

Sitten oli Roista tullut pullakuskit hakemaan??

Missä olivat, sitä tämä tarina ei kerro.

Äänestä
  • Nämä kolhoosi palvelut ovat juurikin tätä. Eihän ilmaispalvelut ole tarkoitettu kuin sellaisille joilla ei ole maksukykyä. Usa:ss tämmöiset tapaukset potkitaan ulos. Suomessa sentään pääsee kun odottaa.
    Meillä Lapissa on opittu, kaikki pitäisi saada maksatettua yhteiskunnalla, elikkä ollaan veronmaksajien taskuilla.
    Kemijärvelläkin tuntuu olevan varakkaita henkilöitä yksityisiä lääkäripalveluita pitäisi opetella käyttämään. Lääkäriasemia kyllä ilmestyy paikkakunnalle jos asiakkaita tulee.

    Äänestä

Kyllä kallis konsultti sai näyttämään muutokset kauniilta paperilla,mutta käytännössä ne ovat täysi eri asia. Säästöjä näin varmaan saadaan aikaan kaupunkilaisten jäädessä ilman kunnon hoitoa ja hoitohenkilökunnan nääntyessä työtaakan alle ilman minkäänlaista palkkiota tästä. Ja konsultti on kadonnut kuin pieru saharaan.

Äänestä
  • Kemijärvellä ei ole koskaan palvelut olleet näin huonot, moraalitonta.

    Äänestä

  • Tavallaanhan se toimii niin että säästöjä saadaan kun sairaimmat kuolee huonoon hoitoon.
    Siinäkin on kyllä se että samalla verotulot pienenee.
    Pitäisiköhän tämänkin selvittämiseen palkata konsultti että onko kaupungille plussaa vai miinusta

    Äänestä

Suomulle ei jonoja.
Koska vain voit mennä luontoon nauttimaan

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

EI vastaa! Olette jonossa , kuinka monta tuntia pitää olla jonossa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu