Anteeksi nyt vaan tiedemielisille Vihreille, mutta tieteellinen data ei tue kuudetta joukkosukupuuttoa meidän elinaikana. Edes pahimmissa ilmastomalleissa ei siihen päästä vuosisadan loppuun mennessä, koska ne ennustavat vain noin 4 asteen lämpenemistä suhteessa esiteolliseen aikaan. Kaikki väitteet siitä, että nyt eletään jo kuudetta joukkosukupuuttoa ovat siis keksittyjä tai vähintäänkin liioiteltuja.
En nyt mitenkään halua vähätellä lajikadon suuruutta, koska onhan se hälyyttävää. Jopa 20% kasvi- ja eliölajeista saattaa olla sukupuuton partaalla, mutta joukkosukupuuttoon tarvitaan enemmän, ehkä jopa 75% sukupuuttoaaltoa. Maalaisjärjelläkin voi käsittää, ettei nykyinen tilanne kuvasta joukkosukupuuttoa, koska mitään kauhean dramaattista ei ole tapahtunut. Aurinko ei ole himmennyt eikä meillä ole puolet Suomesta tulessa.
Ympäristökriisin liioittelu on yhtä vaarallista kuin sen vähättelykin, koska ääriliikkeet voivat käyttää poikkeusoloja demokratian ja ihmisoikeuksien kaventamiseen. Olkaamme siis uskollisia tosiasioille.
Mitään kuudetta joukkosukupuuttoa ei ole
2
117
Vastaukset
- Anonyymi
Vihervasemmisto pelottelee kaikella, jotta saa luvan verottaa.
Tosiasiassa lajikato kuuluu luontoon. Koko ajan lajeja häviää ja uusia syntyy. Se on täysin normaalia luonnossa. Kaikki lajit kilpailevat jatkuvasti olemassaolostaan ja vain sopeutuvaisimmat selviävät muuttuvissa oloisuhteissa.- Anonyymi
Luonnosta vieraantuneet kaupunkilaiset eivät ymmärrä, että luonto ei ole mikään pysyvä olotila.
Kaupunkilaisten luulevat olevansa luonnon yläpuolella ja määrittelevät, minkälainen luonnon tulee olla, mutte ei se niin mene. Luonto on aina muuttuva ja ihminenkin on osa luontoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2181481- 961286
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan41128Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle171096Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?9948Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86920Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.66885- 32850
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest38796Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii49795