Ei kai Nooa arkissa ollut neandertalinihmisiä?? Ainakaan Raamattu ei heistä mainitse.
Miten Neandertalinihminen selvisi vedenpaisumuksesta?
Anonyymi
970
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei ole sellaisia ollut edes olemassa! Lue Raamattua ja tee parannus!!!
Neandertalin ihminen oli ihminen, siinä missä muutkin ihmiset. Ei sen kummempaa kuin erilaiset rodut ihmisten seassa. Sen sijaan vedenpaisumuksessa tuhoutui sekasikiöt jotka olivat langenneiden enkeleiden ihmisnaisten kanssa tekemiä. Näiden väkivaltaisuuden vuoksi Jumala ilmeisesti juuri päättikin hukuttaa lähes koko senaikaisen ihmiskunnan.
Maailma luotiin joittenkin uskontojen mukaan 6000 vuotta sitten. Neandertalien, dinosaurusten yms. aikoihin oli varmaankin toisia isoja laivoja minne sen aikalaiset vietiin.
Homo sapies eli jo 43 000 vuotta sitten maapallolla. Itse pallo on noin 4,3 miljardia vuotta vanha.
Ihmisiä on ollut siis maapallolla kymmeniätuhansia vuosia ennen Aatamia, jos sellaista ukkoa on ollut edes olemassa. Raamattu ei pidä pakkaansa.
Mistäs tuon kaiken tiedät, oletko kenties silminnäkijänä ollut paikalla kun palloa luotiin?
Kyllä, olin paikalla kun Kemijokea taakotettiin.
Dinosaurusten poikasia varmaan niitäkin tuli arkkiin. Niille maailma taisi olla hyvin karu paikka vedenpaisumuksen jälkeen, eivätkä ne oikein menestyneet. Kongon viidakoissa on tosin nähty dinosauruksen näköisiä eläimiä. Loch Nessin hirviö voi hyvinkin olla dinosaurus. Japanin lähellä ja Pohjois-Amerikassa on nähty vesihirviöitä, jotka saattavat myös olla säilyneitä dinosauruksia. On löydetty dinosaurusten jäänteitä, joissa on vielä pehmytkudosta. Se kertoo, ettei ne kovin vanhoja fossiileja ole.
Jos on totta, että liskot kasvavat koko elämänsä ajan, ne tulivat valtaviksi ennen vedenpaisumusta, kun olosuhteet olivat niille soveliaat. Ehkä monista nykyisista liskoista olisi voinut kasvaa dinosauruksia, jos niiden elinkaari olisi yhtä pitkä kuin entisessä maailmassa.
Hakekaa Youtubesta videoita tekijältä 'Is Genesis History'. Heidän suosituin videonsa on samanniminen, ja siinä on suomenkielinen tekstitys (minun). Jos joku haluaa korjata tekstiä, ottakaa yhteyttä heihin, mutta tällaisenakin se lienee mukiinmenevä.
Kent Hovind selitti ns Neandertalin ihmisen hyvin. Hän esitti, miten sen kallon piirteet johtuivat kyseisen ihmisen suuresta iästä. Nooan pojista Jached läksi perheineen Eurooppaa kohti, ja täältähän se kallo löydettiin. Se saattoi olla Jachedin, tai ehkä jonkun hänen pojistaan. En muista, miten pitkään Jached eli, mutta Nooahan vielä sai elää useiden satojen vuosien vanhaksi.