Sanoituksessa tyyppi rakastuu tai tapaa kaksi naista, toinen enkeli ja toinen paholainen tai jotain.
Käsittääkseni tietysti sama nainen, on vain rajatilapersoonallisuuden eri puolista kysymys mutta en muista ilmenikö se muuten kuin rivien välistä.
Soitettiin radiossa aika usein takavuosina, vieläkin välillä varmaan kuulee.
Hei mikä kotimainen biisi?
5
212
Vastaukset
- Anonyymi
Anssi Kelan piisi. Nimi ei enää muisu.
- Anonyymi
Joo näin on kiitti, etsiskelin vähän AK:n tekemiä ja Kaksi sisarta löytyi.
- Anonyymi
Tästä kuvauksesta tuli jostain syystä mieleen ulkomainen biisi - Shakespears sister ja "Stay (with me)". Biisi ja sen musiikkivideo on mahtava, varsinkin ne kohdat kun kuolema astelee portaita alas ja virnistelee.
- Anonyymi
Hyvä huomio! Muistan kun aikanaan tykkäsin biisistä, ja mulla oli tää levykin, mutta en silloin osannut ajatella rajatilapersoonallisuussuhdetta tarinan taustaksi, mutta kun sanat lukee niinhän se on.
Tosiaan se kohta missä biisi muuttuu on leikattu hienosti siihen videoon. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvä huomio! Muistan kun aikanaan tykkäsin biisistä, ja mulla oli tää levykin, mutta en silloin osannut ajatella rajatilapersoonallisuussuhdetta tarinan taustaksi, mutta kun sanat lukee niinhän se on.
Tosiaan se kohta missä biisi muuttuu on leikattu hienosti siihen videoon.En tiedä onko tuossa noin syvällistä ajatusta taustalla. Mutta kiva kontrasti siihen on saatu - ensin vaikuttaa niin hempeältä rakkauslaululta, mutta puolivälin paikkeilla tulee mukaan räväkkyyttä. Luin jostain nyt että videon "pahis" olisi kuvauksissa joutunut odottelemaan 12 tuntia ja naukkaili joutessaan vodkaa, mistä syystä esityksessä olisi ollut hieman ylimääräistä "lennokkuutta".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1835037Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,204438Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993127Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2562997Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432912- 522521
- 271929
- 381795
- 221777
- 691772