Hei mikä kotimainen biisi?

Anonyymi

Sanoituksessa tyyppi rakastuu tai tapaa kaksi naista, toinen enkeli ja toinen paholainen tai jotain.

Käsittääkseni tietysti sama nainen, on vain rajatilapersoonallisuuden eri puolista kysymys mutta en muista ilmenikö se muuten kuin rivien välistä.

Soitettiin radiossa aika usein takavuosina, vieläkin välillä varmaan kuulee.

5

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Anssi Kelan piisi. Nimi ei enää muisu.

      • Anonyymi

        Joo näin on kiitti, etsiskelin vähän AK:n tekemiä ja Kaksi sisarta löytyi.


    • Anonyymi

      Tästä kuvauksesta tuli jostain syystä mieleen ulkomainen biisi - Shakespears sister ja "Stay (with me)". Biisi ja sen musiikkivideo on mahtava, varsinkin ne kohdat kun kuolema astelee portaita alas ja virnistelee.

      • Anonyymi

        Hyvä huomio! Muistan kun aikanaan tykkäsin biisistä, ja mulla oli tää levykin, mutta en silloin osannut ajatella rajatilapersoonallisuussuhdetta tarinan taustaksi, mutta kun sanat lukee niinhän se on.

        Tosiaan se kohta missä biisi muuttuu on leikattu hienosti siihen videoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyvä huomio! Muistan kun aikanaan tykkäsin biisistä, ja mulla oli tää levykin, mutta en silloin osannut ajatella rajatilapersoonallisuussuhdetta tarinan taustaksi, mutta kun sanat lukee niinhän se on.

        Tosiaan se kohta missä biisi muuttuu on leikattu hienosti siihen videoon.

        En tiedä onko tuossa noin syvällistä ajatusta taustalla. Mutta kiva kontrasti siihen on saatu - ensin vaikuttaa niin hempeältä rakkauslaululta, mutta puolivälin paikkeilla tulee mukaan räväkkyyttä. Luin jostain nyt että videon "pahis" olisi kuvauksissa joutunut odottelemaan 12 tuntia ja naukkaili joutessaan vodkaa, mistä syystä esityksessä olisi ollut hieman ylimääräistä "lennokkuutta".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      344
      7706
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      79
      5256
    3. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3287
    4. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3285
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      80
      2113
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      156
      1962
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      222
      1881
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      167
      1646
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1578
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      94
      1570
    Aihe