Äitini on mielestään maailman paras ihminen. Hän osasi vaikka mitä. Vaikkei osannutkaan. Osasi kyllä kehua itseään. Minua hän arvosteli aina, enkä koskaan ollut hänen veroisensa. Eikä hänen veroistaan ollut muuallakaan.
Olin lihava ja ruma hänen mielestään. Sairastuin anoreksiaan, koska hänen ihastuttavat ystävättärensäkin olivat sitä mieltä, että minun pitäisi olla laihempi. Urheilin ja olin normaalikokoinen. Yritin miellyttää äitiä. Laihduin 16-vuotiaana olemalla syömättä. Kuukautiset loppuivat, siis olin aliravittu. Äidin kaverit ihastelivat, äiti ei, koska olin yhä ruma.
Aikuisena en osannut valita aviomiestä, vaan otin sellaisen, jota rakastin. Se ei häntä miellyttänyt .
Sain liian monta lasta. Valitsin väärän ammatin. Hän moitti aina miehelleni minua ja kehui lasteni ulkonäköä kertoen, etteivät ne olleet ainakaan äitiinsä tulleet.
Nyt äiti on jo iäkäs, enkä jaksa pitää häneen enää mitään yhteyttä.
Olen jo kuusikymppinen ja kärsin vieläkin itsetunto-ongelmista.
Ellei isäni olisi ollut kannustava, tuskin olisin hengissä enää.
Isääni äiti nimitti narsistiksi ja moitti siitä, että oli joutunut hänen takiaan hankkimaan lapsia. Isä on kuollut, lapsenlapset muistavat hänet mukavana pappana.
Äitiäni he käyvät tapaamassa joskus, mutta sanovat, ettei ole kivaa kun mummo puhuu koko ajan vain itsestään ja haukkuu muita.
Äitini oli narsisti
7
875
Vastaukset
- Anonyymi
Äitisi ...oli.... narsisti.
Ole onnellinen, hän on tervehtynyt. - Anonyymi
oho.
- Anonyymi
Olet hauska.
- Anonyymi
Mun äitini on ihana mutta rasittava
- Anonyymi
Hyvä on haukkua äitiään kun hän itse ei ole antamassa vastinetta. Omaa syytäsi.
- Anonyymi
Jos mumolla alkava muistisairaus,syy mainitsemasi puhe. Paljon juuri muistisairaus tekee ihmisestä pedon.Mumon puhe pitä käntää heti vaikka säähän ,niin vaihtaa aihe.Sama vaarien tai petolisen kerrostalon pihan juoru forumin eläkeläisnaisten puheet.Tilaa ei saa antaa yhtään paha puhe.
- Anonyymi
Ikävää, että olet joutunut kokemaan tuollaista ja vieläpä äidiltäsi. Vaikuttaa siltä, että kärsit hänen kohtelustaan edelleen. Se on ymmärrettävää ja surullista.
Jos sinua kiinnostaa kohentaa tunne- ja ajatusmaailmaasi, voimistua ja vahvistua oikeasti, niin tee sivustollani tunnelukkotesti (www.voimistu.fi). Tunnelukot eli haitalliset skeemat aiheuttavat kärsimystä ja aiheutuvat juuri lapsuutemme kaltoinkohtelusta. Ne tuovat paljon surua ja ahdistusta elämään. Tarjoan 3kk verkkokurssiani Voimistu lempeään asioihin perehtymiseen ja voimaannuttavien ajatusmallien työstämiseen 💛 Tutustu rohkeasti ☀️
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121431
Se helpottaisi oloa jos
Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin881297Palsta kysely..
Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott1351043- 68964
- 39897
- 71863
- 97857
- 75846
Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa
Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.54822Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun
Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että39774