...niin työntekijöiltä pyydettäisiin pääsymaksu ennenkuin saa tulla tekemään töitä porvarien hienoon tehtaaseen.
Jos Wahlroos ja Pesonen saisivat päättää.....
Anonyymi
7240
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Toisivat vaan hiekkaa tullessaan perhana rupusakki!
Senpä takia nyt taisteltava ja luulot pois otettava työnantajalta ja heidän pillinsä mukaan tanssijoilta rikkureilta !
Siankusta ja lietettä riittää ja joka on tullutkin uitetuksi, on oppinut tavoille ja liittynyt jopa liiton jäseneksikin.
Talkoo-Taavetti
Lakkoneitsyetkin on keretty suolivihkiä jo useampaan kertaan kuluneiden viikkojen aikana. Kaikkien luottamusmiesten toimesta. Kyllä nyt kelpaa taas lakkoilla, onneksi ei tarvitse istuskella töissä kun liukasteiden käytöstä luovuttiin jo ensimmäisellä viikolla.
Tervetuloa vaan sitä neitsyettä hokeva kokeilemaan ruuttamme tehoa jos kerran sitä väheksyt !
Ilmoita vaan portti ja firma ja aika milloin haluat pyrkiä rikkuriksi, koitetaan järjestää niin että minä itse allekirjoittanut, pääsen sinut henk.koht. ruiskuttamaan siankusella.
Talkoo-Taavetti
Hieman on kirjaimellisesti väljähtänyt meininki lakkoneitseiden joukossa. Luottamusmiehet ovat takoneet pitkää päivää, viikko viikon perään ja alkutiukkuus on selvästi murrettu. Muutama varttuneempi luottamusmies uhmaa jo terveyttään mutta mitäpä ei tekisi liiton kunnian eteen!! Uutta sinistä pilleriä vaan kielen alle ja takaisin hommiiin.
Paperiliitto on ajanut 20 viime vuoden aikana 34 konetta sulkuun. Työpaikat ovat siirtyneet ulkomaille. Kenelle siitä on ollut hyötyä?
Kaikenlaisia lakoilla kiristettyjä etuja. Esimerkiksi 100 tuntia pekkasia. Niistä saa palkkaa joka tunnilta. Olisi aika tehdä töitä palkkansa eteen.
Kysymys on työpaikoista. Ideologia ei elätä.
Paperitehtaassa+palkkojen+osuus+kustannuksista+on+noin+5%.+Elikä+sillä+ei+ole+juurikaan+merkitystä.+Puunhinnalla+sen+sijaan+on.+Saattaa+olla,+että+Brasilian+sademetsistä+hakattu+puu+on+halvempaa+ja+voi+olla+nopeakasvuisempaa+kuin+peräpohjolassa.
Paperin+kysyntä+laskee+koko+ajan+digitaliosaation+vuoksi.+Luuletko,+että+pareritehtaita+on+lopetettu+vain+Suomessa.+Kyllä+niitä+on+lopetettu+ympäri+maailman.+Olisi+jo+korkea+aika+herätä+todellisuuteen.+Vaikka+paperimiehet+saisi+lainkaan+palkkaa+ei+sekään+pelastaisi+niitä+paperitehtaita+Suomessa.+
Käytä+järkeäsi+jos+sitä+on!