Kehukaa nyt pastorit mutta älkää viitsikö valehdella

Olemme saaneet sellaisen käsityksen että adventismi on paras uskonto ja kaikki protestantit ovat harhaoppisia.
Mutta millä pastorin lihaksilla?
Kehukaa nyt pastorit miten perustelette että Adventtikirkko on oikeaoppisin eli lopunajan oikea jäännösseurakunta?
32146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Adventtitotuuden vastustajien kohtalo
"Heittävät heidät tuliseen pätsiin; siellä on oleva itku ja hammasten kiristys."

Äänestä

"..paras uskonto ja kaikki protestantit ovat harhaoppisia."

Sori vaan, mutta ymmärryksesi uskonnoista on täyttä puuta heinää. Adventtikirkko on myös protestanttinen kirkko.

Lähde:

https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Protestantismi

Mene juntti äitisi helmoihin kasvamaan!

Äänestä
  • Adventismi on puuta ja heinää.
    Adventistit ovat Jeesuksen ylösnousemuspäivän kieltäjiä ja sapattinsa jumaloijia eli siis kultti.
    Eksytyksen ja väärän profeetan perustalle rakenneltu sapattikyhäelmä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Adventismi on puuta ja heinää.
    Adventistit ovat Jeesuksen ylösnousemuspäivän kieltäjiä ja sapattinsa jumaloijia eli siis kultti.
    Eksytyksen ja väärän profeetan perustalle rakenneltu sapattikyhäelmä.

    Protestanttisuuteen lasketaan kuuluviksi ne kirkkokunnat ja uskonnolliset yhteisöt, jotka syntyivät 1500-luvun uskonpuhdistuksen seurauksena.

    Adventismi on syntynyt Taivaaseennousukallion eksytyksen yhdestä haarasta.
    Adventismi on kulttiuskonto.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Adventismi on puuta ja heinää.
    Adventistit ovat Jeesuksen ylösnousemuspäivän kieltäjiä ja sapattinsa jumaloijia eli siis kultti.
    Eksytyksen ja väärän profeetan perustalle rakenneltu sapattikyhäelmä.

    Vain sinun valheissasi.

    Äänestä

Kertoisitko lisää protestantit / sapatti?

Äänestä
  • Ota itse kirkkohistoria käteesi ja lue. Ihan on sunnuntaikirkon esipaimen painattanut auringonpalvojana rahankin. Ei siinä muuta tarvitse älliä olla.

    Äänestä

  • Ja kun protestantit alkoi piristymään kirkkohistorian sivuille siellä esipaimen taas hukutti ja tapatti Anabaptisteja, ja ovat siitä tehneet julkisen parannuksenkin, etkö sitä tiedä, netistä löytyy.
    Siinä aikasektorilla jatkuu sunnuntaipyhä ja vauvavalelu, sekä kummit puhmumassa vatsastapuhmisen tapaa ja kas, kaste tuli. Lue läksysi, älä ole aina takapiruna

    Äänestä

  • Ja protestanttisuudessa paukkuu puhujakorokkeen pöytä - kun tämänäivän vapaansuunnan pastori puolustaa jotain, ei kuitenkaan sitä sanonut, mutta hiiltyi erään sápatinkysymyksen edessä..... kyllä sapatissa on voimaa - kun pastorin verisuoni alkaa pullottaa otsassa merkkinä - tosin ei enää pullota, kun on jo noutaja käynyt ja pääsee lukemaan Jumalaneteen, mitä siellä arkussa oikein on "ollut läksynä".

    Äänestä

Minä vuonna ekumeenisen taikasauvan heilautuksella Suomen Adventtikirkosta tuli protestanttinen?
Viite?

Äänestä
  • Se on aina ollut protestanttinen. Opettele kirkkohistorian faktat.

    Äänestä

Luehan raamattua, äläkä kirkkohistorian herroja. Sehän jo netissäkin lukee muissa lähteissä protestanttien harharetket. Siellä on sunnuntain pyhitys, siellä on piispojen rinki, jossa ei ollut yhtään Herrankansaa - kun tehtiin antisemitistisen eri kikkojen kirjo, joka ei ole raamatullinen. Siis kysyn, onko Herralla kaikki tämä kirkkokuntien kirjo eri jäsenrekisterein, jossa aina tapellaan siitä oikeudesta polkea Jumalansana.
Ymmätääkö hän mistä puhut?=
Eli JumalanSana on se lihas - jossa on Pyhän Hengen voima ja antaa arvon Sapatin Herralle, eikä kirkkohistorian sunnuntaita kumartavien vilunkiveljien saarnoille.
Ei tähän tarvitse adventismia sekottaa, vaan alaa seuraamaan vaan Sapatin Herraa, niin asia selivää siinä. Alat hokaamaan että yleisuskonto alkaa hylkiä sinua ja sanoa, että älä puhu meidän tuvassa, puhu tuolla pihalla. Eli toimitiat eivät ole vapaita.
Sinulla on aivan väärä asenne aloittaa keskustelua, kun päätelmä on jo varmaan naulattu teesiksi otsaluuhusi, että antisemistiminen kirkkohistoria on IN. eikä siihen kuulu Herran kansa ollenkaan. Siitähän sinä aina "mäkätät - kuin vuohi tantereella."

Äänestä

Raamatussa ei ole mainintaa adventisteista.
Adventistit ovat Jeesuksen ylösnousemuspäivän kieltäjiä eli siis kultti.

Äänestä
  • Adventismi uususkonnollinen kulttiuskonto ja usko väärään profeettaan.

    Äänestä

  • Ei siellä raamatussa lue sunnuntaita ja siinä kohdalla ylösnousemuspäivä.
    Ylösnousemuspäivä on pääsiäiseen rakentuva opetus. Se on täytetty ja se lupaus on sitten sen ylösnousemuksen toivo - jossa on viimeinen pasuna, ylienkelin ääni jne..
    _Sitä ylösnousemuspäivää ei varmasti kukaan adventisteista kiellä.
    Myös viitataan Johanneksen evankeliumin 5 ja 6 luku. Opit ylösnousemuspäivästä.
    Kristuksessa kuolleet herätetään pasunasoitolla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Adventismi uususkonnollinen kulttiuskonto ja usko väärään profeettaan.

    jänkkääjälle ne kirkkoisät ja veriset kädet on niin oikeita profeettoja, että. Siellä sunnuntai loistaa kuin tähti ja ylösnousemuspäivää sitä puolustukseksi harhalle ylistetään, että vanhurskaatkin lankeaa. Olisiko siinä sinulle se kulttikellollinen kilinää, että heräät unestasi

    Äänestä

Protestanttisuus on kirjava ja vaikeasti määriteltävä käsite

Seitsemännen Päivän Adventistikirkko ei ole syntynyt uskonpuhdistuksen seurauksena.

Protestanttisuuteen lasketaan kuuluviksi ne kirkkokunnat ja uskonnolliset yhteisöt, jotka syntyivät 1500-luvun uskonpuhdistuksen seurauksena. 

Adventismi on syntynyt Taivaaseennousukallion eksytyksen yhdestä haarasta.
Adventismi on kulttiuskonto.

Äänestä
  • *Siinä 1500- puhdistettiin perinpohjin protestiksi uskovien kasteelle menijöitä. Puhdistettiin ne uskot hukuttamalla, että kun usko puhditui pois, päästiin hapatetta kirkkoon rakentamaan. Olet oikeassa,
    Martin kallioilla oikein kuikuillaan ---

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    *Siinä 1500- puhdistettiin perinpohjin protestiksi uskovien kasteelle menijöitä. Puhdistettiin ne uskot hukuttamalla, että kun usko puhditui pois, päästiin hapatetta kirkkoon rakentamaan. Olet oikeassa,
    Martin kallioilla oikein kuikuillaan ---

    Adventistien suu, korvat ja silmät pitäisi pestä lipeävedellä.
    Se olisi oikeaa uskonpuhdistusta.

    Äänestä

Ilmeisesti moni ei ole hokannut, että Apostolisessa seurakunnassa on ollut yhteinen PYHÄ - sapatti. Perkele ei päässyt tuota runnomaan ulkoapäin.
Tämän rienaajan idea on ollut hajottaa uskovat eri leireihin, eli tehtiin tuvasta käsin eri kirkkokunnat ja siitä ne ruumiskasat, eli tämä sunnuntain esipaimen, hän saattoi kristityt sotaan toisiaan vastaan. Eli sain aikaan sunnuntain, sai vaimonsa hukutettua ja keitettyä, ilmeisesti maksoi sillä aurinkokolikolla , aurinkoahan hän palvoi.
Myös tappoi poikansa ja veljenpojan. Eli kirkkonne esipaimen ja sunnuntai. pitäähän sitä kumartaa- on siinä niin paljon verta vuodatettu ja avioliiton vaimokin kypsäksi keitetty, että kyllähän tekin olette kypsiä kumartamaan tällaista opin esipaimenen oppia kirkkokunnissa. Aivan tuolta netistä saatte ihan ite lukea. Minulla ei ole nyt tuttimaitopulloa .... jotta voisin tutittaa evästä

Äänestä
  • Sinähän vihaat protestantteja.
    Sieltä tulee jopa perkelettä adventistin saastaistaisesta protestanttisesta suusta.
    Olet adventistipastoreiden aivopesun tulos.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sinähän vihaat protestantteja.
    Sieltä tulee jopa perkelettä adventistin saastaistaisesta protestanttisesta suusta.
    Olet adventistipastoreiden aivopesun tulos.

    Ei suinkaan vaan luen netistä siitä hapatteésta, mitä kehut. Ei se saastaista ole, kun paljastaa murhat ja mistä protestanttisuus syntyi.
    Sinä itse piilottelet murhaajia - ja pidät heitä leiviskäsi peittovaatteena.
    Ei näitä ole adventistit opettaneet, vaan aivan kirkkohistoriaa, peruskauraa.

    Äänestä

Adventismissa on sapatista on tehty uskon ydin ja siinä uskonnollisuudessa on kulttiin tai jopa lahkolaisuuteen viittaavia piirteitä.
Onhan kirkon virallinen niimikin seitsemännen päivän adventististi kirkko.

Äänestä
  • Jopa hapatekaalikeitto kiehuu jo yli tuvassasi. Yritähän ottaa itseäsi niskasta ja lue läksysi, pääset viisasten kerhoon, eikä tuota tietämättömyyttä kukaan sitten katso ylen.
    Piilottelet adventistipuittentakana piilossa, ettei tarvitse miettiä omia ongelmiasi. Onhan se tapa tuokin, ja vanha tapa. Vanha-aatami jopa itse Jumalaakin moitti, kun se kylkiluu - DNA:sta tämän eukon hänelle avuksi loi.
    Samaa virttä veisasi ja sinä sitä jatkat. Sapatti on Jumalansyy ja väärät kirkkoisät, niistä pitää ottaa vaari.

    Äänestä

  • Tiedätkö, että seitsemän on Jumalan luku - adventti on odotusta, sekä kirkko - seurakunta - Helluntai - ja tuli - Kyse on Herran temppelistä - vuodatettinhan tuli alkukirkon ylle ja heillä oli yhteinen lepopäivä. Lue läksysi.

    Äänestä

GLOBAALI "$APATTI-IDEOLOGIA"

1. Adventismi on uskonnollinen ideologia

2. Antiadventistit luokitellaan adventtitotuuden vastustajiksi

3. Antiadventistit joutuvat adventtiopin mukaa helvettiin

4. Seitsemännen Päivän Adventismi haluaisi globaaliksi uskonnoksi

Äänestä
  • Niinkö kuvittelet?

    Äänestä

Adventismi ajaa pedonvaltaa Babylonista (Amerikasta) käsin.
"fanaattisesti sapattisotalippua heiluttaen"

Äänestä

Adventismi on yllykkeeksi lihalle mikä on huono asia.
Vrt. Pitcairn ennen jossa kaikki olivat adventisteja.

Äänestä
  • Pitcairn adventistinen paratiisisaari keskellä Atlanttia jos kaikki olivat adventisteja.
    Oikea "käärmesaari" ja pastorien paratiisi.

    Äänestä

Hävettääkö olla adventistipastori?

Äänestä

Aloittajalla ei ole elämää. Kaikesta päätellen pahasti häiriintynyt yksilö.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Olemme saaneet sellaisen käsityksen että adventismi on paras uskonto ja kaikki protestantit ovat harhaoppisia.
Mutta millä pastorin lihaksilla?
Kehukaa nyt pastorit miten perustelette että Adventtikirkko on oikeaoppisin eli lopunajan oikea jäännösseurakunta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu