Kuulin,että myös aina niin 36 kokoisiksi moititut design merkitkin tekevät vaatteita suuremmissa kokoluokissa. Huippudesigner Gianfranco Ferre tekee vaatteita Plus kokoisille, Chanel tekee vaatteita kokoon 50 asti ja Ralph Laurenilla on ihan oma Lauren women mallisto suurikokoisille. Laurenin käyttövaatteita saa muuten ostaa suunnittelijan nettisivustolta! Ainakin YSL,charles jourdan,Prada ja Manolo Blahnik tekevät kenkiä kokoihin 42 asti. Ihanaa, kun ei tarvitse enää tyytyä niihin kaikista tyylittömimpiin XL-rytkyihin.
PLUS-muotia huippumerkeiltä
Ilostunut
3959
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tämä oli hyvä uutinen, kun tuo 42 on välillä vähän nafti. Armanihan tekeekin isoja kokoja;=)
Jos tiedät mistä noita merkkejä saa Suomesta, laita vinkki!
Burberryn 44-46 olen muualta tuonut paljon....Hesassa kun koot tuntuu loppuvat 42...
En ole aivan varma, mutta Kaarina k. myy helsingissä Charles jourdanin kenkiä. Olen itse ostanut Jourdanin omasta liikkeestä ulkomailta isompia kokoja. Nämä merkkivaatteetkin täytyy valitettavasti melkein hakea ulkomailta, koska suomessa myydään niin vähän, ja jos myydään, niin ne melkein ovat niitä pienempiä kokoja. Italiassa törmäsin näihin ferren isoihin kokoihin, joten jos eksyt sinne, niin eikun ostoksille. Chanelia ja laurenia saa isoissa koissa näiden kaikista omista liikkeistä.
Niin tosiaan, eli armania voi löytää suomessakin IT50 koosta ainakin stockmannilta tai joskus dellamargasta helsingissä. Gianfranco ferre red label tais olla tää xl-malliston nimi.