Tapasin netin harrastusporukassa vuosi sitten miehen, joka hyvin pian alkoi ilmaista kiinnostustaan minuun. Siitä syntyi jonkinlainen molemminpuolinen netti-ihastus, sillä mies oli juuri sellainen, joka saa minut lämpiämään: hauska, erittäin älykäs, avarakatseinen ja muut huomioon ottava.
Olemme olleet harrastuksen tiimoilta yhteydessä useita kertoja päivässä, niin porukassa, kuin yksityisviesteilläkin ja molemmat ovat ilmaisseet ihastustaan toista kohtaan, hän hieman minua avoimemmin.
Mies asuu toisessa maassa, eikä juttu voisi kehittyä tällaista netti-flirttiä pidemmälle, emme ole edes koskaan tavanneet, mutta... kun nyt viimeisen kuukauden-parin aikana huomaan meidän etääntyneen enemmänkin harrastuskavereiksi, etenkin viimeisten kahden viikon aikana. Se sattuu niin paljon, etten olisi uskonut sydämen voivan särkyä niin palasiksi yhden typerän netti-ihastuksen vuoksi.
Olemme edelleen päivittäin jossain tekemisissä ja sain häneltä viimeksi tänään viestiä. Viestin perässä oli aurinkohymiö, entisten sydänten sijaan. Se sai minut itkemään. Aikuisen ihmisen!
Ikävä jotain mikä ei koskaan ollut todellista
5
909
Vastaukset
- Anonyymi
Kiesus.....nyt kone kiinni, töpseli irti ja tunnin lenkille sieltä!
Tuo nyt on aivan perseestä. Netissä toisesta voi kuvitella mitä tahansa ja aivot alkavat näyttää hänestä vain ne piirteet joita haet.
Todellisuudessa toisen näytön takana voi olla pienten lasten vanhempi, joka täyttää päiviensä tyhjiä hetkiä heittämällä läppää tuntemattomalle vastapuolelle.
Ihastumisen tunteesi on yhtä todellinen kuin minä täällä näytön takana.
Olen elävä ja tunteva ihminen, mutta et tiedä kuka ja missä.- Anonyymi
Totta. Sama muuten pätee ihan elävään elämään. Mistäpä sitä koskaan kenestäkään tietää? Kuka tahansa voi valehdella naama peruslukemilla.
Kyllä minä kaiken tuon ymmärrän ja olen monta kertaa mielessäni läpi käynyt. Tästä ihmisestä minä kuitenkin tiedän varmaksi mm. työnantajan, perhetilanteen ja asuinpaikan ja-tilanteen, sillä tunnen hänen sisarensa pitkältä ajalta ja he ovat läheisiä keskenään.
No, joka tapauksessa, minä en ole missään vaiheessa haaveillutkaan mitään tosielämän romanssia. Siksipä sanoinkin ikävöiväni jotain, mikä ei ole koskaan ollut todellista. Se ei kuitenkaan muuta sitä, että minuun koskee. Kaipaan vain sitä yhteyttä, jota aiemmin koin hänen kanssaan.
-AP-
- Anonyymi
Miksi et käyttäisi tuota aikaa etsimään oikeassa elämässä oikeita, realistisia, ihmisiä?
Netti-ihastumiset ovat samaa taivaan maalausta, epärealistia, jossa kukin voi luoda itselleen haluamanlaisen persoonan. Se on liian usein on täyttä huuhaata.
Kerrot tuntevasi nettiharrastelijan perhettä. Tuo ei riitä minkään vakuudeksi.- Anonyymi
Vakuudeksi mistä? Mitä ihmeen intressiä sinulla on siihen mitä joku kirjoittaa jostain nettituttavistaan? Poikkeusaikana moni kanssakäyminen työn, opiskelun ja harrastusten suhteen on jäänyt etäyhteyden varaan. Et näy olevan poikkeus tästä sinäkään muuten
- Anonyymi
En minä ole tätä ihastumista etsinyt, enkä halunnut, se vain kehittyi ajan kanssa. Toivon, ettei niin olisi käynyt, mutta kun nyt kuitenkin kävi, niin koen ikävää siitä.
Miksi ihmeessä siis haluaisin etsiä sellaista oikeassakaan elämässä ja hankkia lisää ikävää. Itsekseen on paljon parempi olla.
-AP-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5222490Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial512207Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2032148Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191450Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip491323- 971308
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle101175Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621111Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise891087Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?6931035