ruokavalio

Anonyymi

moi, voiskohan joku tehä mulle ruokavalion tai kertoo miten kannattais syödä, jotta laihtuis. kun liikunta puoli mulla on kunnossa ja kaikki aina puhuu et laihdutus tapahtuu suurimmaks osaks keittiössä?

6

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oikeasti? Onko sinulla omaa tahtotilaa lainkaan?

      Eikö koulussa opeteta ruuasta tai edes tiedonhausta mitään? Maailmasta on tullut ihan kummallinen paikka.

    • Anonyymi

      Kysy asiaa Veijolta.

    • Anonyymi

      Syö aamupala. Älä syö iltapalaa. Jätä lisätyt sokerit ja muut pitkälle raffinoidut elintarvikkeet syömättä. Pelkkä sokereiden välttäminen pitäisi laihduttaa noin 6 kg. Riippuu tietysti lähtötilanteestasi.

      Onko sinulla oikeasti ylipainoa? Pelkkä vaakalukema ei paljoa kerro, sillä lihakset painavat enemmän kuin läski. Yleensä urheilijalla on hyvin lihasmassaa, mikä voi antaa virheellisen painoindeksilukeman. Eli pitäisi katsoa myös kehon koostumusta, ei pelkkää painoa.

      • Anonyymi

        Mä olen laihtunut vaikka syön paljon sokeria päivässä esim baananeja,herneitä,päärynää ja näissä kaikissa on sokeria.


    • Anonyymi

      Jättäessäsi kaikesta suuhunpantavasta :
      - Valkean sokerin, esivalmistetut ruoat joissa sokeria ,tai maissisokeria, -siirappia.
      - Valkean jauhon tuotteet: leivokset, pullat, kakut, ruokaleivät joissa valkeaa jauhoa, makaroonituotteet kaikissa muodoissaan (yleensä se on valmistettu valkeasta vehnäjauhosta-lue tuoteseloste), jauhokastikkeet.

      Tiedoksesi: valkea sokeri ja valkea jauho = täysin ravinnotonta, vain pelkkää kaloriaa- muuttuu elimistossä hiilariksi. se palaa nopeasti ja menee nahkan alle läskiksi ellet kuluta sitä.

      Tietenkin voit syodä hedelmiä ja kasviksia, niiden sokerit ovat terveellisemmässä muodossa veden, kuitujen, vitamiinien ja hivenaineiden kanssa!

      Ajoita ruokailusi siten että vatsasi saa rauhoittua vähintään 14 tuntia joka vuorokausi. Esim. lopetat iltasyonnin.

      Saat jo muutaman päivän jälkeen huomata olosi raikkaammaksi ja kevyemmäksi.

      Oikeastaan tuo ei ole mikään dietti vaan ruokailutapojen muutos jota voi ylläpitää hamaan tulevaisuuteen. Kun siihen ensin oppii.

    • Anonyymi

      Liikuntapuoli kunnossa!? Tuon voi kukin käsittää miten tahansa riippuen omista liikuntatottumuksistaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3834
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3415
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2791
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2428
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1869
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1799
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1746
    8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      386
      1449
    9. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1447
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1228
    Aihe