moi, voiskohan joku tehä mulle ruokavalion tai kertoo miten kannattais syödä, jotta laihtuis. kun liikunta puoli mulla on kunnossa ja kaikki aina puhuu et laihdutus tapahtuu suurimmaks osaks keittiössä?
ruokavalio
6
178
Vastaukset
- Anonyymi
Oikeasti? Onko sinulla omaa tahtotilaa lainkaan?
Eikö koulussa opeteta ruuasta tai edes tiedonhausta mitään? Maailmasta on tullut ihan kummallinen paikka. - Anonyymi
Kysy asiaa Veijolta.
- Anonyymi
Syö aamupala. Älä syö iltapalaa. Jätä lisätyt sokerit ja muut pitkälle raffinoidut elintarvikkeet syömättä. Pelkkä sokereiden välttäminen pitäisi laihduttaa noin 6 kg. Riippuu tietysti lähtötilanteestasi.
Onko sinulla oikeasti ylipainoa? Pelkkä vaakalukema ei paljoa kerro, sillä lihakset painavat enemmän kuin läski. Yleensä urheilijalla on hyvin lihasmassaa, mikä voi antaa virheellisen painoindeksilukeman. Eli pitäisi katsoa myös kehon koostumusta, ei pelkkää painoa.- Anonyymi
Mä olen laihtunut vaikka syön paljon sokeria päivässä esim baananeja,herneitä,päärynää ja näissä kaikissa on sokeria.
- Anonyymi
Jättäessäsi kaikesta suuhunpantavasta :
- Valkean sokerin, esivalmistetut ruoat joissa sokeria ,tai maissisokeria, -siirappia.
- Valkean jauhon tuotteet: leivokset, pullat, kakut, ruokaleivät joissa valkeaa jauhoa, makaroonituotteet kaikissa muodoissaan (yleensä se on valmistettu valkeasta vehnäjauhosta-lue tuoteseloste), jauhokastikkeet.
Tiedoksesi: valkea sokeri ja valkea jauho = täysin ravinnotonta, vain pelkkää kaloriaa- muuttuu elimistossä hiilariksi. se palaa nopeasti ja menee nahkan alle läskiksi ellet kuluta sitä.
Tietenkin voit syodä hedelmiä ja kasviksia, niiden sokerit ovat terveellisemmässä muodossa veden, kuitujen, vitamiinien ja hivenaineiden kanssa!
Ajoita ruokailusi siten että vatsasi saa rauhoittua vähintään 14 tuntia joka vuorokausi. Esim. lopetat iltasyonnin.
Saat jo muutaman päivän jälkeen huomata olosi raikkaammaksi ja kevyemmäksi.
Oikeastaan tuo ei ole mikään dietti vaan ruokailutapojen muutos jota voi ylläpitää hamaan tulevaisuuteen. Kun siihen ensin oppii. - Anonyymi
Liikuntapuoli kunnossa!? Tuon voi kukin käsittää miten tahansa riippuen omista liikuntatottumuksistaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 303878
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131859Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631314Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951256Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.671115Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A5981- 47901
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti356868Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26851En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39841