Jumala hajotti alkuseurakunnan jo v.70 Jkr.

Anonyymi

Jeesus ei perustanut maan päälle mitään seurakuntia, vaan taivaaseen.

Kyriakee=Kristukseen kasteessa liiteyt muodostavat Kristuksen seurakunnan.

Alkuseurakunta oli yrityksen ja erehdyksen tyyssija, joka hajosi omaan mahdottomuuteensa jo 70 jKr.

Vain Johannes säilytti oikean ylösnousemususkon ja sakramentiuskon, siksi muu antikristuksen valtaan joutunut alkuseurakunta karkotti hänet Patmos nimiselle saarelle.

Jumala luovutti Kristukseen kastetut opetuslapsensa Katolisen kirkon huomaan,
eli Yleisen Kristillisen Kirkon huomaan, jonka pääpaikka on taivaassa Jeesus Kristus, johon ihminen kasteessa liitetään.

92

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No niin. Vihdoinkin sinäkin tajusit, ettei seurakunta ja kirkko ole sama asia.

      • Anonyymi

        Kristuksen ruumiiseen, kreikaksi Kyriake=Kirkko suomeksi on Kristukseen kastettujen joukko.
        Herran omat.Vain Kristukseen kastettujen joukko muodostaa seurakunnan eli Herran omat.


    • Anonyymi

      Kristittyjen uskontunnustus: Tunnustamme yhden kasteen syntien anteeksiantamiseksi ja Pyhän uskon Hengen lahjan saamiseksi"

      Pietari vastasi: "Kääntykää ja ottakaa itse kukin kaste Jeesuksen Kristuksen nimeen jotta syntinne annettaisiin anteeksi. Silloin te saatte lahjaksi Pyhän Hengen. Teitä tämä lupaus tarkoittaa, teitä ja teidän lapsia."

      "Kääntyminen" tarkoittaa syntisyyden tunnustamista Jumalan edessä ja Jumalan armon puoleen kääntymistä ennen Kristittyjen kasteen suorittamista.

    • Anonyymi

      Kirkko=Kyriakee=Kristukseen kastetut ovat se Kristuksen ainoa seurakunta eli Kristuksen ruumis, johon Jumala liittää kasteessa kaikesta synnistä puhdistamansa ihmisen sielun ja vuodattaa ihmisen sieluun merkiksi ja vakuudeksi kuulumisesta kasteen liittoon omaa uskon Henkeään.

      • Anonyymi

        Kirkko on juuri se Kristukseen kastettujen muodostama joukko.
        Kyriake=Herran omat.


      • Anonyymi

        Kristittyjen kirkkojen kasteessa saadaan lahjaksi synneistä pestyy sydämeen pyhä uskon Henki.

        1. Kor. 12:13 sillä me olemme kaikki yhdessä Hengessä kastetut yhdeksi ruumiiksi, olimmepa juutalaisia tai kreikkalaisia, orjia tai vapaita, ja kaikki olemme saaneet juoda samaa Henkeä.


    • Anonyymi

      Alkukirkko oli erilaisten oppien ja käsitysten sekamelskaa.

      Yksikin pariskunta tapettiin siellä rahan takia ja syy laitettiin Pyhän Hengen piikkiin.

      Selitys ei tunnu kovin uskottavalta. Pääepäily lienee eräs Tarsolainen mies, jolle ne tappohommat oli entuudestaan tuttuja asioita.

      Room. 3:7

      Sillä jos Jumalan totuus tulee minun VALHEENI kautta selvemmin julki hänen kirkkaudekseen, miksi sitten minutkin vielä syntisenä tuomitaan?

      • Anonyymi

        Paavali oli mieliksi kaikille keskenään opeista kiisteleville kuppikunnille alkuseurakunnassa.

        Paavali hyväksyi jopa Mormonien ottaman tavan kastaa täysin eri ihminen kuolleen ihmisen syntien puolesta.

        1. Kor. 15:29

        Mitä muutoin ne, jotka kastattavat itsensä kuolleitten puolesta, sillä saavat aikaan? Jos kuolleet eivät heräjä, miksi nämä sitten kastattavat itsensä heidän puolestaan?


      • Paavali kysyy onko hänellä oikeus valehdella hyvän asian puolesta. Hän selittää, että vaikka jumala tulisi valheen kautta ilmi paremmin, hänet tuomittaisiin valehtelusta, koska jumala on oikeudenmukainen ja he eivät ole sellaisia mitä muut väittävät: Tehdään vain pahaa, niin saadaan aikaan hyvää.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Paavali oli mieliksi kaikille keskenään opeista kiisteleville kuppikunnille alkuseurakunnassa.

        Paavali hyväksyi jopa Mormonien ottaman tavan kastaa täysin eri ihminen kuolleen ihmisen syntien puolesta.

        1. Kor. 15:29

        Mitä muutoin ne, jotka kastattavat itsensä kuolleitten puolesta, sillä saavat aikaan? Jos kuolleet eivät heräjä, miksi nämä sitten kastattavat itsensä heidän puolestaan?

        Se, että on köyhä köyhille ja vegaani vegaanille jne ei tarkoita, että valehtelisi.
        Köyhä tuskin on mielissään jos astelee hökkelitaloon koruja kaulassa ja silkkiä yllä ja rahasäkki olalla.
        Se, että syö vegaanin kanssa vihanneksia on ystävällisempää kuin maiskuttaa makkaraa tämän seurassa.

        "Olla kaikkea kaikille" siis tarkoittaa, että on ottanut muut huomioon.


    • Anonyymi

      "Jumala luovutti Kristukseen kastetut opetuslapsensa Katolisen kirkon huomaan,"

      Jumala ei luovuta lapsiaa Katolliselle pedofiilikirkolle! Yksistään Ranskassa 300 000 tapausta.

      • Anonyymi

        Katolinen eli Yleinen kirkko tarkoittaa Kristukseen kastettujen joukkoa nyt jo 2000 vuoden ajan.

        Kyriakee=Herran omat. Kritukseen kastettujen joukko.

        Helluntailaisten joukko on vasta 100 v. sitten Parhamin harhaoppien seuraajat, jotka on kasteessa liitetty uskonnollisen yhdistyksen jäseniksi (ry:n)


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Katolinen eli Yleinen kirkko tarkoittaa Kristukseen kastettujen joukkoa nyt jo 2000 vuoden ajan.

        Kyriakee=Herran omat. Kritukseen kastettujen joukko.

        Helluntailaisten joukko on vasta 100 v. sitten Parhamin harhaoppien seuraajat, jotka on kasteessa liitetty uskonnollisen yhdistyksen jäseniksi (ry:n)

        Ja lutterilaiset eivät tajua olevansa polonen lahko. Heidän ehdottomasti pitäisi palata äitikirkon helmoihin, kuten Paavi asian julisti. Paavi sanoi, että Martti Luther on heidän poikiaan, eli tunnusti äitikirkosta itaantuneen lampaansa ja haluaa kantaa sen olallaan, sekä laumanaan takaisin.
        Näitten luterilaisten on tärkeä huomata paikkansa yleisuskonnon hapatteessa, että he muotouskonnossa jäljittelevät Katolisen kirkon opetusta ja näin ovat lahkoontuneet ja tehneet itsensä ikäänkuin tärkeämmäksi, kuin äitikirkkonsa.
        Luterilaisten on tavallaan palattava tähän aurinkojumala - äitilapsikultin - sekä joulun pauloihin palvomaan siinä yhteisessä porukassa, kun ja koska kuitenkin juhlat ja kirkkoisät on samasta rungosta lähtöisin.
        Siinä on tuhra mukista ja mäkistä muuta ja olla olevinaan polleena muka parempi, kuin äitikirkko. Samaa soppaa koko porukka.


    • Anonyymi

      Helluntailaisille ei ole vieläkään selvinnyt kristillisen uskon ydin.

      Tätä jauhamista ja kristillisen uskon vastustamista he kuitenkin jatkavat aina maailman tappiin asti, kunnes saunaosaston ovi heidän perässään lopullisesti suljetaan.

      Ja tätä kristittyjen uskon pilkkaa ei Jeesuksen omien tarvitse enää koskaan kuunnella.

      • Anonyymi

        Etkö itse tajua sitä, että jo Edenissä uskon ydin on Jumalantyö.
        Jumala loi kaiken ja katsoi kaikkea luomaansa - siunasi ja antoi tässä luomassaan toteutua Valtakunnan, jossa Adam olisi saanut elää iankaikkisesti.
        Adamia Jumala evästi elämänohjeeksi Edeniin. Ja tästähän se "vanha" Adam lankesi.
        Teki oman valtajakkaran ja julistautui täten - omat kätensä valtakunnakseen, kirkokkolaitokseksi- yleisuskonnon perustaksi ja vastustamaan Jumalan lain päämäärää.
        Eli lankeemus oli tottelemattomuus. Adam joutui alastomaksi.
        Lymysi, kuten täällä paratiisissa erinäköisten puitten sekaan, ettei vain hokattaisi alastomuuta. Kuten täällä lymytään, vaikka luterilaisuuden alastomat puitten taakse mökäämään helluntalaisuutta, että alastomuus ei näkyisi. Siitähän on näitten vanhojen aatamisyntisten tapa - ja kehuvatkin olevansa perisyntisiä. Tieten synnityttää niin, ettei halutakaan katsoa sijaisuhriin, joka peittäisi synnin alastomuuden.

        Adam ja Eva - paratiisi ja Jumala.
        Jumala toi sijaisuhrin - joka viittasi Golgataan, niin varjolain. Taivaan valkeus paistoi Golgatalle sijaisuhriin ja tätä ei pesuvadin ääressä hokata, vaan vedellä vain pestään syntejä ja kehtuaan, että me olemme näitä välimiehiä. Näinhän se on.
        Mutta, Herran kansa antaakin Jumalan pukea sijaisuhrin "nahan" ylleen peittämään verisenä uhrina sen synnin alastomuuden. Varjolaki vanhanliitonpuolella oli määräaikainen. Siihen asti kun tämä Jumala Pojassaan tuli ja sovitti kertakaikkisena uhrina ja näin syntyy Herran kansa.
        Eli veri -on merkki pelastuksesta ja veren merkki on sijaisuhri ja sydämen pihtipielet todistaa - Jeesus Kristus on HERRA! Ja HÄN on ainut tie perille. Meidät pelastaa sijaisuhri - eli samanopettava Edenin lammas- jonka Jumala surmasi - metaforisesti ymmärrykseemme kirjoitetun opin. Jeesus kuoli - ja tämä kuolema Edenissä - toi sijaisuhrin merkityksen sen nahan - joka peittää. Pyhä Henki kirkastaa Golgatan sanoman. Tuo ruoskittu nahka - uhrilammas, jota ei edes ihmiseksi tunnistettu - päässään orjantappurakruunu.
        Eli me ihmiset särjettiin tuo Rakkauden lähetyssanoma. Tapoimme hänet. Tämä pitää nähdä, että voidaan tehdä parannus. Parannus - eli tulla samanmieliseksi Herran kanssa, että Jumalan luoma Eden on tosi - kun eletään Hänen tahdossaan. Luulen että luterilaisen vauvavalelun kastettavalta, kun kysyttäisiin uskookon hän tähän sijaisuhriin ja kuinka Pyhä Henki on tämän hänelle kirkastanut, aletaan nähdä, missä se Herran kansa oikein ON.
        Tämä veri vietiin taivaisiin Isän eteen. Taivaan temppeli Ylimmäinen Pappi - sijaisuhri - Herran muistopöytä, jossa kuullaan Jeesuksen sanat. -minun tähteni - ja ymmärtää se.
        Halullisuus seurata Jeesuksen askeleita, armoalttarin kautta jokapäivään, rukouskammio - jossa Ylimmäiseltä papilta kysytään päivän toimintaohjeet. Jumalan rakkaus on se, jonka hedelmät on rakennettu Uudessaliitossa Hengellisistä - ja tämän Herra kastaa tulella.
        Tämä tuli on vuodatettu kolme kertaa aikaan. Tabernaakkeliin, ensimmäiseen temppeliin ja nyt Apostolisen ajan uskoviin, jotka vertauskuvallisesti ovat jääneet uskossa odottamaan Jerusalemiin, jotta Pyhä Henki pääsee johdattamaan ja antamaan armolahjat - joiden avulla nämä Pyhällä Hengellä täytetyt toteuttavat elämässä Jumalan ohjeet ja neuvot.
        Ei lihassa, vaan Hänen Hengessä ja tämä tuo Elämänpuulta sen iankaikkisen elämän armolahjan. Joka nyt kuulee hänen äänensä hän saa elää. Eli ratkaiseva tekijä on siinä, että onko meidän ja minun nimi siinä Elämänkirjassa ja sen kirjapito on taivaissa.


    • Anonyymi

      Apt: 2:44 Ja kaikki, jotka uskoivat, olivat yhdessä ja pitivät kaikkea yhteisenä,
      2:45 ja he myivät maansa ja tavaransa ja jakelivat kaikille, sen mukaan kuin kukin tarvitsi.
      2:46 Ja he olivat alati, joka päivä, yksimielisesti pyhäkössä ja mursivat kodeissa leipää ja nauttivat ruokansa riemulla ja sydämen yksinkertaisuudella,
      2:47 kiittäen Jumalaa ja ollen kaiken kansan suosiossa. Ja Herra lisäsi heidän yhteyteensä joka päivä niitä, jotka saivat pelastuksen.

      Ja Herra lisäsi heidän yhteyteensä joka päivä niitä, jotka saivat pelastuksen.
      Jos Jumala hajottais siunaamansa, se on mielipuolinen ajatus, se pilkkaa Jumalaa, Hänen Pyhyyttään ja tekojaan.


      Saatana hajotti, koska seurakunta eli armosta ei ansiosta. Uskonnot perustuu ansioon ja eriomaisuuteen, paitsi kristinusko Jeesusksen ansioon, siis armoon.

      Altruismi, hyvä hyvyys, pyyteettömyys perustuu Jumalan Agape rakkaudelle, jota Hän on osoittanut Jeesuksessa Kristuksessa joka on meidän vanhurskautemme.
      Varokaa eksyttäjiä.

    • Anonyymi

      Helluntailaisuus on sekoitus Vapaamuurareiden alkelmaoppia ja teosofiaa (Parham oli vapaamuurari ja teosofi), johon Vapaamuurareiden oppi perustuu.
      Siinä vain sillä joukolla on hallussaan pelastukseen johtavat tiedot ja tavat, joita he varjelevat viimeiseen asti.
      Ihmisten kaataminen (shaktipat) nopealla otsakosketuksella ja kokonaan veden alle painaminen kasteessa on peräisin Hindujen uskonnosta ja Gagnes-virran kasteista.
      Hurmoskielinen puhe eli Glossolalia ja isojen joukkojen yhtä aikaa kaataminen Messmerismi on sielutiedettä eli psykologiaa ja perustuu suggestioon ja hurmoksen aiheuttamaan tajunna tilan laskemiseen.

      • Anonyymi

        Raamattu varoittaa ns. vapaiden suuntien yrityksistä käännyttää Kristityiksi kastettuja ihmisiä seuraajaksiin.

        2. Piet. 2:19

        "He lupaavat näille vapautta, vaikka itse ovat turmeluksen orjia: kenen voittama ihminen on, sen orja hän on."


      • Anonyymi

        1. Piet. 5:8

        Pitäkää mielenne valppaana ja VALVOKAA. Teidän vastustajanne Saatana kulkee ympäriinsä kuin ärjyvä leijona ja etsii, kenet voisi niellä.

        Hurmokseen kiihotettu ja lattialle kaadettu ihminen on helppo saalis leijonan viedä mennessään luolaansa.

        1. Kor. 16:13

        VALVOKAA pysykää uskossanne lujina, olkaa urheita, olkaa vahvoja.

        Älä anna kaataa itseäsi lahkosaarnaajan jalkojen juureen!

        Ef. 6:13

        Ottakaa siis yllenne Jumalan taisteluvarustus, niin että kykenette pahan päivän tullen tekemään vastarintaa ja selviytymään taistelusta PYSTYSSÄ PYSYEN.


      • Anonyymi

        Niin- hurmoskielet saapuivat Suomeen paljon ennen helluntalaisuutta, myös tämä "kaatuminen" on sen muistokiven pystyttäjien kohtaloa, jos porukka sitä ei tiedä.
        Eli tämä helluntaimantra - on tyhjänpäiväistä tietämättömien mussutuskieltä, joka on heidän kielen ihmeensä. He puhuvat lihallisen kielilläpuhmisen lahjojen summaa.

        Eli palautetaan nämä pesuvatitaistelijat nyt nuolemaan pakanallisia näppejään.
        Suomen evankelis-luterilaisen kirkon sisällä toimivista perinteisistä herätysliikkeistä, josta tämä kielilläpuhuminen alkoi ja "kaatuminen" on kesäjuhliltaankin lahkona 20 000-40 000 joukko, eli taitaa helluntalaiskaatumiset ja kielilläpuhmiset hävitä jäsenmääriltään verraten.
        Eli pesee nyt sillä vauvavalelupesuvativedellä ensin omat kielilläpuhmiset ja kaatumiset päiväjärjestykseen ja teitin oma mies, joka aina kiroitlee perhana siellä ja perhana täällä., Perhana, kun taas pilkka tulkin pallona siten takaisin, että itse on malka omassa silmässänne.
        Olisiko se parhamin perhana sitten omassa pesässä.

        Eli perhanan perhana, kun tuo lut. kirkon kielilläpuhuminen/kaatuilu tapahtui melkein 80- vuotta ennen parhamin syntymistä, että perhanan perhana, kun parhamituomioista tipahti pohja pois. Eli lukekaapa kirkkomme historiaa - 1700-1799 väliltä, niin perhana kun kielilläpuhuttiin ja "kaavuttiin" sekä pantiin jopa tilanteesta muistokivi Suomen maatantereelle, että perhana sentään, kun se perhanan kieli-kivi on vieläkin pystyssä.

        Eli tämä parhamin - mantraaja opettele läksysi - äläkä typeränä mussuta - vai oletko kiertokoulusi kiertänyt vastapäivään ja jäänyt luokalle, eikä herne pyöri korvienvälissä enempään, että vain perhanoita on pää täysi


    • Anonyymi

      Lutherin uskonpuhdistus ei tuottanut parempia oloja, eikä puhdistanut ihmistä sisältä.
      Syntyi kastajaliike.
      Kastajaliike tuhottiin kun se toimi, he kokivat lämpöä ja veljeyttä keskenään kuten alkuseurakunnassa.
      He kokivat marttyyrikuoleman kuten muut tosiuskovaiset.

      Uskon perusta on Jumalan armo jota kristityt jakaa keskenään ilot ja surut, ovat yhtä; kuten Isä Poika ja Pyhä Henki.
      Seurakunta on Kristuksen yksi ruumis ja henki. Ja jumala tekee sen valmiiksi, kuten on ajatellut. Aamen!
      Lukekaa Raamatun lopusta!

      • Anonyymi

        Udestikastajat Parhami ja Gerhard tunsivat lämpöä ja kiintymystä toisiaan kohtaan.
        Molemmat olivat miehimyksiä.


      • Anonyymi

        Hutteriitit ja Mennoniitat oli pelkkiä roistoja ja Jumalan kieltäjiä, ei mitään Kristittyjä.
        Ne lahkot oli hiekalle rakennettu, siksi ne hävisivät omaan jumalattomuutteensa.
        Kieltäytyivät puolustamasta maata ja kielttäytyivät kastamasta lapsiaan Kristityiksi.
        Pelkkiä roistoja ne olivat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Udestikastajat Parhami ja Gerhard tunsivat lämpöä ja kiintymystä toisiaan kohtaan.
        Molemmat olivat miehimyksiä.

        Parhami taas perhanoi - eikä hänellä ole kastevaltaa raamatun yli. Lihassaan pullistelee ja paukuttelee henkseleitään ja ympärileikkaa tyttövauvansakin, että voi ympärileikkausopillaan älytöntä kastaa omaan puljuunsa.
        Sillä kasteella ei ole muuta arvoa, kuin yhteiskunnallisesti saatetaan nimi ihmisten tietoisuuteen.
        Tuo perhenaia manaava on niin alaston kuin alaston voi olla. Sijaisuhrin peittoa ei ole hänellä, vaan peuvadissa ensin peseen kätensä, että on viaton muka Kristuksen vereen ja sitten maanaajana ottaa älyttömän sylivauvan, kummit puhuu ja luullaan siinä vauvan tehneen suuntunnustuksen uskossa ja samassa käsipesuvadissa sitten sillä tillaksella vettä tehdään uskonnollinen taikarituaali.
        Sitten paukutetaan henkseleitä ja aletaan sahaamaan ihmisiä silmään kastejutuilla.
        Muka heitin kaste sivuutti Raamatullisen kasteen ja kun ihminen meneekin Sanan mukaiselle kasteelle, kuten mon luterilainen pappi on tehnyt - niin nämä perhanalaiset nimittäjät väittävät uudestikastajiksi.
        Otahan lääkkeesi ja poista sokeutesi ensi ja etsi Pyhän Hengen kautta sijaisesi, jotta voit uskossa lähteä seuraamaan Häntä - ja jos todella haluat olla halullisesti Hänen seuraajansa - silloin Jumala haluaa antaa sinun tulla kasteelle, johon Pyhä Henki laskeutuu yllesi. ja on hyvän omantunnon LIITTO- suhteesta kyse, ja siihenhän se Nooan viittaukseenkin kasteessa tullaan.
        Langennut syntisten joukko se hukkuu runsaaseen veteen, ei pesuvatiin, eikä nilkkavesiin.
        Se hukkuu tulvaan. Ja näin vertauskuvan opetuksessa usko pelastaa - saa nousta haudasta elämään Kristus- arkkiin. Siksi Nooan kertomus on jo liitetty opetukseksi ja neuvoksi - ihminen hukkuu ilman Kristusta, mutta Kristuksessa saa nousta siitä haudasta elämään sisälle.
        Pesuvati ei ole vartauskuvallisesti mitenkään kirkastamassa Jumalan aivoituksia.
        Siksi kuuntematon sydän on niskoittelemassa Sanaa vastaan. Tuomio on ihmisellä helvetin tuli. Se hukuttaa yleisuskontojenkin tarinatuvat.
        Uskonnollinen haurus on maata rienaajan pedillä ja antaa sen siementää harhaiset uskonnolliset kirkkokäsikirjanopit ja jäsenkirjat päähän. Se tulee lusteeksi.
        Luste saa kasvaa tuomioon asti, mutta lusteelliset heitetään tuleen, olkiukkojen loppu on hirvittävä ja sinä valitset, rakastatko yleisuskontojen harhaa - vai onko Sana elämäsi päämäärätietoisuus, jossa seuraat Jeesuksen askeleita!

        Kyllä yleisuskonnolla pesuvateja riittää - jopa niin, että joku vanhurskaskin voi langeta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hutteriitit ja Mennoniitat oli pelkkiä roistoja ja Jumalan kieltäjiä, ei mitään Kristittyjä.
        Ne lahkot oli hiekalle rakennettu, siksi ne hävisivät omaan jumalattomuutteensa.
        Kieltäytyivät puolustamasta maata ja kielttäytyivät kastamasta lapsiaan Kristityiksi.
        Pelkkiä roistoja ne olivat.

        Anonyymi 06.02.2022 19:58

        Hutteriitit ja Mennoniitat oli pelkkiä roistoja ja Jumalan kieltäjiä, ei mitään Kristittyjä.
        Ne lahkot oli hiekalle rakennettu, siksi ne hävisivät omaan jumalattomuutteensa.
        Kieltäytyivät puolustamasta maata ja kielttäytyivät kastamasta lapsiaan Kristityiksi.
        Pelkkiä roistoja ne olivat.
        ******

        Höpölöpö, kirkkokäsikirjan ja rätin silmäpeiteharhailija.
        Roistoutesi näkyy viimeisellä tuomiolla, kun lampaat ja vuohet erotetaan toisistaan.
        On jo aikoinaan, kun palvelin muutamanvuoden SA- ja tiedän upseerimaailman keskustelut heistä, jotka aseistakieltäytyjinä puolustivat rintamalla haavoittuneita jne.
        Ei heitä ole vähätelty. Tekivät arvokkaan työn.
        Mutta, kun rajan molemmilla puolilla papit siunaavat aseet - ja veli ampuu veljeä rajanyli, mietti sodalla palvellut isäni - kun pappi vapaalla otti aseen ja alkoi ampua.
        Sana ja teot soti uskovassa olevan kodin kasvattia sydämestä.
        Eli ampuiko Kain veljensä - ortodoksin rajan toiseltapuolen. Hän on voinut olla harras Herran palvelija ja pakotettu sotaan, nyt naapurin "pappi" tappoi hänet.
        Jäikö veljen veri huutamaan maasta - jää nähtäväksi! Vauvavalelu on pakanallisen valheen tulos - ei Sanan opetus.
        Jo vanhanliiton puolella omat lamput toi niskoittelusta johtuen tuomion. Maa nieli ja sekin on vauvapesuvadin lampujalan ääreen varoittava esimerkki.
        Jumalalla on vain YKSI -kansa, eikä siinä lueta kirkkojen jäsenkirjoja, eikä lasketa päälulkua, se oli Jumalalle kauhistus. Siis heittäkää pesuvatinne vesi korpeen.


    • Anonyymi

      Paavalin tehtävä oli myös perustaa seurakuntia. Toiminta yksikkö on srk.

      • Anonyymi

        Siihen aikaan kyse oli piilottelulta Juutalaisilta ja muilta uskonnoilta.

        Kristuksen seurakunta on taivaassa, Kaikki Kristukseen kasteessa liitetyt muodostavat vain yhden seurakunnan, johon kaikki Kristukseen kastetut kuuluvat.

        Tunnustamme yhden kasteen syntien anteekisaamiseksi ja Pyhän uskon Hengen lahjan saamiseksi.
        Tunnustamme vain yhden seurakunnan, joka on Kristukseen kastettujen joukko.

        On vain Yksi lauma ja Yksi Paimen, Jeesus Kristus.


      • Anonyymi

        Paavali oli paha mies, jota Jumala koulutti kolme vuotta ja sitten lähetti mieheen paholaisen enkelin ja teki hänestä väkevän eksytyksen keulahahmon ja sen eksytyksen kirjoittajan Uuteen Testamenttiin aina sopivasti oikeiden asioiden väliin työntämällä valhetta.

        Paavali profetoi itsestään näin sanoen: Ja sentähden Jumala lähettää heille väkevän eksytyksen, niin että he uskovat valheen, että kaikki ne tuomittaisiin, jotka eivät ole uskoneet totuutta, vaan mielistyneet vääryyteen.

        Eihän eksytys mikään väkevä eksytys olisi jos se ei muistuttaisi oikeata ja olisi Raamattuun kirjoitettu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siihen aikaan kyse oli piilottelulta Juutalaisilta ja muilta uskonnoilta.

        Kristuksen seurakunta on taivaassa, Kaikki Kristukseen kasteessa liitetyt muodostavat vain yhden seurakunnan, johon kaikki Kristukseen kastetut kuuluvat.

        Tunnustamme yhden kasteen syntien anteekisaamiseksi ja Pyhän uskon Hengen lahjan saamiseksi.
        Tunnustamme vain yhden seurakunnan, joka on Kristukseen kastettujen joukko.

        On vain Yksi lauma ja Yksi Paimen, Jeesus Kristus.

        Kaste ei tee syntiä anteeksi, vaan Jeesuksen sovintoveri - eli Pyhän Hengen kirkastama Golgatan ristin työ - se pelastaa ja tuo suun tunnustuksen.
        Ja sen joukon kasteen merkitys on kuvattu jopa Nooan kirjoitusten antamassa kuvassa, johon kastetta sanassakin viitataan.

        Eli kuka oli arkissa - hän pelastui - pelastui siksi, että oli kuulainen kuullulle Sanalle.

        Kuka hukkui - hukkui syvään veteen, kun ei ollut kuuliainen vaikka Nooa saarnasi.

        Näin kasteen viittaus kertoo aikaamme, että se vesi joka voi hukuttaa, niin kuullun Sanan kautta uskominen Jumalan työhön, jossa sijaisuhrina veri pelastaa - on ymmärtää se, että vain Jeesus on tämä arkki ja uskossa saa nousta tuolta kasteen haudasta pelastukseen sisälle. Eli vesi - on metaforamaisesti viestittämässä myös määrällä siitä, mikä hukutti - oli tuomion kuvausta, helvetin tuleen. oli epäusko, epäusko sillekin, että ei kuunneltu tuomiosta vaan tehtiin ominluvin vaikka uskonnollinen tapa, jolla ei ole sanomaa -

        Uskonnollinen tapa voi olla juuri yleisuskonnollinen muoto - jossa tuodaan vähän vettä, kastellaan päälakea ja sanotetaan ihmisvoimalla, että tämä kaste - siis pesuvatiin riittävä vesi - se pelastaa, mutta siitä jää ikäänkuin kastettavan kohdalla tuo arkki ja Jumalan Sana kuulumatta. Siitähän on kyse.

        Muotomenoja voidaan rakentaa ja on rakennettu pilvin pimein ja siinä hoetaan olen välimiehenne - uskokaa minuun ja minun tekoihini - minä teen pelastusritauaalin. Siinä voi vanhurskaskin langeta, ellei tunne kirjoituksia.

        Missä Nooan arkin tapauksessa nähdään päänkastelu ja vähän vettä? Ei missään, vaan vertauskuvan mukaan, Nooan aikana synti hukutti paljoon veteen. Ei pesuvadissa istuen edes vauva huku. Ei riitä vesi. Ei tarvitse nousta - ikäänkuin kasteen haudasta Kristusarkkiin.
        Siksi tarvitaan muotouskonnollisuuteen valheen siemen, että onko Jumala sanonut. eikös vesi tässä riitä ja sanotaan, että tämä vähäinen vesi riittää - eli se kastelu pelastaa ja lapsen opin ja näön suhteen ei sijaisuhrin verta nähdä ollenkaan.
        Kasteen päänritualioppi johdattaa väärään näkemykseen synnistä, sijaisesta, pelastuksesta ja pelastusvarmuudesta.
        Kuinkahan moni perillä pettyy - kun nimi ei ole tuttu elämänkirjasta, eikä kirkkokäsikirjojen jäsenrekisteriä pidetäkään taivaassa minkään arvoisina. Siellä nähdään vain kirkkojäsenrekisterit laskennan ja riidan aiheena , joss kirkko sotii toistaan vastaan ja tappaa veli - veljensä sekä mitataan omat lyhteet.
        Tätä kannattaa Sanan opin mielessä pohtia.
        En millään pysty näkemään lapsikasteen ritualista vertauskuvaa edes Noan aikaiseen merkitykseen ja kastehan juuri Sanassakin viitataan Nooaan.
        Eli annetaan vertauskuvallinen oppi - jota katsotaan ja on vertauskuva sitten siihen omankirkon opin sanomaan. Ne eivät vauvavalelussa kohtaa toisiaan.
        Lisätään vielä tähän loppuun, ennenkuin lähden tuonne vanhaikotiin pistämään erään ihmisen suuhun leipää ja juotavaa, sekä pullapalan.
        En ole luterilainen, enkä helluntalainen. En ole siten kirkkolain alainen, vaan Jumalan Sanan alainen. Se vaatii rehellisyyttä sydämessä Isän edessä. Teen tilin sanasta - ja sanoistani. En tee tiliä kirkkounnan kirkkojäsenkirjan opista.


    • Anonyymi

      Jumala ei hajoita seurakuntaa vaan rakentaa ja lisää jos he ovat uskollisia.
      Nimen uskollisia ja noudattavat Ihmisen Pojan opetuksia, ja ylista Herra ja kunnioittaa Häntä koko sydämellään ja rakastaa lähimmäistään kuin itseään. Kaikki muu on turhuutta joka ei kestä ikuisuutta.

      Apt: Ja Herra lisäsi heidän yhteyteensä joka päivä niitä, jotka saivat pelastuksen.

    • Kylläpä teki pahaa lukea moista###

    • Anonyymi

      Lahkolaiset perustavat monia "seurakuntia" ja missioitaan esiintyen he tekeytyvät Kristuksen palvelijoiksi, pastoreina, kaatajina, profeettoina, kielilläpuhujina, parantajina ja mitä vain keksivätkin omiksi rooleikseen, vaikka ei Jumala ole heitä mihinkään virkaan asettanut.

      13 Sillä semmoiset ovat valheapostoleja, petollisia työntekijöitä, jotka tekeytyvät Kristuksen apostoleiksi.
      14 Eikä ihme; sillä itse Saatana tekeytyy valkeuden enkeliksi.
      15 Ei ole siis paljon, jos hänen palvelijansakin tekeytyvät vanhurskauden palvelijoiksi, mutta heidän loppunsa on oleva heidän tekojensa mukainen.

      • Anonyymi

        Suomessa on yhdistysrekisterissä yli tuhat erioppista uskonnollista yhdistystä eli uskonlahkoa, jotka kaikki kutsuvat itseään "seurakunniksi" ja alkavat periä jäseniltään kymmenyksiä ja muita maksuja rahoituksen turvaamiseksi.

        Raamatun aikaan sen seurakunnan merkitys oli huolehtia nykyisistä valtion hoitamista asioista terveyden hoidosta koulutuksesta ja muusta sosiaalitoimesta.

        Valtio tarkoitti vain sotilasjoukkoja, joita kuningas käskytti.

        Kaikki valitun kansan Kristuksen Hengen kasteessa Punaisen meren ylityksen aikana saaneet ihmiset kuuluivat yhteen ja samaan seurakuntaan vauvasta vaariin asti.
        Se on se oikea seurakuntamalli ja Jumalan tarkoittama seurakunta,Kristuksen ruumis.

        Joel 2:16

        Kootkaa kansa, pitäkää pyhä seurakuntakokous, kerätkää vanhukset, kootkaa lapset ja rintoja imeväiset; lähteköön ylkä huoneestansa ja morsian kammiostansa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomessa on yhdistysrekisterissä yli tuhat erioppista uskonnollista yhdistystä eli uskonlahkoa, jotka kaikki kutsuvat itseään "seurakunniksi" ja alkavat periä jäseniltään kymmenyksiä ja muita maksuja rahoituksen turvaamiseksi.

        Raamatun aikaan sen seurakunnan merkitys oli huolehtia nykyisistä valtion hoitamista asioista terveyden hoidosta koulutuksesta ja muusta sosiaalitoimesta.

        Valtio tarkoitti vain sotilasjoukkoja, joita kuningas käskytti.

        Kaikki valitun kansan Kristuksen Hengen kasteessa Punaisen meren ylityksen aikana saaneet ihmiset kuuluivat yhteen ja samaan seurakuntaan vauvasta vaariin asti.
        Se on se oikea seurakuntamalli ja Jumalan tarkoittama seurakunta,Kristuksen ruumis.

        Joel 2:16

        Kootkaa kansa, pitäkää pyhä seurakuntakokous, kerätkää vanhukset, kootkaa lapset ja rintoja imeväiset; lähteköön ylkä huoneestansa ja morsian kammiostansa.

        Isrelin koko 2 milj. kansa vauvasta vaariin asti sai saman kasteen Punaisen Meren ylityksen aikana ja saivat Pyhän Hengen ja heidät liitettiin Kristuskallioon.

        He kaikki muodostivat yhden seurakunnan. Jeesus on hyvä paimen, ei kukaan ihminen.

        On vain yksi paimen ja yksi lauma=Kristukseen kasteessa liitetyt ihmiset.

        Joh. 10:14

        Minä olen se hyvä paimen, ja minä tunnen omani, ja minun omani tuntevat minut,


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Isrelin koko 2 milj. kansa vauvasta vaariin asti sai saman kasteen Punaisen Meren ylityksen aikana ja saivat Pyhän Hengen ja heidät liitettiin Kristuskallioon.

        He kaikki muodostivat yhden seurakunnan. Jeesus on hyvä paimen, ei kukaan ihminen.

        On vain yksi paimen ja yksi lauma=Kristukseen kasteessa liitetyt ihmiset.

        Joh. 10:14

        Minä olen se hyvä paimen, ja minä tunnen omani, ja minun omani tuntevat minut,

        Jumala pelastaa loppujen lopuksi kaikki Kasteessa Kristukseen liitetyt Israelilaiset, Jumalan valitun kansan. Jumala vihaa hylkäämistä.

        "ja niin kaikki Israel on pelastuva"

        Hurmoslahkojen kuten helluntailaisten kannattaa pitää kyntensä erossa Jumalan valitusta kansasta Isrelista, eikä mennä heitä käännyttämään omiin uskonlahkoihinsa.

        Mark. 13:22

        Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät tunnustekoja ja ihmeitä, eksyttääkseen, jos mahdollista, valitut.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Jumala pelastaa loppujen lopuksi kaikki Kasteessa Kristukseen liitetyt Israelilaiset, Jumalan valitun kansan. Jumala vihaa hylkäämistä.

        "ja niin kaikki Israel on pelastuva"

        Hurmoslahkojen kuten helluntailaisten kannattaa pitää kyntensä erossa Jumalan valitusta kansasta Isrelista, eikä mennä heitä käännyttämään omiin uskonlahkoihinsa.

        Mark. 13:22

        Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät tunnustekoja ja ihmeitä, eksyttääkseen, jos mahdollista, valitut.

        "Siis jos he eivät jää epäuskoonsa", jäi pois.


      • Anonyymi
        Verum_an_falsum kirjoitti:

        "Siis jos he eivät jää epäuskoonsa", jäi pois.

        Paavalin kielikuvia tuollaiset lausahdukset.

        Paavali oli paha mies, joka yritti puhui mitä tilanne kulloinkin vaati, jotta olisi miellyttänyt sen hetkisiä kuulijoita.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Paavalin kielikuvia tuollaiset lausahdukset.

        Paavali oli paha mies, joka yritti puhui mitä tilanne kulloinkin vaati, jotta olisi miellyttänyt sen hetkisiä kuulijoita.

        En ole koskaan uskonut, että geeniperimä pelastaisi ketään enkä usko nytkään.
        "Kaikille annetaan heidän ansionsa mukaan".


      • Anonyymi
        Verum_an_falsum kirjoitti:

        En ole koskaan uskonut, että geeniperimä pelastaisi ketään enkä usko nytkään.
        "Kaikille annetaan heidän ansionsa mukaan".

        Israeli on Jumalan valittu kansa, josta Hän pitää huolen loppuun asti.
        En minä sinua hylkää enkä jätä, sanoo Jumala Israelin kansalle.
        Jotka Israelia siunaa sitä Jumala siunaa.

        Joka Israelia kiroaa tai pilkkaa saa Jumalalta samalla mitalla takaisin.

        Mitä ihminen kylvää, niin siitä hän kerran myös niittää.

        Helluntailainen Mohikaani27 pilkkasi työkseen Kristittyjen lasten kastetta.
        Nyt on kanooti kaatunut, viestien tulo loppunut.

        Tuo yksi kääkkä on saanut saman tehtävän perinnökseen Mohikaanilta.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Israeli on Jumalan valittu kansa, josta Hän pitää huolen loppuun asti.
        En minä sinua hylkää enkä jätä, sanoo Jumala Israelin kansalle.
        Jotka Israelia siunaa sitä Jumala siunaa.

        Joka Israelia kiroaa tai pilkkaa saa Jumalalta samalla mitalla takaisin.

        Mitä ihminen kylvää, niin siitä hän kerran myös niittää.

        Helluntailainen Mohikaani27 pilkkasi työkseen Kristittyjen lasten kastetta.
        Nyt on kanooti kaatunut, viestien tulo loppunut.

        Tuo yksi kääkkä on saanut saman tehtävän perinnökseen Mohikaanilta.

        Ehkä jumala pitää heistä sitten huolen hautaan saakka, mutta minä en tosiaankaan usko, että etnisyys painaa vaakakupissa enemmän kuin teot.


      • Anonyymi

        Anonyymi 06.02.2022 19:44

        Lahkolaiset perustavat monia "seurakuntia" ja missioitaan esiintyen he tekeytyvät Kristuksen palvelijoiksi, pastoreina, kaatajina, profeettoina, kielilläpuhujina, parantajina ja mitä vain keksivätkin omiksi rooleikseen, vaikka ei Jumala ole heitä mihinkään virkaan asettanut.

        ****
        Aivan, niin miksi sitten kumartelette pakanallisten kirkkoisien oppien ja näkemysten alttareilla.
        Lahkolaisuus on katolisuudesta lähtien hajottanut Jumalan kansan ja tuonut vaikkan antisemitimi - sanoituksen meille. Ei tavallaan sunnuntai - tuo mitään pyhää - ei kirkkoon, eikä aikaan, se juuri on tätä tekeytymistä johon Lucifer on teidätkin langettanut vahtamaan kirkkokäsikirjojen kumartajien määrää. Ja mihin lahkoon kuuluu - niin jopa hurmahenki vie sydäntä - luterilaisilla oma hurma ja toisilla oma.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jumala pelastaa loppujen lopuksi kaikki Kasteessa Kristukseen liitetyt Israelilaiset, Jumalan valitun kansan. Jumala vihaa hylkäämistä.

        "ja niin kaikki Israel on pelastuva"

        Hurmoslahkojen kuten helluntailaisten kannattaa pitää kyntensä erossa Jumalan valitusta kansasta Isrelista, eikä mennä heitä käännyttämään omiin uskonlahkoihinsa.

        Mark. 13:22

        Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät tunnustekoja ja ihmeitä, eksyttääkseen, jos mahdollista, valitut.

        Niin ja Egyptin porukka hukkui siihen veteen. Oli sitä senverran...
        Mutta, mitenkäs sinun antisemitismin henki voi? Kirkkoisiä kumartaen varmasti aika hyvin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Israeli on Jumalan valittu kansa, josta Hän pitää huolen loppuun asti.
        En minä sinua hylkää enkä jätä, sanoo Jumala Israelin kansalle.
        Jotka Israelia siunaa sitä Jumala siunaa.

        Joka Israelia kiroaa tai pilkkaa saa Jumalalta samalla mitalla takaisin.

        Mitä ihminen kylvää, niin siitä hän kerran myös niittää.

        Helluntailainen Mohikaani27 pilkkasi työkseen Kristittyjen lasten kastetta.
        Nyt on kanooti kaatunut, viestien tulo loppunut.

        Tuo yksi kääkkä on saanut saman tehtävän perinnökseen Mohikaanilta.

        Israelin kohdalla raamattu varoitta lopunaikaa.
        Eli Jumala karsii ja epäusko on syy ja siitä varoitetaan meitä.
        Ei ympärileikkaus välttämättä ole tae Jumalansuosiosta - kirjoitusten mukaan, siten mekään emme voi kerskata vauvavalelunkaan pyhyydestä.


    • Anonyymi

      3:2 Kavahtakaa noita koiria, kavahtakaa noita pahoja työntekijöitä, kavahtakaa noita pilalleleikattuja.
      3:3 Sillä oikeita ympärileikattuja olemme me, jotka Jumalan Hengessä palvelemme Jumalaa ja kerskaamme Kristuksessa Jeesuksessa, emmekä luota lihaan,

      He ovat vastaan Ihmisen Poikaa.

      • Anonyymi

        Pilalle ympärileikattu=uudestikastettu, monesti leikattu


      • Anonyymi kirjoitti:

        Pilalle ympärileikattu=uudestikastettu, monesti leikattu

        Pilalle leikattu = ihminen, joka luottaa liikaa ympärileikkaukseen eikä palvele jumalaa.


      • Anonyymi
        Verum_an_falsum kirjoitti:

        Pilalle leikattu = ihminen, joka luottaa liikaa ympärileikkaukseen eikä palvele jumalaa.

        niin, siihen pesuvadin ympärileikkaukseen, joka leikkaa jopa elämänkirjaan kirjoituksen.


    • Anonyymi

      Jeesukseen täytyy olla henkilökohtainen suhde, ei lihan mukaan, vaan hengen mukaan. ja armossa ottaa vastaan Jeesuksen ristin pelastustyö.

      Juutalaiset olivat uskottomia ja petollisia Jumalalle ja luottivat omiin suorituksiin ja ansioihin. Ja hyväsivät Ihmisen Pojan, eikä vieläkään ole ottanut Häntä vastaan.
      Jotka ajavat asio ja suoritus rattailla ovat hylänneet Jeesuksen, he perustavat elämänsä järkeen, joka on jo korvattu tekoälyllä. Joka tekee omistajan entistä ahneemmaksi.
      Kirkko on sijoittajien kahleissa, kuten esivalta. Ihmisten sielu on sekoitettu pois armosta ja alistettu pakolla saatanan valtaan.

      Armosta te olette pelastetut ette tekojenne kautta. Eläkää siis sen mukaan.
      Kuka siis todella elää Jeesuksen armossa?

    • Anonyymi

      "ja niin kaikki Israel on pelastuva"
      Israel perustuu Jeesuksen ympärille ja siihen kuuluvat kaikki kansat.
      Jos Jumala siunaa uskottomat ja petturit Hän luopuu vanhurskaudestaan. Ja saatana nauraisi Jumalalle ja Hänen Pyhyytensä tahraantuisi.
      Jumalan on pakko olla oikeudenmukainen. Paaduttaa kenet tahtoo, näin hän ilmaisee kaikki voimaisuutensa, mutta Hän ei ole despootti.

      Ei lihan mukaan vaan armossa, siis Hengessä. Israel oli opetus kansa, joka petti Jumalan ja oli petollinen, eikä vieläkään ole ottanut Ihmisen Poikaa vastaan.

      • Anonyymi

        Helluntailaisuudessa otetaan vastaan antikristuksen villitsevä kaatohenki jota luulevat oikeaksi Jumalan Hengeksi.


    • Anonyymi

      Jeesus perusti roomalaiskatolisen kirkon ja Kreikkalaiset kreikkalaiskatolisen kirkon.
      Venäläiset ordotoksisen kirkon. Muhanmed islamilaisen terroristisen koraaniin perustuvan.
      Kirkkokuntia on useita satoja, ellei tuhansia, pakanauskonnoista tieteellisiin uskomuksiin ja ateismiin uskoviin.

      • Anonyymi

        Tuskin Jeesus perusti toisiaan vastaan tappelevat kirkot, joiden jäsenrekisteri on niin rakas, että veljeltä henki pois, tavalla tahi toisella. Lutterilta se eritoten kävi.
        Jos juutalaiset eivät kumartaneet häntä, hän suuttui.
        Jos uskovienkaste - se ei taipunut Lutterin lakiin hänet tapettiin tai hukutettiin.
        Eli tuossa on juuri tämä kirkkokunnan saastaisuus - ihmiskäskyinen kirkkoisä, joka luulee olevansa välimies Jumalan ja ihmisen välillä ja pakottaa kumartamaan häntä ja hänen oppiaan.


    • Anonyymi

      helluntailaisuudesta:
      Alkuseurakunta ei ainakaan synny 1900 -luvulla, se ny on varma.
      jäljitelmiä kylläkin !

    • Anonyymi

      Pahoista asioista kiinni jäänyt ja syytetty vapaamuurari ja teosofi Charles Fox Parham perusti helluntailaisuuden lahkoliikkeen noin 100 v. sitten Amerikasta, josta sitä oppia on työntynyt tänne Suomeenkin asti. Suomeen oikea Kristinukso tuli jo v. 800 jKr. Ortodoksisen tuomana.
      Helluntailaisuus on Kristinuskon vastainen henkivalta ja Kristinuskon vastavoima, joka pyrkii hävittämään perinteisen Kristinuskon pois maasta ja tulemaan sen tilalle ominen rituaaleineen ja oppeineen.

      • Anonyymi

        Onko se meille autuus, että joku ortodoksi tulee, katolinen tulee, tai lutteritulee?
        Pakanoita kaikki, koska Apostolinen seurakunta ei näkynyt ollenkaan näissä, vaan jopa tänään ortodokseilla on saarnoissa Apostolista uskova vastaan oppi.
        Katoliset taas on kirkkohistoriassa oma lukunsa - kas, kun kirjoitin hyppäsi näytölle pullahdusikkuna katolisuudesta. Näyttää netti seuraavan.
        Lutterilla oli omat sarvipäät, siten siellä ei näy todellista alistumista Jumalantahtoon.
        On vain Luciferin valtaistuin, jota halvitellen haluaa itseään jumaloitavan, omine pyhineen.

        Mutta, olipa veikee tapahtuma, tuo pullahdusikkunan esiintulo. Hämmästys.
        Tosin kyllähän nämä keskustelupalstatkin on viisi vuotta tallennettuna - josta tiedetään kuka puhuu. Ja vaikka kännyköistä aikoinaan sanottiin, ettei niitä voi seurata - ja on anonyymi, ei se pitänyt paikkaansa. Sitähän se velimies sanoi jo alussa. Kaikki on paljastettua, ja ehkäpä nämäkin purkaantuu joskus näkyviin, kuka on kirjoittanut mitäkin.
        Eli ei tämä anonyymi ole mikään peittovaate - suoja sanojan kohdalla. Johan konekin jättää aina jäljen, minunkin - kuka kirjoitti ja mitä.
        Voi olla, että joku hakkeri paljastaa meidät kaikki - kuka kirjoitti ja mitä. Se on täysin mahdollista ja varmaan tapahtuukin.


    • Anonyymi

      Jumalan valtakunta on aina ollut olemassa, se ylhäältä ilmoitettiin Raamatussa.
      Muut seurakunnat on ihmisten tekoa.

      Oikea ajattelu ja oikea asenne on puhdas ja Pyhä, joka tulee Kristukselta Hänen Henkensä kautta, armoa täynnä, se armo on kirkkautta, joka valaisee oikean tien Jumalan luokse.

      • Anonyymi

        "seurustelukunnat" eli lahkot ei kuulu Kristuksen ruumiiseen eli Jumalan valtakuntaan, johon vain Kristillisten kasteessa Jumala liittä synnistä puhdistamansa sielun ikuiseksi ajaksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "seurustelukunnat" eli lahkot ei kuulu Kristuksen ruumiiseen eli Jumalan valtakuntaan, johon vain Kristillisten kasteessa Jumala liittä synnistä puhdistamansa sielun ikuiseksi ajaksi.

        Ilman usko kaste on hyödytön, pelkkä katteeton rituaali, palvele vain eksytystä.

        Ensin usko se Jumalan luoma järjestys. Jeesuskin kastettiin jotta kirjoitusten järjestys toteutuisi. Se vahvistaa uskoa.

        Kirjain kuolettaa mutta Henki tekee eläväksi.
        Jumalan sana on elävää sanaa se elää ikuisesti iankaikkisesta iankaikkiseen.
        Aamen!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ilman usko kaste on hyödytön, pelkkä katteeton rituaali, palvele vain eksytystä.

        Ensin usko se Jumalan luoma järjestys. Jeesuskin kastettiin jotta kirjoitusten järjestys toteutuisi. Se vahvistaa uskoa.

        Kirjain kuolettaa mutta Henki tekee eläväksi.
        Jumalan sana on elävää sanaa se elää ikuisesti iankaikkisesta iankaikkiseen.
        Aamen!

        Jeesus kastettiin Johanneksen kasteella! Amen!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ilman usko kaste on hyödytön, pelkkä katteeton rituaali, palvele vain eksytystä.

        Ensin usko se Jumalan luoma järjestys. Jeesuskin kastettiin jotta kirjoitusten järjestys toteutuisi. Se vahvistaa uskoa.

        Kirjain kuolettaa mutta Henki tekee eläväksi.
        Jumalan sana on elävää sanaa se elää ikuisesti iankaikkisesta iankaikkiseen.
        Aamen!

        Raamatun mukaan Kristittyjen kaste on Jumalan kertaluonteinen pelastusteko, jota ilman kukaan ei pääse sisälle Jumalan valtakuntaan.

        Helluntailaisten harhaopin mukaan kaste on ihmisteko ja pelkkää vettä eli "vesikaste", jolla uusi tulokas liitetään uskonnollisen yhdistyksen (ry:n) jäseneksi.

        Helluntailaiset kieltävät kokonaan Raamatun ilmoittaman Kristittyjen kasteen todellisen merkityksen ja tarkoituksen.


      • Anonyymi

        Helluntailaisten telttoihin ei kannata mennä edes uteliaisuuttaa katsomaan kaatuuko siellä eteenpäin vai taaksepäin, vai alkaako leijua ilmassa levitoimalla.

        Vierashenkiset tuontiuskonnot yrittävät syrjäyttää maastamme pois sen alkuperäisen kristillisyyden, joka tuli Suomeen jo v. 800 jKr. Ortodoksien tuomana.

        "Sen luokse tulevat vieraat paimenet laumoineen, pystyttävät telttansa sen ympärille, jokainen ahmii oman osansa laitumesta. "


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ilman usko kaste on hyödytön, pelkkä katteeton rituaali, palvele vain eksytystä.

        Ensin usko se Jumalan luoma järjestys. Jeesuskin kastettiin jotta kirjoitusten järjestys toteutuisi. Se vahvistaa uskoa.

        Kirjain kuolettaa mutta Henki tekee eläväksi.
        Jumalan sana on elävää sanaa se elää ikuisesti iankaikkisesta iankaikkiseen.
        Aamen!

        Niin, Jeesus oli 30 vuotias ja tieten meni kasteelle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Helluntailaisten telttoihin ei kannata mennä edes uteliaisuuttaa katsomaan kaatuuko siellä eteenpäin vai taaksepäin, vai alkaako leijua ilmassa levitoimalla.

        Vierashenkiset tuontiuskonnot yrittävät syrjäyttää maastamme pois sen alkuperäisen kristillisyyden, joka tuli Suomeen jo v. 800 jKr. Ortodoksien tuomana.

        "Sen luokse tulevat vieraat paimenet laumoineen, pystyttävät telttansa sen ympärille, jokainen ahmii oman osansa laitumesta. "

        Ai ihan levitoimaan, onhan sinulla jutut. No, Lutterikirkossa jo ennen 1800- lukua kaaduttiin ja puhuttiin kielillä, sekä pantiin Suomena maralle muistokivi - Eikä ortodoksit ole alkuperäiset uskovat, vaan Apostolit. Kristitty oli kirkosana Herran opetuslapsille ja siitä otettiin sitten meille pyhä mantteli, eli kutsukaa vain pilkkanimellä meitä, koska me emme haluakaan olla opetuslapsia vaan pakanoita. Näinhän se menee - uskotaan pois.
        Pakan on epäjumalanpalvelija - suomennettuna. Se me osataan mennen tullen.

        ts. kun Konstantinus - tuo aurinkojumalaa palvova Rooman keisari, hän hallituskauttaan liitto pakanauskontojen kanssa. Hänen saavutus oli luultavasti sellaiset vainot, kuin minään muuna ajanjaksona Jerusalemin tuhon jälkeen. Ja nyt sanaan kristityt. Katsotaan sanan hirstoriaamme, onko kehumista. Eli kristityt vainosivat satojatuhansia muita kristittyjä - eli tapettiin se veli. Kristitty. Rooman valtakunnassa - pakanallisuus NOUSI Nikean kirkolliskokouksen jälkeen siksi - kun Konstantinus synkronoi Rooman pakanuskonnon ja kristinuskon voittaakseen MITÄ? kansanjoukot MIHIN? puolelleen.
        Siinä se meitin kirkkohistorian hekuma - jos sitä hekumoitte, ihan hurmahenkisesti.
        Tuon Nikean kirkolliskokouksen koollekutsumisen jälkeen kun vuosi oli kulunut, tämä ihana kirkkoisämme sunnuntaiherra - pakanuuden kirkkopyhä - jos hurmaanutte siitäkin. Tämä Konstantinus määräsi oman poikansa Crispuksen teloitettavaksi. Tässä on kristiuskon sitä veristä kirkkoisän henkeä. Avot. halleluja - kuten Marttikin.
        Myöhemmin Konstantinus teloituttin vaimonsa Faustan. Miltäs tuntuisi kun kirkkoisä on keittänyt vaimonsa hengiltä, niin palvoahan sitä aurinkoherraa ehdottomasti pitää ja sanoa tänään halleluja, akka paistettiin on se kirkkoisä pyhä - kumarretaan pakanallista pyhää - eli auringonpäisää sun - sun sunntai - muistetaan se pakallisuus tuvassa, ja kirkkoisän poikansa tappo ja vaimonsa keittäminen kirkkohirstoriasta. Pitäähä se ylläpitää se juhla ja palvoa enemmän kuin Jumalaa- eli pakanapyhä - pyhitettynä ruumiilla on pyhempi, kuin Jumalan luomistyön muisto. Jumala loi ja pyhitti ja otetaan vain tieten tuo pakanuuden pyhä korvausopiksi kirkkoihimme ja syljetään Herran kansan päälle.
        Apostolisena aikana Herran omat - niin juutalaisuudessa ja uskovaisuudessa - opetuslapseudessa viettivät yhteistä lepopäivää.
        sapattia - joka luomisessa pyhitettiin ja ollaan sapatinlepoon menossa. Jumalan työstähän on kyse. Eihän sitä missään tapauksessa pidä juhlia - ei se kuulu pakanuuteen. Meille kuuluu sunnuntai - auringonpalvonta ja kirkkoisän veriset kädet. Tämä löytyy netistä kun kaivatte vain esiin. Sieltä löytyy Nikean kirkolliskokous 318 piispaa, joista yksikään ei ollut sitä alkuperäistä Herran kansaa - ja näin saatettiin meille harha tupaan.
        Se teologia laski perustan tällepäivälle ja tätähän me kirkoissa hekumoidaan hurmahenkisesti. Ja siihen ortodoksisuuteen vielä. Johannes Khrysostomos Konstantinopolin arkkipiispa - oli kreikkalainen teologi. Hänen liturgioitaan ja rukouksiaan luetaan YHÄ ortodokseissa. Ja ko. herra piti kahdeksan tuhoisaa saarnaa Antiokian kirkossa - jossa hän hyökkää Herran kansaa vastaan.
        Saarna 7 jae 1: "Vihaan juutalaisia, koska heillä on laki ja he loukkaavat sitä."
        tähän ei sovi ko. saarnan tekstiä pidempänä. Mutta kun loppupäätelmänä Lucifer tuli hajottamaan alkuseurakunnan, teki tavallaan Augustinuksen avulla valtajakkaransa kirkkoon, se loi pohjan monelle kirkkokunnalle, ikäänkuin seurakunta olisi pirstottu eri oppien ja näkemysten sirpaleiksi. Tämä pitäisi jo normaali ymmärryksellä nähdä ja käsittää, eikä olla hurmaantunut pakanallisiin oppeihin.
        Siinä teemme äärimmäisen rikkomuksen, jos aletaan Pyhän Hengen opetusta väheksymään ja ottamaan korvausopit tilalle. siitä tulee savolaisten kirkkokunta. Mutta, vastuu on kuulijalla, eli kuunteleeko kaikkia uskonnollisia tarinoita. Totuus on historiasta nähtävillä, että metässä ollaan. Martista jätin nyt kaikki kirjoitukset väliin. Voisin jatkaa siitä oman kirkkohistorian häpeän


    • Anonyymi

      Raamatun mukaan Kristittyjen kaste on Jumalan kertaluonteinen pelastusteko, jota ilman kukaan ei pääse sisälle Jumalan valtakuntaan.

      Ilman kastetta ristin ryöväri meni sisään.
      Kuinka paljon ihmisiä on kastettu ja kääntynyt ateismiin?
      Kastekinaus on riitelyä ja paholaisen asettama harhautus ansa.
      Ensin usko ja sitten kaste, samoin kuin ehtoollisen nauttimisella.
      Jeesus kastaa tulella ja Hengellä.

      • Anonyymi

        Ristinryöväri eli ja kuoli vanhan liiton aikana.

        Jeesuksella oli valta maan päällä antaa synnit anteeksi ja parantaa keitä hän tapasikin matkoillaan ilman mitään erityistä kastetta.
        (syntinen nainen, sokea mies, lapset, ristinryöväri)

        Luuk. 5:24

        Mutta tietääksenne, että Ihmisen Pojalla on valta maan päällä antaa syntejä anteeksi," -hän sanoi halvatulle-"minä sanon sinulle: nouse, ota vuoteesi ja mene kotiisi."

        Kristillinen kaste alkoi vasta helluntaina.

        Kristillisen kasteen merkitys on ihmeellinen. Jumala pesee ihmisen synnit pois Kristillisessä kasteessa ja liittää puhdistamansa sielun ikuisesti elävään Kristuksen ylösnousemusruumiin jäseneksi ja antaa siitä vakuudeksi kuulumisesta uuden liiton jäseneksi ihmisen sydämeen Pyhää uskon Henkeä.

        "Koska meillä on uskon Henki, siksi me uskomem ja puhumme...


      • Anonyymi

        Jeesus on mukana Kristittyjen kasteessa lähettämänsä Hengen ja sovintoveren muodossa.

        Kristittyjen kaste on syntisten kaste, koska kaikki tähän maailmaan syntyvät ihmiset ovat syntisiä heti syntymästään alkaen. Vain Jeesus oli ja on täysin synnitön ihminen ja samalla Jumalan Poika, koska hän oli siinnyt Pyhästä Hengestä, toisin kuin kukaan ihminen.

        Kristillinen kaste saadaan syntien anteksisaamiseksi ja Pyhän uskon Hengen lahjan saamiseksi.

        Valhehenkiset helluntailaiset tekeytyvät synnittömiksi syntyessään, kasteelle mennessään ja ehtoolliselle mennessään he vertaavat itseään vain Jeesukseen.

        karmea harhaoppi eli heresia, mitä he viljelee


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jeesus on mukana Kristittyjen kasteessa lähettämänsä Hengen ja sovintoveren muodossa.

        Kristittyjen kaste on syntisten kaste, koska kaikki tähän maailmaan syntyvät ihmiset ovat syntisiä heti syntymästään alkaen. Vain Jeesus oli ja on täysin synnitön ihminen ja samalla Jumalan Poika, koska hän oli siinnyt Pyhästä Hengestä, toisin kuin kukaan ihminen.

        Kristillinen kaste saadaan syntien anteksisaamiseksi ja Pyhän uskon Hengen lahjan saamiseksi.

        Valhehenkiset helluntailaiset tekeytyvät synnittömiksi syntyessään, kasteelle mennessään ja ehtoolliselle mennessään he vertaavat itseään vain Jeesukseen.

        karmea harhaoppi eli heresia, mitä he viljelee

        Fariseukset olivat aikansa helluntailaisia. He luottavat omaan uskonratkaisuunsa ja vaellukseensa.

        10 "Kaksi miestä meni ylös pyhäkköön rukoilemaan, toinen fariseus ja toinen publikaani.
        11 Fariseus seisoi ja rukoili itsekseen näin: 'Jumala, minä kiitän sinua, etten minä ole niinkuin muut ihmiset, riistäjät, väärämieliset, huorintekijät, enkä myöskään niinkuin tuo publikaani.
        12 Minä paastoan kahdesti viikossa; minä annan kymmenykset kaikista tuloistani.'
        13 Mutta publikaani seisoi taampana eikä edes tahtonut nostaa silmiään taivasta kohti, vaan löi rintaansa ja sanoi: 'Jumala, ole minulle syntiselle armollinen'.
        14 Minä sanon teille: tämä meni kotiinsa vanhurskaampana kuin se toinen; sillä jokainen, joka itsensä ylentää, alennetaan, mutta joka itsensä alentaa, se ylennetään."


      • Anonyymi

        > Raamatun mukaan Kristittyjen kaste on Jumalan kertaluonteinen pelastusteko, jota ilman kukaan ei pääse sisälle Jumalan valtakuntaan.

        Näyttäisitkö missä tuo sanotaan Raamatussa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jeesus on mukana Kristittyjen kasteessa lähettämänsä Hengen ja sovintoveren muodossa.

        Kristittyjen kaste on syntisten kaste, koska kaikki tähän maailmaan syntyvät ihmiset ovat syntisiä heti syntymästään alkaen. Vain Jeesus oli ja on täysin synnitön ihminen ja samalla Jumalan Poika, koska hän oli siinnyt Pyhästä Hengestä, toisin kuin kukaan ihminen.

        Kristillinen kaste saadaan syntien anteksisaamiseksi ja Pyhän uskon Hengen lahjan saamiseksi.

        Valhehenkiset helluntailaiset tekeytyvät synnittömiksi syntyessään, kasteelle mennessään ja ehtoolliselle mennessään he vertaavat itseään vain Jeesukseen.

        karmea harhaoppi eli heresia, mitä he viljelee

        No johan puhutte sekasia kirkonpuolelta - toinen puhuu, että lapsi on syntinen syntyessään ja vaikka katsotaan kirkon sisälle, lestadiolaisuuteen, siellä lapsi on pyhä syntyessään.
        Tuo persyntiopin toi Augustinus - kuten myös ennaltamääräämisopin.
        Eli Augustinuksen opetus leijuu yhä kristinuskon ympärillä - ihmisoppina.
        Eli Augustinus toi esiin, tämän perisynnin opetuksessa, että "Me emme voi auttaa asiaa, koka olemme pelkkää syntiä. Kuka pääsee taivaaseen, ja kuka jää helvettiin, Hän voi myös [Jumala] mielivaltaisesti sen päättää. SE tarkoittaa, että olemme niin syntisiä, ettemme voi pelastua. Sitten väite - että perisynti siirtyy sukupolvelta toiselle seksin kautta, seksualinen himo on fyysisen ruumiin tarve. Augustinus uskoi, että kaikki perivät synnin Aatamilta ja Eevalta.
        Tätä ei oikein löydy raamatusta, eli perisynnin. Tämän Augustinus jätti perinnöksi läntiselle kirkolle - ajatuksen Aatamin ja Eevan tottelemattomuudesta.

        Augustinus varmaan avasi Paavalin kirjeen roomalaisille ja koki moitteen sydämessä.
        Alkoi pakkomielle synnin alkuperästä ja pohtiminen, että pelastuminen tulee elämän puhtaudesta. Augustinus kuuli lapsen laulavan "Tolle lege", "ryhdy lukemaan"!
        Hän oli Milanossa puutarhassa, jossa näki elämänsä tarkoituksen. Kaikki meni pieleen.
        Hän oli tutkija - loistava ura edessä, tuo nuorimies - elämä playboin elämää. Tämä länsimaisen teologian isä.
        Ajatukseen siitä, että Aatami ja Eva jättivät meidät täysin syntisiksi, elät yhden perisynnin kanssa - vaikka taistelisit sitä vastaan. Sieltä löydät tämän perisyntiopin juuri"isänopin" lähteen.

        Synnissä siitetään - eli Jumala synnityttää uskovankin - kun käskee lisääntymään ja siitä siemenestä sitten valuu perisynti ihmiseen, jaa - puhuukohan siinä liha jättäen Pyhän Hengen voimana pois kuvioista.
        Oliko vanhoillislestadiolaisilla terveempi näkemys, että lapsi on pyhä syntyessään.
        Ja puhuuhan raamattukin Herran omista sitäkin, että jos jompikumpi vanhemmista on uskova - niin lapset ovat pyhiä sitä kautta.
        Eli kun Herran tahdossa ollaan yhteiselämässä ja siitä siintyy lapsi se on pyhä ja sille pitää opettaa ja hän valitsee tiensä sitten tieten, ketä haluaa palvella.
        Opetuslapseuskin on vapaehtoista tänäänkin.
        Moni opetuslapsi loukkaantui ja läksi. Jeesus kysyi omiltaan, haluatteko tekin mennä pois? Sinulla on iankaikkisen elämän sanat ja siten halullisuus on Herran kansan se elämä. Usko Vapahtajaan pelastaa - ei se pelkkä vesi että se pesisi perisynnin pois, pidä paikkaansa. Vaan sydämen pihtipielet.
        Veren merkki ja kuoleman enkeli menee ohi.


    • Anonyymi

      Vauvoja kastetaan joka päivä vähemmän.
      Helluntailaisten kasteoppi voi hyvin.

      • Anonyymi

        eksytykset ja se "kielletty hedelmä" kiehtoo edelleenkin ihmissiä, niinkuin kiehtoi Aadamia ja Eevaakin, ihminen ei ole miksikään sitten Aadamin ja Eevan jälkeen muuttunut.


      • Anonyymi

        Helluntailaisten lahkoon liittymisrituaalit eivät ole mitään kasteita ollenkaan.

        Kristillinen kaste on Jumalan teko syntiselle ihmiselle.


    • Anonyymi

      Toivon todella, että ihmiset lukisivat itse mitä Raamatussa sanotaan ja seuraisivat ennemmin Jeesusta kuin nettisaarnaajia, joilla tuntuu olevan toinen toistaan omapäisempiä oppeja.

    • Anonyymi

      Ei ole kuin yksi Jeesuksen oppi ja pelastustyö. Kaikki kiteytyy Jeesukseen.
      Oletko ottanut Jeesuksen vastaan pelastajaksesi.
      Jumala haluaa elää kansansa keskuudessa.
      VT ja UT on samaa pelastusoppia.

    • Anonyymi

      "Kristillisen kasteen merkitys on ihmeellinen". Mutta mitä sanoo Sana?
      tuo, jonka tulemus tapahtuu saatanan vaikutuksesta valheen kaikella voimalla ja tunnusteoilla ja ihmeillä
      ja kaikilla vääryyden viettelyksillä niille, jotka joutuvat kadotukseen, sentähden etteivät ottaneet vastaan rakkautta totuuteen, voidaksensa pelastua.
      Ja sentähden Jumala lähettää heille väkevän eksytyksen, niin että he uskovat valheen,
      Mainostamasi 'kristillinen kaste' on väkevä eksytys. Sanan mukaan on vain yksi tie ja Totuus ja yksi pelastaja; Jeesus. Näin ollen 'kristillinen kaste' on eksytys ja valhe.
      Jeesus itse sanoo: Minä olen Tie ja Totuus ja Elämä. Kukaan ei tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani.
      Niin kuka olet sinö joka menet Jumalan tykö 'kristillisen kasteen' kautta?

      • Anonyymi

        Sulla on mennyt puurot ja vellit sekaisin päässäsi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sulla on mennyt puurot ja vellit sekaisin päässäsi.

        Ei hänellä ole puurot ja vellit sekasi, vaan hän lukee raamattua ja jättää kirkonkirjat syrjään harhana.


    • Anonyymi

      Hurmoslahkoissa otetaan itse vastaan niitä villitseviä hurmoshenkiä, joita he luulevat "Jeesukseksi".

      Teille sanotaan silloin: 'Hän on tuolla', ja: 'Hän on täällä', mutta älkää lähtekö minnekään, älkää juosko perässä.

      • Anonyymi

        No, miksi juokset marttisi perässä, sinähän puhut tuuleen


    • Anonyymi

      Matteuksen evankeliumi: 12:30 Joka ei ole minun kanssani, se on minua vastaan; ja joka ei minun kanssani kokoa, se hajottaa.
      Oli siten kaste tai ehtoolliskysymys, tai jokin muu erimielisyys.
      Joh:15:9 Niinkuin Isä on minua rakastanut, niin minäkin olen rakastanut teitä; pysykää minun rakkaudessani.
      15:10 Jos te pidätte minun käskyni, niin te pysytte minun rakkaudessani, niinkuin minä olen pitänyt Isäni käskyt ja pysyn hänen rakkaudessaan.
      15:11 Tämän minä olen teille puhunut, että minun iloni olisi teissä ja teidän ilonne tulisi täydelliseksi.
      15:12 Tämä on minun käskyni, että te rakastatte toisianne, niinkuin minä olen teitä rakastanut.
      15:13 Sen suurempaa rakkautta ei ole kenelläkään, kuin että hän antaa henkensä ystäväinsä edestä.

      Tämä on oikea Henki ja sävy. Tämä viisaus tulee ylhäältä, joka antaa rauhan sydämeen. Ei ihmisestä vaan Jumalasta.

    • Anonyymi

      Helluntailailaisilta nämä vaikuttaa....

      Matt.7
      22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
      23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.

      • Anonyymi

        Kertokaa miksi Jeesus sanoo: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.
        'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
        Missä vika, mikä on syy hylkäämiseen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kertokaa miksi Jeesus sanoo: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.
        'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
        Missä vika, mikä on syy hylkäämiseen?

        Kaatolahkoissa on valejeesus, joka siellä ihmisiä viskoo maahan selälleen.

        2.Kor.11
        13 Sillä semmoiset ovat valheapostoleja, petollisia työntekijöitä, jotka tekeytyvät Kristuksen apostoleiksi.
        14 Eikä ihme; sillä itse Saatana tekeytyy valkeuden enkeliksi.
        15 Ei ole siis paljon, jos hänen palvelijansakin tekeytyvät vanhurskauden palvelijoiksi, mutta heidän loppunsa on oleva heidän tekojensa mukainen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kertokaa miksi Jeesus sanoo: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.
        'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
        Missä vika, mikä on syy hylkäämiseen?

        "Kertokaa miksi Jeesus sanoo:"
        Koska Jeesus varoitti nimen omaan sinun kaltasistasi raatelevista ja pahoista ihmistä, jotka nousevat Jumalan valtakuntaan muualta kuin ovesta. Nouset Jumalan valtakuntaan muutaman vesitilkan turvin.
        Sanot: emmekö me ole kastetut? Emmekö me ole käyneet ehtoollisella? Emmekö kuulu kirkkoon?
        Mutta Jeesus sanoo: Sinulle Jeesus sanoo: Mene pois laittomuuden ja vääryyden tekijä.
        Henki ei todista henkesi kanssa sinun olevan Jumalan lapsi. Et ole saanut lapseuden henkeä, et huuda Abba, Isä!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaatolahkoissa on valejeesus, joka siellä ihmisiä viskoo maahan selälleen.

        2.Kor.11
        13 Sillä semmoiset ovat valheapostoleja, petollisia työntekijöitä, jotka tekeytyvät Kristuksen apostoleiksi.
        14 Eikä ihme; sillä itse Saatana tekeytyy valkeuden enkeliksi.
        15 Ei ole siis paljon, jos hänen palvelijansakin tekeytyvät vanhurskauden palvelijoiksi, mutta heidän loppunsa on oleva heidän tekojensa mukainen.

        Sinä hurmaannuit helluntaipuitten taakse piiloon, etkä pääse vapauteen.


    • Anonyymi

      Älkää tuomiko ettei teitä tuomittaisi, eläkää siis armossa. Jeesus ei tuominnut edes kun Johannes Kastajan pää otettiin vadille.
      emmekö me, emmekö me ennustaneet, emmekö me ajaneet ulos riivaajia, emmekö me tehneet monta voimallista tekoa?' emmekö me, se on syy, ei ole armossa tehtyjä tekoja, vaan ansiosta tehtyjä.
      Matt:5:15 eikä lamppua sytytetä ja panna vakan alle, vaan lampunjalkaan, ja niin se loistaa kaikille huoneessa oleville.
      5:16 Niin loistakoon teidän valonne ihmisten edessä, että he näkisivät teidän hyvät tekonne ja ylistäisivät teidän Isäänne, joka on taivaissa.
      , että he näkisivät teidän hyvät tekonne ja ylistäisivät teidän Isäänne, joka on taivaissa.
      Kaikki kunnia kuuluu Herralle.
      Syy hylkäämiseen on oman kunnian pyynti, ansiosta eläminen, eikä armossa eläminen.
      Kaikki kunnia Isälle Pojalle ja Pyhälle Hengelle. Aamen!

      • Anonyymi

        Henkivallat riepottelee ihmisiä lahkoissa nurin ja saa heidät hurmoksiin.

        Hypnos, Hurmos ja Pervos on epäjumalia ja henkivoimia.

        Hes. 13:17

        "Ja sinä, ihmislapsi, käännä kasvosi kansasi tyttäriä vastaan, jotka joutuvat hurmoksiin oman sydämensä voimasta, ja ennusta heitä vastaan."


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Henkivallat riepottelee ihmisiä lahkoissa nurin ja saa heidät hurmoksiin.

        Hypnos, Hurmos ja Pervos on epäjumalia ja henkivoimia.

        Hes. 13:17

        "Ja sinä, ihmislapsi, käännä kasvosi kansasi tyttäriä vastaan, jotka joutuvat hurmoksiin oman sydämensä voimasta, ja ennusta heitä vastaan."

        Apt: 3:22 Sillä Mooses on sanonut: 'Profeetan, minun kaltaiseni, Herra Jumala on teille herättävä veljienne joukosta; häntä kuulkaa kaikessa, mitä hän teille puhuu.
        3:23 Ja on tapahtuva, että jokainen, joka ei sitä profeettaa kuule, hävitetään kansasta.'

        Jumalan armo on se mikä pelastaa. Se on Jeesuksessa Kristuksessa.


    • Anonyymi

      Vauvakastettujen mielestä Pride-jumalanpalvelukset ovat oikein ja puhdasta toimintaa.

      • Anonyymi

        Useamman kerran kylvetettyjen mielestä lastentarvikkeet raiskaaminen on oikein ja puhdasta toimintaa


    • Anonyymi

      Jumala hajotti alkuseurakunnan jo v.70 Jkr.

      Näinkö opetetaan amrikan lahkossa joka tuli 1800 villistä lännestä kortinpeluun ja viina hutsujen luonta.
      Sielläkö helluntai näkijä näki :))

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      21
      3307
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2681
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2260
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      208
      2212
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1698
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1509
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      52
      1461
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1379
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1201
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1174
    Aihe