Eräässä työpaikkailmoituksessa (pankkiin) mainitaan, että tarkistavat luottotiedot ja aiempi maksuhäiriömerkintä estää paikan saannin. Mutta entä jos luottotiedot ovat nykyisin kunnossa ja merkintä on ollut ja mennyt vuosia sitten? Aika kamalaa,jos jo hoidettu asia on loppuelämän riippakivi. Maksuhäiriömerkinnät poistuvat kuitenkin lopullisesti, eikö?
Työantaja tarkistaa luottotiedot
Anonyymi
6262
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä ne poistuu sieltä. Voit itse tarkistaa ilmaiseksi kerran vuodessa luottotietosi. Samat tiedot se pankkikin saa, niin siitä vaan hakemaan työpaikkaa.
Entä jos kysytään aikaisemmista merkinnöistä, sanonko vaan kirkkain silmin, että ei ole? Jos tarkistavat luottotiedot ja ne ovat kunnossa, niin eihän ne jostain ihmeen kautta vielä näy?!
jos työssänsä joutuu tekemisiin toisten rahojen kanssa niin onhan se iso riski palkata pankkiin töihin ihminen jolla on luottototiedoissansa häiriömerkintöjä. Asiakas ei ainakaan luota sellaiseen pankkityöntekijään pennin vertaa.
Lueppa aloitus uudestaan. Kyseessä on henkilö, jonka luottotiedot ovat kunnossa. Vaan miten sillä on merkitystä, että joskus ollut merkintä jos se ei missään enää näy.
Mutta on ollut merkintä ja vaikeuksia ja se on taakkana. Työnantajalla on oikeus valita itselleen sopivat työntekijät. Itse pankissa työssä olleena edellisessä elämässä kauan sitten henkilöstä päällikkö tutki henkilökunnan - merkkiset saldot ja jos oli lipsahtanut, nii joutui välittömästi haastatteluun ja tekemään selvityksen missä vika.
Vaan jos tarkistetaan luottotiedot ja ne ovat kunnossa, eihän työnantaja tai kukaan näe jos joskus on ollut merkintä. Mikäli 2-kymppisenä teit virheen, et voi 5-kymppisenä olla pankissa töissä? Eihän se mikään rikosrekisteri ole.