Olen ollut aviopuolisoni kanssa tasapainoisessa ja suht onnellisessa suhteessa lähemmäs 10 vuoden ajan. Eräs eksäni kuitenkin pitää yhteyttä minuun ja välillä minulla nousee (nostalgisista syistä) taas romanttisia ja seksuaalisia tunteita häntä kohtaan. Hän kun osoittaa noita tunteita minua kohtaan myös. Tuntuu, että eksäni on jokin fantasia minulle, kuin Disneyn ”prinssi” kenen kanssa vain ”kuulun yhteen”, vaikka oikeasti tiedän haluavani jakaa loppuelämäni nykyisen aviopuolisoni kanssa. Miten vahvistaa omaa järkeä eikä antaa fantasioille periksi? Vertaistukea ja järkipuhetta kaipaan.
Avioliitossa ja tunteita eksää kohtaan
8
171
Vastaukset
- Anonyymi
Ootko käyny muistitestissä? Alkava alzheimer voi olla.
- Anonyymi
Hyvä että pitää yhteyttä on hyviä on huonoja vuosia kuin kuosejakin.
- Anonyymi
Hän on huolehtivainen sen tiedätte
- Anonyymi
Hän osaa pitää yhteyden
- Anonyymi
miksi ruokit yhteyttä vanhaan heilaasi?
Lisääko tuo sinun mielestä sinun ja aviopuolisosi yhteenkuuluvaisuutta, teidän kahden keskeistä kauneutta ja luottamusta?
Oletko kuullut:
Oli kaksi lohikäärmettä, jotka kilpailivat ruosta.
Kumpi voitti?
Se, jota ruokittiin!
Huomaatko tuossa mitään yhteyttä itseesi? Ajatus -> tunne -> reaktio
Ihan itse rakennat tunteesi eksääsi omilla ajatuksillasi, joista osa lienee tiedostamattomiakin. Ja sinällään myös jatkat kehän kiertämistä reaktioillasi omia tunteitasi kohtaan, mutta se onkin kovin tavallista ihmismielen kanssa.
Kuten itsekin totesit, on kuin eksäsi olisi joku unelmien prinssi. No aika kultaa muistot, etkä enää jaksa muista kirkkaasti niitä syitä, miksi olette eksiä. Mutta hyvät asiat ihmisen mieli haluaa muistaa kirkkaasti ja vielä tehostaa niitä ajan kuluessa. Realistisesti ajatellen eksäsi on yhtä epäsopiva kumppaniseksi kuin oli silloin joskuskin, luultavasti vielä enemmän nykyisin.- Anonyymi
Voithan pitää varamiehenä, jos jotain menisi pieleen nyksäsi kanssa. Jos kaikki menee hyvin nyksän kanssa, älä tee mitään. Unelmointi ei ketään haavoista tai vahingoita. Ongelmasi vaan taitaa olla, että se syö vähän liikaa energiaasi ? Ehkä voisit miettiä, kannattaako työ yhteydenpito eksäsi kanssa. Pidä vaikka vuoden tauko yhteydenpidosta ja katso sitten, miltä tuntuu.
- Anonyymi
Haaveilla ja uneksia saa, eihän siinä ole mitään pahaa mutten ymmärrä, miksi pidät yhteyttä eksääsi vaikka kuvailetkin, että hän pitää yhteyttä sinuun.
Kun tavallasi flirttailet eksäsi kanssa, on se kuin heittäisi löytyä kiukaalle. Kivaa peliä ja itsekästäkin mutta onko se fiksua saatikka mitä viestit miehellesi, jos hän saisi tietää. Siis sille miehellesi, jonka kanssa aiot elää loppuelämäsi. TOivottavasti hän ei saa tietää tästä pikku pelleilystäsi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2579000IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3116257Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661350Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61301- 1091111
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.78959Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut60867Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43778MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311693Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23686