Olen ollut aviopuolisoni kanssa tasapainoisessa ja suht onnellisessa suhteessa lähemmäs 10 vuoden ajan. Eräs eksäni kuitenkin pitää yhteyttä minuun ja välillä minulla nousee (nostalgisista syistä) taas romanttisia ja seksuaalisia tunteita häntä kohtaan. Hän kun osoittaa noita tunteita minua kohtaan myös. Tuntuu, että eksäni on jokin fantasia minulle, kuin Disneyn ”prinssi” kenen kanssa vain ”kuulun yhteen”, vaikka oikeasti tiedän haluavani jakaa loppuelämäni nykyisen aviopuolisoni kanssa. Miten vahvistaa omaa järkeä eikä antaa fantasioille periksi? Vertaistukea ja järkipuhetta kaipaan.
Avioliitossa ja tunteita eksää kohtaan
8
232
Vastaukset
- Anonyymi
Ootko käyny muistitestissä? Alkava alzheimer voi olla.
- Anonyymi
Hyvä että pitää yhteyttä on hyviä on huonoja vuosia kuin kuosejakin.
- Anonyymi
Hän on huolehtivainen sen tiedätte
- Anonyymi
Hän osaa pitää yhteyden
- Anonyymi
miksi ruokit yhteyttä vanhaan heilaasi?
Lisääko tuo sinun mielestä sinun ja aviopuolisosi yhteenkuuluvaisuutta, teidän kahden keskeistä kauneutta ja luottamusta?
Oletko kuullut:
Oli kaksi lohikäärmettä, jotka kilpailivat ruosta.
Kumpi voitti?
Se, jota ruokittiin!
Huomaatko tuossa mitään yhteyttä itseesi? Ajatus -> tunne -> reaktio
Ihan itse rakennat tunteesi eksääsi omilla ajatuksillasi, joista osa lienee tiedostamattomiakin. Ja sinällään myös jatkat kehän kiertämistä reaktioillasi omia tunteitasi kohtaan, mutta se onkin kovin tavallista ihmismielen kanssa.
Kuten itsekin totesit, on kuin eksäsi olisi joku unelmien prinssi. No aika kultaa muistot, etkä enää jaksa muista kirkkaasti niitä syitä, miksi olette eksiä. Mutta hyvät asiat ihmisen mieli haluaa muistaa kirkkaasti ja vielä tehostaa niitä ajan kuluessa. Realistisesti ajatellen eksäsi on yhtä epäsopiva kumppaniseksi kuin oli silloin joskuskin, luultavasti vielä enemmän nykyisin.- Anonyymi
Voithan pitää varamiehenä, jos jotain menisi pieleen nyksäsi kanssa. Jos kaikki menee hyvin nyksän kanssa, älä tee mitään. Unelmointi ei ketään haavoista tai vahingoita. Ongelmasi vaan taitaa olla, että se syö vähän liikaa energiaasi ? Ehkä voisit miettiä, kannattaako työ yhteydenpito eksäsi kanssa. Pidä vaikka vuoden tauko yhteydenpidosta ja katso sitten, miltä tuntuu.
- Anonyymi
Haaveilla ja uneksia saa, eihän siinä ole mitään pahaa mutten ymmärrä, miksi pidät yhteyttä eksääsi vaikka kuvailetkin, että hän pitää yhteyttä sinuun.
Kun tavallasi flirttailet eksäsi kanssa, on se kuin heittäisi löytyä kiukaalle. Kivaa peliä ja itsekästäkin mutta onko se fiksua saatikka mitä viestit miehellesi, jos hän saisi tietää. Siis sille miehellesi, jonka kanssa aiot elää loppuelämäsi. TOivottavasti hän ei saa tietää tästä pikku pelleilystäsi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5571838Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18897- 84873
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101806Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50729Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki2717- 63715
- 68695
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?74638- 65543