Kissat ostaisivat Fiskarsia!

Eilen Keilaniemen ja Itiksen välille rakennettava luotiraitsikka twiittasi sekavia. Syy pantiin kissan niskoille. Todellisuudessa on mahdotonta, että kissa olisi tuota twiittiä lähettänyt. Tälläinen se mikroblogi oli: "nmbmhjm nbvn".

Näppäimethän ovat kaikki vierekkäisiä ja yhtä lukuunottamatta alarivillä ja sitten välilyönti vielä alempana. Tässä on kaksi asiaa, jotka eivät täsmää: 1. Jos kissa olis kävellyt tai istunut näppäimistön päällä, olisi tullut moooooonia samoja kirjaimia peräkkäin ja lisäksi välilyönti ei olisi noin loogisessa paikassa ja niitäkin olisi useita peräkkäin. 2. Olisi pitänyt hypätä tuosta suoraan enter- näppäimen päälle, mikä ei onnistu it- ammattilaisiltakaan. Tai sitten hiirtä olisi pitänyt liikuttaa "lähetä"- symbolin päälle ja klikata sitä. Kissahan tunnetusti leikkii hiirellä pitkään, joten olisi pitänyt tapahtua paljon muutakin.

Eli kyseessä oli etätyötä tekevän Raide- Jokerin tiedotusvastaavan typo ja iltapäiväkänneillä saattaa olla vaikutusta asiaan.

Lähde:
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f221ec22-dee2-40c5-a4af-019f8a9d1771

No ei yks kissa Raide- Jokeria pysäytä:
https://www.youtube.com/watch?v=S-VcsLJozxA

5

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joo onhan siellä aikamoisia kissoja ja viikareita tekemässäm yhtä suntoista. Mikäs feline oli tällä kertaa kyseessä?

      • Meni ohi! A-aaaa-aaaa viittaat Yli- Viikariin kintaalla ja femine (misugyyni).

        Onkos salkussas Whiskasia? Oletko käynyt Fiskarsissa? Taiteilijayhteisö ja hieno paikka kesällä! Kannattaa tutustua ympäröivään, rehevään luontoon myös.

        Musta toi venäläinen vartija teki oikein! Toi taulu on parempi nyt!
        https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008602574.html


      • roskapostirobotti1 kirjoitti:

        Meni ohi! A-aaaa-aaaa viittaat Yli- Viikariin kintaalla ja femine (misugyyni).

        Onkos salkussas Whiskasia? Oletko käynyt Fiskarsissa? Taiteilijayhteisö ja hieno paikka kesällä! Kannattaa tutustua ympäröivään, rehevään luontoon myös.

        Musta toi venäläinen vartija teki oikein! Toi taulu on parempi nyt!
        https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008602574.html

        Ei whiskassia eikä mustia eikä mirriä vaikka se sijoitus ehkä kannattaisikin? kakkojen mukaan kadulla koirat ovat lisääntyneet.

        Fiskarsissa oon käynyt mutten kyllä aikoihin sakset löytyy. oon käyny siellä rakennusapteekissa Bilnääsissä nääs. silloin kun oli se mökkikuume korkeimmillaan.

        Sunnuntaiharrastelijamaalarina en tykkää yhtään että toisten tekemiiin kosketaan tai tuhotaan. kuvainraastajat ovat kauhistus kuvanrakentajat kaunistus.

        kaljaa on edelleen..no tyyli ja määrät muuttuneet mutta vaikka josse 12 annosta iltaisin on sekin jo lii,aaa. kolmena päivänä meni 20 annosta noin noin..mutta iltaisin ja öisin niin menihän se siihen että heräs pöhnässä ja tuskissa..lisää kaljaa koneeseen sisi yritän tänään kääntää rytmin..9päivää huhhei..


    • Anonyymi

      Sattunesta syystä meillä ei ole jaloteräskaivoksia. Meitin täytyy sekin tehä meltorautaa karkaisemalla. Jääkauden syytä tämäkin.
      Jäävuoret höyläsivät ja roudasivat ruokamullatkin Etelä-Venäjälle. Meille jäi hiekkaa, mutta surkeita soitakin on joilta suomutaa saa hiekan sekaan.

      • Keitäs elävää henkilöa kuvaavia patsaita meillä on? Itsellä tulee mieleen Siiri Rantanen, Lahden Hiihtotadionin vieressä, Jari Litmanen, Lahdessa (onko se Kisapuistossa?), Lasse Viren, Kisahallin putkan edessä ja Andy Hulkko, Pelkosenniemen raitilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      88
      1783
    2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      90
      971
    3. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      56
      970
    4. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      9
      925
    5. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      199
      894
    6. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      879
    7. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      833
    8. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      779
    9. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      760
    10. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      79
      756
    Aihe