Autoni rekisteriotteen teknisen osan rengasvaatimus on 225/75 r16 CP.
Voiko autoon laittaa C-renkaat jos kantavuus riittää vai vaaditaanko katsastuksessa CP-renkaat?
Voiko autoon laittaa C-renkaat jos kantavuus riittää vai vaaditaanko katsastuksessa CP-renkaat?
Vastaukset 35
Vanhimmat
Miksi et käytä klassisia renkaita asuntoautoon?
Asuntoauto on raskaampi kuin perinteiset henkilöautot. Tämä monipuolinen kuljetusväline on varustettu myös liikkuvaksi majoitukseksi (keittiö, kylpyhuone, wc jne.). Siksi on välttämätöntä, että siinä on pyörät, jotka kestävät raskaita kuormia.
Tästä syystä valmistajat ovat kehittäneet kestävämpiä renkaita. Hyötyajoneuvoksi luokiteltu matkailuauto on oletusarvoisesti varustettu renkailla, joissa on merkintä C. Nämä renkaat ovat hyväksyttyjä ja suositeltuja hyötyajoneuvoihin ja pakettiautoihin. Asuntoautoilla kuljetetaan kuitenkin paljon suurempia kuormia kuin näillä ajoneuvoluokilla. Siksi on järkevämpää valita vahvistettu rengas, jossa on CP-merkintä.
Itse asiassa CP-leimatut matkailuautojen renkaat sopivat paremmin tämän loma-ajoneuvon asettamiin rajoituksiin, jotka voivat painaa jopa 3,5 tonnia. Ne eivät vain kestä korkeampia paineita (jopa 5,5 baaria), vaan myös sallivat pitkien matkojen ajamisen rauhallisesti. Siksi se on ihanteellinen valinta.
Hienosti kopioitu teksti 1001renkaat sivustolta, mikä ei vastaa aloittajan kysymykseen liittyen c-luokan renkaiden käytöstä katsastustilanteessa ajoneuvossa, missä rek. otteen mukaan kuuluisi olla cp-renkaat.
Aina pitää olla vähintään sellaiset mitä rekisterissä lukee. Vahvemmat voi laittaa mutta ei heikompia eli pelkät C renkaat ei mene läpi.
Minä ite oon vahva, 62kg nousee penkistä renkaat saa olla heikommat.
Sä oletkin C tyyppi
Mistä ei mene läpi, renkaalta vaaditaan vain oikea koko ja kantavuus./
Kyllä nuo näkyy riittävän ja rekisteritiedoissa on sekä C ja CP merkintä. C-on hieman mukavempi alla..
C renkaat riittää, katsastuksessa katsotaan että kantavuus riittää
Ja jos ei riitä, niin silloin tulee hylky.
Pitää olla CP renkaat. Varsinkin jos ollut hoidossa viimeisen viiden vuoden aikana.
Tuo CP tarkoittaa Cyckel Polkupyörä.
C-renkaat riittävät täysin kunhan kantavuusindeksi on oikea. Cp-renkaat lähinnä esiasennuksena joita ei jälkiasennuksena laiteta.
Ilmankos nykypäivänä ,olipa auton merkki mikä hyvänsä , varaosakauppias haluaa sen rekisterinumeron, vaikka sekin on vai noin suuntaa antava tieto , todellisesta valmistusvuodesta. Ja vielä kun mallit muuttuu , ja tulee noita lastentauteja , mitä korjaillaan seuraavien vuosien , saman mallisarjan "rakkineissa". Mistä sen ostaja voi tietää , kuinka vanhan "kalun" rehellinen autokauppias hälle myy , kun yleensä luotetaan rekisteriotteen tietoihin.
Epärehellisyys maan perii !
Runkonumerosta saa tiedon miten vanhaa autoa on ostamassa.
Minulla on Ford alustainen matkakuljin , rekisteriotteen mukaan käyttöönottopäivä 11.8. 2009 . Rekisterinumeron mukaan alusta on , vuosimallia 2008 .? Valmistenumeron mukaan alusta on vuosimallia 2007 .? On tainnut todella olla monivaiheinen valmistus , mokomalla tötteröllä.
Tyhmähän sinä olet.
Matkailuautoja tehdään useimmiten pakujen tai vastaavien alustalle ja itse asunto varusteet ja kopan tekee ihan joku muu valmistaja ja heidän ei kannata ostaa sitä uusinta alustaa.
Käytetäänkö Fiatissa sadekelinrenkaita , vai liksejä. ,vai molempia. Sekarengaistus. ?
Riippuu hyvin paljon vuosimallista , ja onko etu vai takavetoinen.
Ihana poika on liekeissä.
Jos on 3.0 l Fiatti ropottivaihteila. Silloin Fiatti on voimakaspeli. Niin kannaattaako ennen starttia lämmittää renkaat rumatikillä ?
Pakstavahti Kuopiosta kysyy
Kovilla pakkasilla renkaiden lämmitys on suositeltavaa, varsinkin jos auto on seisonut ajamatta pitemmän aikaa. Renkailla on kylmänä taipumus alussa täristää, ennen kuin ne lämpenevät ajon aikana.
Onko mahdollista talvella reissata, jos biilissä on rumatikki??
palstavahti kysyy
Miten on mahdollista?
Jos asennan pihallani elnakkiini jenkaat niin että kaikkien jenkaiden venttiilit ylhäällä "kello 12" ja käyn nesteellä juoruringissä istumassa tunnin ja tulen kotipihalle niin venttiilit on ihan sekaisin, miten sattuu.
Laita alle Mikkeliinit , niin ei tarvita venttiilejä
Palstavahti neuvoo
Varsinkin Kuopiossa venttiilit sekaisin aina. Kotkassa ei niinkään.
Laitatin omaan kulkimeen Mikkeliin Agilis Kamping kesäkumit,ja M S markintä on.
Jos sinulla on rumatikki, niin talvirenkaita et sit tarvitsekaan.
Palstavahti neuvoo
Retkiautoissa saa käyttää C tai CP renakita. Paino alle 3500km. Näin se näkyy rekisteritiedoissa olevan.
Mulla nousee penkissä 170 kg. 150 kg kolmosen. Renkaat michelin agilis.
S tarkoitaa että S-Marketissa löytyy ja CP => hoitoon.
Tämä "ukko" ei ole nokia renkaiden edustaja ,??? vaan sanon tarinan olevan tosi.
En kiistä asiaa en suuntaan enkä toiseen , kun itse olen aina käyttänyt karavaanissa nokian talvikumeja ,ei ole kokemusta muista merkeistä, kun henkilöautoissa.
Että,????
Matkakulkimessa ei tarvitse painona ylimääräistä varapyörää, minä käytän omassa rakkineessani kesällä yhtä talvirenkasta varapyöränä ,ja talvella suvikumia. Ja aina on miulla kaksi tunkkia mukana !
Eipä ole varapyörää mukana, sellainen kun ei edes mahtuisi mukaan, Tunkeista puhumattakaan. Meillä pari purkkia paikkausvaahtoa varmuudeksi mukana, viimeisin rengasrikko sattui joskus 20 v sitten.
Mutta eiks ne sinun pyörät ole varapyöriä??