Tuohan tarkoittaa että hengittäminen suomessa täytyy lopettaa monen kokonaan joka taas vähentää väestöä ja jos sama juttu on on ensi vuonna niin eläimiä täytyy alkaa lopettaa jotta ilma ei saastu jos ei työvoimaa voida lopettaa.....vihreät kuitenkaan eivät itse näytä mallia ensin hengittämisen lopettamisesta vaan vaativat sitä muilta....ei näin hullua porukkaa ole koskaan ollut suomessa ennen.Miten voi vaatia muilta jos ei itse tee ensin?
Miljoona kiloa hiilidioksiidia tingittävä lisää suomen...
Anonyymi
13<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Haluavat valtaa ja rahaa tyhjästä. Samalla tyhjyydellä tuhoaa koskemansa kohteet.
Millä+perusteella+he+vaativat+niitä+ilmastotekoja?+Eikös+pitäs+olla+näyttöä,+siis+oikein+mittarilla+osoitettua,+hiilidioksiidin+määrän+kasvusta.+Nythän+se+on+täysin+tuulesta+temmattua+koko+ilmastovouhotus.+Kun+ilman+keskimääräinen+koostumus+on+pysynyt+samanlaisena+ainakin+siitä+asti,+kun+sitä+on+pystytty+mittaamaan.+Keskimääräinen+hiilidioksiidin+määrä+ilmassa+on+0,04+%,+typpeä+79+happea+20+ja+loput+muita+jalokaasuja.+Siis+keskimääräinen,+kasvukausihan+säätelee+hiilidioksiidin+ja+hapen+määrää+täysin.+Jos+kasvukaudella+on+runsaasti+hiiltä+ilmassa,+on+kasvu+ja+puhtaan+hapen+tuotto+runsasta,+mutta+jos+on+hiiltä+vähän,+on+kasvukin+vähäistä.+Tämä+maailman+kiertotalous+on+ollut+voimassa+sen+luomisesta+asti+ja+pysyy,+kunnes+alkuaineet+kuumuudesta+sulavat+ja+maa+ja+kaikki+mitä+siinä+on+palavat.
Vuodet+ei+ole+veljiä+keskenänsä,+on+vanha+sanonta.+Muutaman+lauhan+talven+jälkeen,+on+pohjoinen+pallon+puolisko+taas+kylmempi+kun+pitkään+aikaan.+Se+minua+eniten+huolestuttaa,+kun+halkoa+menee+niin+rutosti+ja+lämmityksen+hinta+nousee+koko+ajan+,+Ilmaston+muuttumisesta+näyttää+huutavan+eniten+keskenkasvuiset+,ja+ne+aikuiset,+jotka+eivät+juurikaan+ulkona+käy.+Me+eläkeläiset,+jotka+olemme+leipämme+ansainneet+ulkotoissä.+Tiedämme+onko+ilmat+muuttuneet+ja+eivät+ole.+Ainakin+minun+elämäni+aikana+joka+vuosi+satanut,+paistanut,+tuullut,+myrskynnyt,+puita+kaatunut,+ollut+pakkasta+ja+lauhaa,+milloin+enemmän+milloin+vähemmän+ja+edelleenkin+on+hiilidioksiidin+määrä+ilmassa+on+0,04+%.+Se+on+siis+todella+vähän,+kun+se+varmaan+ollut+paljon+suurempi+joskus,+kun+kasvit,+joista+öljy+ja+kivihiili+on+lähtöisin,+ovat+kasvaneet.
Hengittäjät vähenevät kun koronarokotteet tekevät tehtävänsä. WEF:n mukaan ruokalistalle tulevat lihan sijasta ötökät.
Kasvit tarvitsee hiilidioksidia.
Joku huijaa nyt - taas.
Eikä suomen metsät sido grammaakaan hiilidioksdia talvella lokakuusta maaliskuuhun, kun on pimeää ja puut lepotilassa.
Vihreät kuvittelee, että kun puussa on vihreät neulaset, niin se sitoo hiiltä, kun puu kasvaa,
Ikimetsät eivät sido hiiltä, koska puun kasvu on pysähtynyt,
Nuori metsä ja taimikko sitoo hiiltä paljon suuremmat määrät.
Ai NOIN vähän!
No jos suomalainen tuottaa hiilihappoa saman verran kuin jenkki (27 tonnia per vuosi), niin tohonhan päästään helposti karkottamalla pelkät ISIS-sannat! 👍🏾 :) (tai jotkut 37 muuta matua)
Jonkun pitää vähentää jotta muut saavat lisätä.
Juu! 5,5 miljoonan suomalaisen pitää puolittaa hiilidioksidipäästönsä että 1 400 miljoonaa kiinalaista saa lisätä niitä! … muuten maailma ei pelastu! 👍🏾
*diu diu!* 🤡
Selvityksen perusteella ei olisi lainkaan väärin nostaa bensan hinta 3e/litra.
Kiinteistövero myös tuplattava, sekä samoin sänkönsiirtohinnat.
Tarvitaan myös uusi, parempi, puolet kalliimpi henkilökortti.
Eikä pidä unohtaa auton käyttöveroa, jonka voisi triplata.
Kyllähän lääkkeitä löytyy jos vain on halua.
Vihreä liitto.
Äkkiä lisää huippuosaajia charterlennnoilla. Ilmastokatastrofi on ovella!
Suomessa+on+nyt+puuta+metsissä+enemmän+kun+milloinkaan.+1600+-+1800+luvuilla+metsämme+olivat,+kuusikot+poltettu+ja+poltettiin+Kaski+viljelyn+tarpeisiin+ja+männiköt+oli+hakattu+ja+kolottu+tervaspuiksi,+se+puusto+joka+oli+jäljellä+oli+vajaatuottoista+hoitamatonta+metsää.+Minäkin+täällä+meidän+kulmilta+olen+löytänyt+toistakymmentä+tervahautaa+ja+niitä+on+tasaisesti+ainakin+meidän+maakunnan+alueella+ihan+joka+puolella.+Siis+on+ollut+ennen+vanhaan+savuja+ja+katkuja,+kun+ruuan+tuotanto+ja+koko+elämä+on+perustunut+metsän+ja+maaston+polttamiseen.+Mikähän+on+ollut+hiilidioksiidin+määrä+ilmassa+siihen+aikaan?+Oikea+vastaus+varmaan+on+0,04+%.
Aivan sama paljonko poltat puuta. Ei sillä ole mitään merkitystä. Maan alta otetun öljyn polttamisella taas on väliä.
Kauppojen lämmitystä voisi vähentää talvella, niin vähenisi hiilidioksidipäästöt mijoonialla tonneilla.
Turhaan niitä kauppoja lämpimänä pitää, kun ihmiset talvivaatteilla kauapassa asioivat ja yleensä tulee hiki, kun kuumassa kaupassa joudut satoja metrejä kävelemään ostoksia tehdessä.
Myös ravintoloiden lämpötilaa voi laskea, ravintolassa muutenkin käyvät asiakkaat kuumilla kierroksilla.