Löysin vihkiraamattuni

Ja ajattelin lukea sen. Ehkä tulen järkiini takaisin. Joskus on turvauduttava Jumalaan.
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Jos Herra ei taloa rakenna, turhaan näkevät rakentajat vaivaa. Jos Herra ei kaupunkia vartioi, turhaan vartija valvoo. Turhaan te nousette varhain, turhaan valvotte myöhään ja raadatte leipänne tähden. Yhtä lailla Herra antaa omilleen, vaikka he nukkuisivat. Ps. 127:1-2

Äänestä

Hyvä! :)

Äänestä
  • Luulen, että löydän vastaukset sydäntäin hämmentäville asioille.
    Enkeli viestintuoja, miespuolinen sellainen, elämääni asteli jotain kertomaan. Rakkautta tunnen sydämessäni, mutta se on kuitenkin puhdasta eikä sillä ole taka-ajatuksia.
    Jotain se kertoo. Tämän miehen on oltava kristitty.

    Äänestä

Älä tee huorin. Se mieltäni vaivaa ja se on syy rukouksiini. En ole niin tehnyt, mutta sydämessäni olen tuntenut, että teen jotain väärää. En ole moraaliton enkä ole huora. Olen ihminen, mutta nyt maailma on alkanut avautumaan minulle toisin.

En tiedä auttaako tässä avioliiton kriisissä usko. Monesta kriisistä on selvitty kuitenkin jo hatarammallakin uskolla. Jokainen suhde on erilainen ja dynamiikka vaan ei parane, vaikka kuinka yrittää. Suhde voi olla läheisriippuvainen vankila jolloin toista ei uskalla jättää, koska pelkää, ettei toinen pärjää.
Toisaalta usko Jumalaan määrittää sen, että heikompaa pitää auttaa. Pitääkö omalla kustannuksellaan auttaa? On paljon kysymyksiä.
Nyt soitan uskovalle ystävälleni.

Äänestä
  • Ja erään toisen ystävän (kolme hyvin läheistä ystävää löytyy) tapasin joskus seurakunnalla kesätöissä. Olemme olleet siitä asti parhaita ystäviä. Tällä on oltava merkitystä. Uskon Jumalaan ja saatanaan, mutta en halua saatanaa elämääni enää. T. Aloittaja

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja erään toisen ystävän (kolme hyvin läheistä ystävää löytyy) tapasin joskus seurakunnalla kesätöissä. Olemme olleet siitä asti parhaita ystäviä. Tällä on oltava merkitystä. Uskon Jumalaan ja saatanaan, mutta en halua saatanaa elämääni enää. T. Aloittaja

    Ja kysehän ei ole edes mistään ongelmaisesta tai väkivaltaisesta kumppanista tai edes mädästä suhteesta. Puoliso on vain äitinsä jo lapsena pilaama ja rikkoma.
    Suhteessa on läheisyyttä, huumoria ja hauskuutta. Toinen vain ei pärjää ilman suhdetta. Ei pysty olemaan onnellinen ilman toista. Se tuo turhaa riitaa ja hermojen kiristystä ilmoille joskus.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja kysehän ei ole edes mistään ongelmaisesta tai väkivaltaisesta kumppanista tai edes mädästä suhteesta. Puoliso on vain äitinsä jo lapsena pilaama ja rikkoma.
    Suhteessa on läheisyyttä, huumoria ja hauskuutta. Toinen vain ei pärjää ilman suhdetta. Ei pysty olemaan onnellinen ilman toista. Se tuo turhaa riitaa ja hermojen kiristystä ilmoille joskus.

    Ihmisen täytyisi oppia rakastamaan ja kunnioittamaan itseään ensin. Asettaa rajat. Jos rakkaudessa menee liian liki, ei pysty hengittämään. Toinen ikään kuin menee tossun alle ylikilttinä, vaikka toinen yrittää nimenomaan väistää sellaisen asian. Kun puhutaan tossun alla olevista miehistä, ei se aika ole naisen syy. Jotkut miehet ovat vain henkisesti riippuvaisia toisesta ja satuttavat itseään ylikilttinä olemalla.

    Äänestä

Lue toki. Huomannet ettei se totuus kirjoista löydy,vaan omasta sydämmestäsi,jos sitä kuunnella uskallat.

Äänestä
  • Mutta kyllä se auttaa ymmärtämään asioita eri kulmista. Antaa perspektiiviä. Kyllä mä selviän tästäkin kriisistä. Olen selvinnyt läheisten ihmisten menetyksistä ja eroista. Uupumuksesta ja migreenistä. Selviän tästäkin sydäntäni kuunnellen.

    Äänestä

  • Ja uskallan aika paljon. Olen yllättävänkin rohkea onneksi. Se on tuonut lähiaikoina hyviä asioita mun elämääni!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja uskallan aika paljon. Olen yllättävänkin rohkea onneksi. Se on tuonut lähiaikoina hyviä asioita mun elämääni!

    Jos on valmiin tien vanki,parempi olisi silloin umpihanki. Vai siellä rämpimällä löytää totuuden.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos on valmiin tien vanki,parempi olisi silloin umpihanki. Vai siellä rämpimällä löytää totuuden.

    Vain siellä rämpimällä löytää sydämmen totuuden.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos on valmiin tien vanki,parempi olisi silloin umpihanki. Vai siellä rämpimällä löytää totuuden.

    Just kävin rämpimässä. Teki hyvää. Kaunis sää. Menepä sinäkin!

    Äänestä

Saako sellaisen jos menee kirkossa naimisiin?

Äänestä
  • Kyllä saa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ja ajattelin lukea sen. Ehkä tulen järkiini takaisin. Joskus on turvauduttava Jumalaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu