Työvuoroista kieltäytyminen

Anonyymi

Elikkä siis, olen aina välillä tehnyt sijaisvuoroja vanhainkodissa. He pyysivät tekemään tammikuussa muutamia vuoroja jolloin heille sanoin että se käy mutta helmikuussa en mielellään enään tulisi kun on menoa sun muuta. Ja asiahan on se että kun enään mielellään haluiaisi ottaa vuoroja vastaan koska 1. en halua jäädä töihin sinne 2. työpaikka olot ei ole oikein hyvät 3. korona saapui sinne joten kauhea meno ja stressi päällä ja olen aina ollut ihan puhki vuoron jälkeen. Vaikka kerroin heille etten tekisi vuoroja helmikuussa, he koko ajan kysyvät tulemaan uudelleen ja olen niin huono kieltäytymään. Tuntuu että vaikka kieltäydyn niin he kysyvät kohta uudestaan. Asun vielä pienessä kylässä ja tunnen esimiehen tosi hyvin, joten tuntuu vielä pahemmalta sanoa ei. En tiedä miten saisin heidät ymmärtämään etten halua tehdä sijaisuuksia enään siellä. Mitä teen?

3

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaihtoehtoja

      1. Jos et lainakaan halua tehdä siellä vuoroja, niin kerro ja perustele se asiallisesti ja niin selvästi sille kaverillesi, ettei hän enää soittele edes helmikuun jälkeen, vaikka vanhainkodissa olisi millainen työvoimapula tahansa. Tämä tietysti edellyttäen, että tulet toimeen ilman niitä keikkatuloja,

      2. Etsi uusi työpaikka, jolloin sinulla on selvä syy olla tekemättä vuoroja sinne vanhainkotiin.

    • Anonyymi

      Jos teet noita keikkoja kokoaikatyön lisäksi, niin on ihan ok lopettaa vapaapäivinään keikkailu. Jokainen ymmärtää, että vapaapäivät tarvitaan toipumiseen. Muuta syytä ei tarvita keikkatyöstä kieltäytymiseen.

      Sinun pitää puhua vanhankodin esihenkilön kanssa.

    • Anonyymi

      Hoitoala on siitäkin rankka henkisesti, että siellä joko sakotetaan aika nopeasti, jos ei ota aina vastaan vuoroja, kun soitetaan töihin. Tai sitten soitellaan siltikin, vaikka olisi jo ilmaisut, ettei ole halukas tulemaan.

      Jos taloustilanteesi kestää, etkä halua koskaan takaisin, sano se suoraan.

      Sano vaikka, että et koe työpaikkaa ihan omaksesi. Tai sano, että haluat etsiä jotain muuta työtä, ehkä kevyempää. Tai sano, että olet ajatellut vaihtaa kokonaan toisenlaiseen työhön seuraavaksi ja haluat katsoa, mitä muuta ehkä saisit jne.

      Selittelyä ei kyllä kenenkään tarvitse tehdä, mutta jos välttämättä haluat sanoa muutakin kuin "ei kiitos, en ole kiinnostunut tulemaan", niin tuossa nyt oli joitakin ehdotuksia.

      Ja sitten ole vastaamatta yhteydenottoihin, jos siltikin vielä yritetään töihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      84
      10181
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      131
      8142
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6037
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      58
      4170
    5. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      80
      4040
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      48
      4015
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3699
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      65
      3123
    9. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      113
      3090
    10. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3077
    Aihe