Olen ollut vähähiilihydraattisella dietillä nyt noin kolme kuukautta. Painoni ei ole laskenut kovaa vauhtia, vain noin 5 kg. Olen kuitenkin tyytyväinen kun se kuitenkin laskee. Tämä on muuten tosi hyvä dieetti, tai ei dieetti ollenkaan vaan elämäntapa.
Asia joka minua vähän huolestuttaa on kananmuna. Ennen en syönyt munia ollenkkaan kolesterolin pelosta, mutta nyt olen tehnyt aamuisin munakkaan. Onko kenelläkään kokemusta miten muna tässä dieetissä suhtautuu kolesteroliin?
Asia joka minua vähän huolestuttaa on kananmuna. Ennen en syönyt munia ollenkkaan kolesterolin pelosta, mutta nyt olen tehnyt aamuisin munakkaan. Onko kenelläkään kokemusta miten muna tässä dieetissä suhtautuu kolesteroliin?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jos joku todella tietäisi, kuinka ruoka-aineet vaikuttavat kolestroliin, niin ei varmaan kolestroliongelmaa olisikaan.
Vaan kun ei ole tietoa, niin asia voi arvailla jokainen oman etunsa mukaisesti. Lääketehtailla tietysti on oikeat lääkkeet...?
Kerran luin jostakin kanalan omistajan syövän päivittäin suuren määrän kananmunia.
Hänen kolestroliarvonsa olivat erittäin hyvät!
Ns. asiantuntijat imettelivät tilannetta, mutta hyviin kolestroliarvoihin ei löytynyt selitystä.
Eipä tuollaistakaan asiaa asiantuntijat kuuluttele...?
AkuAnkka-lehdessä Sepe Susikin lauleskeli...."Näin Nallen kanalaan hiivittiin, ja kananmunia lainattiin. Kun popsii munan aamulla, ei nälkä kurni vatsassa."
Syömällä ei pysty juurikaan kolestroliarvoihin vaikuttamaan, Heikkilän mukaan se on jotain 10% luokkaa. Lisäksi se, että iän mukana naisilla pitäisikin kohota kolestroli hiukan, ja että kohonnut kolestroli ei välttämättä ole vielä kuolemantuomio. Eli kolestroliin ei suoranaisesti kuole.
Kananmunat ovat loistavaa ravintoa, niissä on rasvahappokoostumus parasta mitä on, kivennäisiä ja hivenaineita on vaikka miten, se on hyvää, ja nälkä pysyy loitolla.
Näinkö lauloi Sepe? Ennen mentiin munalla töihinkin.
kanamuna on ihan hyvä juttu siinä olevan lesitiinin vuoksi.
... oli laskenut vähähiilihydraattisen ruokavalion aikana.
Marraskuussa mitattiin 6,3 ja nyt huhtikuun puolessa välissä 5,6. Hyvä kolesteroli oli parantunut huimasti.
Aloitin hyvähiilarisen dieetin joulukkuussa ja olen syönyt lähes päivittäin kananmunaa. Laihtunut 18 kg.
Mäkin epäilin kyllä alkuun tuota hommaa... mutta tässä se taas tuli todettua , että nuo ns. viralliset ravitsemustahot eivät tiedä asioista mitään. Esim. tuo ruokapyramidikin on tullut todettua ihan huonoksi. Saisivat jatkaa sitä vain sikojen lihotukseen!
Kiitos, tuon halusinkin kuulla. Minulla on ollut kolesteroli ja verenpaine aika korkealla. Verenpaine on laskenut nyt tämän kuurin aikana melkein normaali tasolle, mutta kolesteroli kokeissa en ole käynyt.
Aikoinaan noudatin lääkärin suosittelemaa virallista ravitsemusta, ei rasvaa, ei munia ja siihen suuntaan ja siitä ei ollut mitään hyötyä. Nyt kun verenpaineeni on noin 200/90 laskenut 150/80 uskon kolesterolin laskeneen myös.
Jatkan munien syöntiä ja käyn kolesterolikokeissa.
kolesteroliarvoni laskivat aloittaessani vähähiilarisen ruokavalion. Syön paljon kananmunia, päivässä voi mennä vaikka 5. Ei nyt tosin joka päivä.
Kerrotko kiltti minulle mitä kaikkea syöt ???
Mikä on hyvä hiilari?? Saako yhtään syödä esim leipää???
Kiitos avustasi ....
Todella hyvän kysymyksen esitit!
Leipää ei saa syödä. Ainoastaan puhdasta kokojyväruisleipää joskus harvoin. Ei siis valkoisia (vehnä) jauhoja ei pastaa eikä perunaa (joka sisältää esim. tärkkelystä). Pulla jo sinänsä sisältää myös sokeria, joka on valkoisten jauhojen ohella pahimpia hiilaripommeja. 2 palaa kunnon ruisnäkkäriä tai hapankorppuja ei ole niin paha kuin ranskanleipä tai viineri. En silti suosittele niitäkään varsinkin laihdutusvaiheessa. Kannattaa keskittyä vihanneksiin ja lihaan. Munat ovat myös hyvää ravintoa. Mitä porkkanoihin tulee, itsellä eivät ole vaikuttaneet suuntaan tai toiseen. Atkins kieltää siis myös porkkanan ja punajuuren.
Miten Anu sun verenpaine voi olla ollutkaan noin noin tajuttoman korkea?? Mun on 107/68 ja sun on melkein 200?? Mun poikaystävän (painoindeksi 31) verenpaine on 130/78 ja se syö verenpaine lääkkeitä!!