Jos esim Porvoon jalostamo käyttäisi pelkästään vihreää vetyä, eletrolyysiin tarvittaisiin yli 5 terawattituntia vuodessa tasaisella 600 MW kulutuksella. Se olisi kolmannes Olkiluoto 3 tuotannosta tai vaatisi yli 200 koko ajan täysillä käyvää tuulivoimalaa. Mitähän kävisi sähkön hinnalle, kun peruskäytön rinnalle tulisi uusi
vihreä sähkörohmu.
vihreä sähkörohmu.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kaikki menee teollisuuteen ja autoihin ei jää yhtään.
Sähkön hinta tietysti nousee! Ja tuulivoimastakin tulee sen takia erittäin kannattavaa!
Jotenkin tuo vetypoika on sekaisin kun ei tajua, ettei noita vetylaitoksia olla edes suunniteltu tai ajateltu lainkaan henkilöautokäyttöön.
Eli tuon asian käsittely ei kuulu lainkaan autoilupalstalle.
Vihreä vety tarvitsee paljon sähköä, teki sitä kuka tahansa eikä sitä pelkällä tuulivoimalla tehdä.
Vetypoika on vain kateellinen kun ketään ei kiinnosta vety vaan pitää tehdä jatkuvasti avauksia väärälle palstalle.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17438984/vetyspammays-vaaralle-palstalle-on-kateutta
Onhan se merkillistä miten vetytalouden ammattilaset / yritykset eivät ole omanneet tilaisuutta tutustua s24:n laskutikku-faniin ... mutta ilmankin vaikuttavat tulevan toimeen oikein mainiosti ;-)
"SSAB: Vety mullistaa teräksen valmistuksen"
"Vedystä odotetaan ratkaisua myös Suomen suurimpaan yksittäiseen hiilidioksidipäästöjen lähteeseen. SSAB:n terästehdas Raahessa odottaa vedystä suoranaista mullistusta teräksen valmistukseen."
"Yhtiöllä on kunnianhimoinen tavoite muuttaa puolet tehtaan tuotannosta hiilettömäksi noin kymmenessä vuodessa. Täysin hiilipäästötöntä tuotannon on määrä olla 2040. Yhtiöllä on jo Ruotsissa toimiva pilottilaitos, jossa terästä syntyy ilman hiilidioksidipäästöjä."
- https://yle.fi/uutiset/3-11841773
Eihän suinkaan täällä suoli24:ssä voi olla myös teollisuuden edustajia? ;-)
Ja siitä olen samaa mieltä, vihreää vetyä tarvitaan terästeollisuuteen, muutoin ei ole keinoja pitää kiinalaista halpaa terästä poissa EU:n markkinoilta.
Oops, meninkö sanomaan tuon ihan ääneen? ;-)
Tiedätkö miten kallista ja vaikeasti saatavaa vihreä vety on?