Exän päihdeongelma

Anonyymi

Tilanne: Ero, yhteishuoltajuus, varhaisteini asuu luonani. Exän alkoholinkäyttö ajoi suhteen eroon. Ex-vaimo etsi itselleen miehen, jota juominen ei haitannut. Tuona aikana lapsi ei juuri käynyt siellä. Sekin suhde päättyi parissa vuodessa ja ex asuu nyt uuden miehen kanssa. Vuoden vaikutti siltä, että juominen olisi ollut hallinnassa, ja exän ja lapsen suhde parani, mutta taas mentiin ja nyt mukana on muitakin aineita.

Mitä helvettiä teen? Ex valehtelee vaikka mistä ja kieltäytyy menemästä hoitoon (on toistuvasti valehdellut siellä olevansa ja pian käy selville ettei ole). Jos käräytän hänet viranomaisille, häneltä menee duuni ja sen mukana elatuskyky, enkä näe miten se häntäkään auttaisi. Voisin alkaa rajoittaa tapaamisia (muodollista sopimusta ei ole, joten kieltämällä ne en syyllisty mihinkään), mutta siitä luultavasti seuraisi kostoiskuja vähintään juoruilun kautta ja lapsi kuitenkin haluaa pitää yhteyttä.

Exän meno on sen verran holtitonta, että epäilen hänen tulevan jossain vaiheessa poimituksi kaupungilta juoppoputkaan silmät lautasina. Voinko itse joutua ongelmiin sosiaaliviranomaisten kanssa siitä, että en ole käräyttänyt äitiä, jonka luona lapsi ei asu? En välttämättä voi uskottavasti teeskennellä tietämätöntä. En haluaisi hakea yksinhuoltajuutta, mutta onko se paras vaihtoehtoni? Onko tilanteessani oleville vertaistukea missään?

Ex ei ole vaaraksi lapselle muuten kuin esimerkillään ja lapsi on riittävän vanha ja fiksu osatakseen häipyä tilanteesta ja kutsua kyydin, jos meno menee rujoksi. Mutta ex ei tosiaan enää aina osaa olla käyttämättä edes lapsen ollessa luonaan.

4

870

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mieti parasta vain lapsen kannalta hän ei voi tehdä asialle mitään ja on silti keskiössä

    • Anonyymi

      Eihän lasta voi tuollaiseen lähettää.

      Lasu hoitaa asian, tee ilmoitus.

      • Anonyymi

        Kun sanot "Lasu hoitaa asian", mitä uskot tapahtuvan? Oletko varma, ettei siitä tule isälle ja lapselle pelkkää lisäriesaa?


    • Anonyymi

      Lapsesi käydessä äitinsä luona,muista aina painottaa ettei hänen tarvitse katsoa juppoa äitiään.
      Selitä että äidillä on vakava ongelma ja äidin on itse haettava siihen apua. Mutta lapsen ei missään tapauksessa tarvitse katsella äitinsä käytöstä. Aiti saattaa olla hyvä mainipuloija ja aiheuttaa syyttämällä lasta, omista ongelmistaan.

      Haluaako hän mennä sinne ensinkään?
      Eikö olisi parempi että lapsi kommunikoisi vain puhelimitse tai facebookissa tai skypessä hänen kanssaan.
      Tuolloin sinun ei tarvitse pelätä mahdollisia traumoja lapsellesi. Sinä kuitenkin olet tuki ja turva johon hän voi aina luottaa.

      Yhteishuoltajuus ei tarkoita että lapsen on vietettävä aikaa juoppojen ja huumeita käyttävien ihmisten seurassa!
      Yhteishuoltajuus yleensä tarkoittaa etta kumpikin vanhempi on taloudellisesti vastuussa lapsen kasvatukseen liittyvissä asioissa. Molemmat vanhemmat osallistuvat opettajien kanssa yhteistuumin lapsen parhaaksi valitsemaan koulu- ja vapaa-ajan ohjelmiin jne..

      Kohta lapsi on omillaan ja pois "pesästä'. Tee näistä muutamista jäljellä olevista vuosista mahdollisimman turvallinen ja luotettava sinun luonasi.

      On aivan sama mitä lapsesi äiti rallattelee mailmalla - sillä ei ole mitään merkitystä sinun ja lapsesi elämään!!!!!!!!! Kukaan noista mahdollisista juoruista ei kuitenkaan piittaa yhtikäs mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      20
      2665
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      210
      1961
    3. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      59
      1748
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      102
      1561
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      49
      1466
    6. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      207
      1348
    7. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1246
    8. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      1157
    9. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1045
    10. Rääkyvä nainen

      Varokaa perintö metsiään varjelevaa puolialastonta Etelän naista,häätää huutaen autoilijoita ja marjastajia pois yleisil
      Kuhmo
      14
      932
    Aihe