Jotka asuvat täällä meidän keskuudessamme, he pelkäävät nyt meidän ja maailman reaktioita.
Jättäkää tavalliset venäläiset ihmiset rauhaan.
Anonyymi
3072671
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 88 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 307
Vanhimmat
Ei kuule haittaa. Jos pelkäävät, niin palatkoot kotimaahansa.
Hyvä alotus.
STOP RASISM.
Ulkomailla asuva on yleensä aina hiukan kanta-väestön armoilla - ja ei tosiaan kannata alkaa nyt persulemaan-
ne on tavallisia kansalaisia- joiden poliittinen mielipidekin voi olla ihan laidasta alitaan että silläkään perusteella ei kannata leimata ulkolaisia.
Ihan sama myös ukrainalaisia on kohdeltava asiallisesti vaikka tukevatkin USAta tai NATO-fasismia.
Politiikka ei saa viedä ihmisoikeuksia keneltäkään.
Jokaisella saa olla omat poliittist mielipiteensä- niin ymös ulkolaislla.
Miksei Halla-aho nykyisin HallaNato pistä omia persu-apinoitaan kuriin?
Siel on niillä töitä antavat tappajan uhota ja tappaa muita! Itse lähtevät pakoon. Ei me täällä niitä tarvita yhtäkään menkööt kotiinsa selvittämään sotahullujensa edesottamuksia!
Ei taida halvalla olla puhtia. No lähti sentään puheenjohtajan pallilta ,sillä eihän kukaan kestä noita apinoita.
Mitäpä tavan kansa diktaattoreille mahtaa.
Äläpä raivoa. Muut maat ottaneet jo valtavasti.
Lopettaa äänestämisen - se ESTÄÄ natoon pakottamisen, kun emme anna korruptiopoliitikko-pörssikeinottelijoille valtuuksia.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17224820/elamme-ajassa-jossa-sodantekijat-mainostavat-itseaan-quotrauhantekijoinaquot
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17237544/aanestamisen-lopettaminen-estaa-natoon-pakottamisen-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17251205/suomessa-ei-ole-mitaan-quotkommunismiaquot-aarioikeiston-veroparatiisijorinoissa-vain
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17280553/suomella-oli-etaiset-eli-asialliset-valit-idan-suuntaan-ennen-aarioikeistorikollisia#comment-112333985
Äärioikeiston perintölapset verokeitaistaan, räksyttävät Suomen kansalaisille.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17173130/elakerahastojen-biljoonat-varastettu-veroparatiisi-porssiquoteliitinquot-ahneuden-alttarille
Onko persut hyökänneet johonkin?
Jokainen venäläinen Suomessa on mahdollinen desantti ja ainakin jokainen on syy Putinille hyökätä Suomeen suojelemaan näitä venäläisiä. Tästä syystä heidät kaikki on savustettava ulos Suomesta takaisin kotiinsa. Vaikka olisi Suomen kansalainen, mutta jos on yhtään sukujuuria Venäjälle, niin sinne vaan. Silloin ei pääse Putin sanomaan, että Suomessa pitäisi suojella venäläisiä, kun täällä ei ole yhtäkään edes sukua niille olevaa.
Natoon ja kiireesti, se on Suomen pelastus, Suomi taitaa olla Ukrainan jälkeen ainoa ei Natomaa Venäjän rajalla. Tietysti Valkovenäjän lisäksi.
… sun aikasemmat trollailut, tiivitaavi, ei ole todiste muulle kuin sille että sun mielisauraus n ainoastaan pahenemaan päin! :) 🤡 Joten suotta niitä tänne spämmäilet!
Nämä ns tavalliset venäläiset eivät välitä mitään kun armeija tappaa naapureita, kansalaiset ovat vastuussa johtajistaan , sen totesi oikeus ww2 jälkeen . Kyllä tarvitaan lainmuutoksia että Suomen kansalaisuuden voi poistaa ? Tällaiset mitään ei voi tehdä, pitää laittaa toisiin tehtäviin ?
Monessa maassa ovat mahtaneet.
Katsopa historiaa, miten monelle diktaattoreille on lopulta käynyt.
Maailma on vaarallinen paikka, ei niiden vuoksi jotka tekevät pahaa, vaan niiden, jotka katsovat vierestä eivätkä tee mitään.
Tiedätkö vitun runkkari, jos Venäläiset lähtisivät Suomesta niin samaan aikaan Suomen terveydenhuolto kaatuisi. Missä sitten syyhyäsi hoidattaisit. Mieti sitä.
ovat luoneet etappiverkot agenttien kuljettamiseen kohteisiin Supo silti yhä
kyttää ilmakivääripoikia
Tämä on hyvin sanottu , kaikki venäläiset pitää palauttaa ja ikuinen maahantulo kielto , Putin ei kyllä enää voi harkita heidän pelastamista Suomesta , eikä muutenkaan hyökkäystä Suomeen, saisivat kunnolla selkäänsä.
Kukaan ei sääli enää ryssiä.
Samaa mieltä aloittajan kanssa. Vain Putinin kannattajat voisivat muuttaa takaisin sinne onnelaan Putinin diktatuuriin.
Näin on. Sinne vaan Anoa kannattavat persut
Luin että useat Suomessa asuvat venäläiset osallistuvat miekkariin sotaa vastaan.
Sitä toivoisi, että kaikki, mutta valitettavasti suomenvenäläisten joukossa on sekä Putinin fasisteja että aivopestyjä typeryksiä.
Mutta joka tapauksessa: ottakaa selvää ennen kuin tuomitsette.
Miksei kaikki? Hehän ovat halunneet tulla demokraattiseen valtioon asumaan, miksi ei jokainen heistä tukisi demokraattista veljeskansaansa jonka diktatuuri yrittää luhistaa?
Joo niin osallistuu ja arvaatko miksi,pelkäävät että joutuvat palautetuksi työväenparatiisiin jossa heidät katsottaisiin maan pettureiksi ja jos sattuisi teloituksen välttämään niin loppu elämä olisi kolhoosiorjana työskentelemistä ruokapalkakalla.
Niitä on paljon Venäläisiä Suomessa jotka ovat Putinia vastaan. Jos Jumala olisi silloin kuunnellut Pussy Riotia kun ne rukoilivat Kristus Vapahtajan kirkossa, että päästäisi Venäläiset Putinista, niin tähän ei olisi tultu.
Jos me kaikki ortodoksit rukoilisimme porukalla niin ehkä sitten kuulisi.
Niin se täällä lännessä on vapaa maa ja vapaa sana.
"Miksei kaikki? Hehän ovat halunneet tulla demokraattiseen valtioon asumaan, miksi ei jokainen heistä tukisi demokraattista veljeskansaansa jonka diktatuuri yrittää luhistaa?"
Mikä se on?
Putin on diktaattori eikä se ole tavallisten venäläisten vika. Erityisesti suurissa kaupungeissa (Pietari, Moskova) Putinin todellinen suosio on aika alhainen.
Syrjäseuduilla ollaan Putinin hallitsemien propagandavälineiden (ei voi puhua "tiedotusvälineistä") varassa ja siksi siellä maailmankuva on toinen ja Putin suositumpi.
Mutta hän ei sitä varmaan itse ymmärrä, koska vaaleuutiset ovat niin voimakkaita. Sen kait jokainen nyt itsekin huomasi, kuinka paljon paskaa Venäjän johto syötti koko maailmalle, myös omalle kansalleeen.
Moni venäläinen on siksi täällä, koska ei tuntenut oloaan omassa maassaan kotoisaksi. Ainakaan tuntemani venäläiset täällä, eivät ainakaan toistaiseksi ole aiheuttaneet mitään häiriöitä asuinympäristössäni.
Kaksoiskansalaiset saattaisivat olla turvallisuusuhka, koska kerran Putin uhosi jotain sellaista, että Venäjän kansaliset ovat Venäjän lakien alaisia asuivat he missä tahansa.
Venäjän kaksoiskansalaiset ovat jo nyt Putinille vain ja ainoastaan venäläisiä.
Sinisilmäisyyden ajan pitäisi Suomessa jo vihdoin ja viimein loppua
Ainahan ne voi tehdä vallankumouksen ja hirttää puten punaisentorin katuvalotolppaan, putte yrittää nyt saada itsensä jäämään historian kirjoihin kun muuten ei kukaan muista kymmenen vuoden päästä että koko puttea oli olemassakaan niin mitätön hän on ihmisenä, muutaman ydinohjuksen laukaseminen eurooppaan takaisi että hän jäisi historiankirjoihin ikuisiksi ajoiksi ja tämä mielisairas ryssä pyrkii.
Kansa on nostanut Pulterin valtaan ja on siten vastuussa diktaattoristaan. Jos kansa tahtoisi, niin diktaattorille tulisi lähtö. Kaikki venäläiset pitää saattaa vastuuseen Pulterin hirmuteoista samaan malliin kuin natsisaksalaiset aikanaan.
Jep, mutta kaksoiskansalaisuus Suomen ja Venäjän välillä pitäisi poistaa.
Varsinkin niiltä jotka toimivat Putinin lähipiirissä eli esim. oligarkeilta.
Tavallisia venäläisiä ne sotilaat ja sotilaiden vanhemmatkin ovat. Miksi antavat Putinin tehdä mitä haluaa eivätkä saa sitä edes hengiltä?
VALEUUTISET JA PROGAGANDA ja mielen odotuksista saatte kuola tai saada pitkän tuomion. Googlaa vähän miten sen maa toimii uutisoinnista ja muussa.
Kuule Putin on entisenä KGP agenttina osannut kutoa sellaisen turvaverkoston että siitä ei läpi pääse kiiskikään.
Pidätkö Pulteria jonain jumalana.
Olisiko kuitenkin epäjumala.
Kyllä sellaiselle kansa pärjää, jos tahtoo.
Pää pois pensaasta aivopesty ressukka.
Kohdelkaa heitä hyvin, muuten Putin-setä on hyvin, hyvin vihainen.
Tiedäthän, vaikka voissa paistaisi......
Sauli sanoo että olisi liian iso maa hänen hallita :D
Parempi siitä maasta kuitenkin tulisi :)
Sauli nyt ei pysty hallitsemaan tätäkään maata, hyvä jos pystyy hallitsemaan edes virtsarakkoaan
mutta mistä tietää kuka on länsimieleinen ja kuka ns. 'viidettä kolonnaa'?
Monilla tosin ollut motiivina muuttaa Suomeen, koska ovat olleet oppositiohengessä Putinin hallinnon suhteen.
Viidettä kolonnaa löytyy supisuomalaisistakin. Eduskunnassakin taitaa olla pari. Yksi neropatti ehdotti, että Putinin vaatimuksiin pitää suostua ja toinen esiintyy Venäjän televisiossa Putinin propagandakanavalla.
Viide kolonna löytyy mm. Oikeamediasta. Persujen putinpuudelisiipi.
Niin ja tehneet suuria maakauppoja sodan kannalta strategisesti potentiaalisilta alueilta kuten airistonhelmi.
Sota-aikana sääli on sairautta.
Venäläissotilaan varmaan kuolevat ylpeänä hyvin tietäen että syynä sotaan on Putlerin pieneksi jäänyt pirri.
Epäilen että sillä ei ole sitä pientäkään pirriä vaan sudet ovat sen syöneet silloin kun kyseinen tyyppi on puista siirtynyt maan tasalla elämään naamakin on kuin jalkapalloon piirretty pilakuva
Jokainen venäläinen on epäsuorasti vastuussa Putinin toimista. He ovat sallineet äänestää hänet vilungilla valtaan. He ovat nähneet, että tehtiin vaalivilppiä. He eivät ole riittävän ponnekkaasti vaatinet, että maassa oltava terve oppositio.
He ovat sallineet vangita kaikki toisinajattelijat ja protestoijat. He ovat sallineet sulkea oppositiojohtaja Navalnyin vankilaan.
Tottakai Putin itse vastaa viime kädessä hallinnostaan, mutta ilman lähimpiä tukijoitaan, oligarkki tukijoitaan ja kansalaisiaan Putin ei olisi presidentti.
Sitä kautta venäläiset kansana ovat vastuussa Putinin toimista.
Eivät kaikki muslimit ole terroristeja, ..anteeksi, eivät kaikki venäläiset aja Putinin asiaa.
Venäjän vaaleissa oli vain yksi ehdokas: Putin. Vastaehdokkaat vangittiin tai myrkytettiin. Venäjän media on Putinin taskussa ja suoltaa vain hänen propagandaansa. Vai että venäläiset valitsivat.:D:D:D:
Venäjällä on ollut paljon sodanvastaisia mielenosoituksia. Kansalaiset osallistuvat niihin isolla henkilökohtaisella riskillä. Tuhansia on pidätetty ja saanut rikosrekisterin pelkästään kadulla seisomisesta.
Venäläisethän ei tunnetusti piittaa muusta kun että vodkaa riittää.
Jos kaikki venäläiset eivät aja puten asiaa niin miksi sitten eivät puutu asiaan onhan siellä ennenkin diktaattoreita ja ruhtinaskuntia kaadettu.
Joo olen samaa mieltä että sitä saa mitä tilaa ja suomessa ollaan hyvää vauhtia menossa siihen suuntaan että kuulumme pikapuoliin venäjään kun nato päätöstä ei saada aikaiseksi kait se sitten haavisto on silmät selällään jossakin haastattelussa miten tässä näin kävi kun ryssä koputtelee ulkoministeriön ovia, no kannattaisi pitää varansa venäjällähän ei seksuaalisesti poikkeavia suvaita,ihmettelen suuresti miten suomalaiset vielä viitsivät näitä takinkääntäjiä edes äänestää kaikki samanlaisia puolueesta riippumatta no näillä näkymin tätä porukkaa ei tarvitse enää äänestää.
Eipä sitä Staliniakaan kaadettu vaikka arvioiden mukaa yli 20 miljoonaa omia kansalaisiaan tapatti ja sitäkin Putin pitää ihanteenaan.
Tämä juuri. Naurattaa kyllä ton putlerin itserakkaus. Vai mitä sitten onkin ei kestä häviämistä. Onkohan hänellä ADHD?
Tavallisten ryssien pitää itse laittaa stoppi omalle diktaattorille.
Sitä saa mitä tilaa. Totuuden välttely ja kaikkien sääntöjen kiertely ovat venäläisten tärkeimmät elämän oppiaineet ja se näkyy.
Kova luottamus venäläisillä näyttää olevan johtajiaan kohtaan. Suuri siirtolaisaalto venäjältä länsimaihin on alkamassa.
Ja ne paikat annetaan Suomesta Ukrainalaisille ei Venäläisille ollaanko sen verran hereillä Suomessa haloo?
Nyt on tosiaan syytä toimittaa kaikki venäläissyntyiset, joilla ei ole Suomen passia pikaisesti takaisin Venäjälle ja rajat kiinni.
Toimittakaa kaikki jenkkiryssät sinne myös.
https://www.dw.com/en/the-russian-oligarchs-of-the-fincen-files/a-55062675
https://www.theguardian.com/news/2022/feb/20/credit-suisse-secrets-leak-unmasks-criminals-fraudsters-corrupt-politicians
Ei voi tietää kuka on kuka.
"Venäläiset ovat ostaneet maa-alueita ja kiinteistöjä maa-, ilma- ja merivoimien tukikohtien läheisyydestä eri puolilla Suomea. Kauppoja on tehty ilmavalvonta- ja lennonjohtojärjestelmien, tutka-aseman, räjähdeainevarikon, ammusvälinevaraston ja salaisen ilmasotaharjoitusalueen naapurustossa.
Venäläisomisteisia kiinteistöjä löytyy kaikkien sotilaslentokenttien kyljestä.
Maata ja kiinteistöjä on hankittu venäläisomistukseen myös huoltovarmuuden kannalta merkittävien tietoliikennemastojen ja sähkönjakelun kantaverkon lähialueilta sekä tie- ja raideliikenteen solmukohdista. Kiinteistökauppoja on tehty myös keskeisillä satama-alueilla ja merenkulun pääväylällä Turun saaristossa."
Koko juttu >> https://www.iltalehti.fi/uutiset/a/2015031119338528
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17231431/korruptiopoliitikot-syytteisiin-valtakunnanoikeuteen-rikos-veroparatiisi-sotabisneshankkeilla
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17325438/suomi-ei-liity-ikina-natoon--tuliko-selvaksi-
Usa sai mitä halusi, sodan kadehtimaansa Eurooppaan ja EU-valtiot maksamaan sodatkin puolestaan. Ei ihme, että Biden naureskelee naama kireällä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17290503/veroparatiisi-sote--ja-sotaterrorismi-syo-verovarojamme-suomessa
Kansaa ei voi syyttää päättäjien toimista. Onhan kansa tietty päättäjänsä valinnut tai ainakin osa kansasta, mutta Venäjällä ei varmastikaan demokratia ole parhaasta päästä. Itse en tunne minkäänlaista vihamielisyyttä venäläisiä ihmisiä kohtaan, en myöskään sotilaita. Ei kaikki sotilaatkaan mielellään tee sitä, mitä käsketään tekemään vaan pelkän velvollisuutensa. Murhanhimoiset seikkailua etsivät ääliöt ovat sitten oma lukunsa, mutta heitähän on kaikissa kansoissa ja heimoissa.
No kerroppa sitten mikä on muu keino kaataa Putinin hallinto kuin se, että Venäjän kansa sen tekee? Niin kauan kuin he vaan keskittyvät vodkan lipittämiseen, niin minun silmissäni joka ikinen vänäläinen on syyllinen.
Eli onko Suomessa niin, että oman hallituksemme mokat voi laittaa kossun ryystämiseen keskittyvien syyksi
Jos kansa Suomessa päättää, niin Suomen hallitus vaihtuu seuraavissa vaaleissa. Venäjän kansan on tehtävä sama omassa maassaan. Mutta koska näin ei ole kaikesta huolimatta tapahtunut, kaikki venäläiset ovat syyllisiä.
Putin suojelee diktatuuriaan demokratialta.
Ikävä kyllä vastaan pullikoitsijat tuntevat sen hyvin nopeasti nahoissaan. Jos tapa hallita on läjinnä keppiä ja kuria eikä oppositiota tai eriäviä mielipiteitä saisi olla oletko sitä mieltä, että asioille tapahtuu nopeastikin positiivista kehitystä?
Historia on osoittanut, että Venäjän hallinto kaatuu vain sotilaiden avulla.
Hankkisit sinäkin yleissivistyksen. VENÄJÄLLÄ EI OLE VAPAITA VAALEJA. Opposition edustajia on myrkytetty, tapettu ja vangittu. Mediasta tulee vain Putinin propagandaa.
Ja juoksevat itse karkuun!
Ainakin Suomessa kansaa voi syyttää päättäjien toimista kun on valittu äänestämällä sellaisia jotka ovat sallineet kaksoiskansalaisuuden, maan myynnin vierasmaalaisille, miinasopimuksen teon....
Näin on
Jota persut lukee mielellään.
Ei suomalaisista ole vastustamaa hallitusta vaikka eivät kossua ryystäisikään tämä on lampaiden maa, viimeinen korpimaa missä vasta satavuotta sitten laskeuduttiin alas puista ja huomattiin että maan pinnallakin voi elää siksi poliitikkommekin ovat jälkeen jääneitä tapahtumista mikä muualla maailmalla on itsestään selvyys,meidän hallituksemme keskittyy jakamaan velaksi ottamaansa rahaa ugrilaiskansan hyväksi kun pitäisi keskittyä oman maan puolustukseen ja ja puolustusliittoon liittymiseen luulivatko ministerimme ja presidenttimme tosissaan että voisivat jotenkin vaikuttaa puten tekemisiin, mahtoivat kremlissä nauraa mahaansa kippurassa pidellen että onko suomalaisilla päättäjillä tosiaankin kengännumeroaan pienempi älykkyysosamäärä.
Näin on. On liikaa niitä jotka äänestyskopissa kuulevat valheenpuhujien petolliset seireenilaulut ja äänestävät niiden mukaan.
Ainoa hyvä venäläinen on kuollut venäläinen.
Olet naiivi. Venäjällä ei ole ollut koskaan rehellisiä vaaleja.
Pakkoko sitä propagandaa on uskoa, kun tietää sen olevan propagandaa.
Maailma on vaarallinen paikka. Ei niiden vuoksi, jotka tekevät pahaa, vaan niiden, jotka katsovat vierestä eivätkä tee mitään.
Paljonko olet auttanut ukrainalaisia?
Paljonko olet tukenut oppositiota Venäjällä?
Jos et ole tehnyt mitään vastustaaksesi Pulterin hirmutekoja, niin olet itsekin niistä vastuussa.
ei ainakaan vaihdeta Marinin kansallisosialistiseeb hallitukseen takaisin
Jokainen venäläinen, joka ei vastusta diktatuuria aktiivisesti on vastuussa venäjän hirmuteoista!
Maailma on vaarallinen paikka. Ei niiden vuoksi, jotka tekevät pahaa, vaan niiden, jotka katsovat vierestä eivätkä tee mitään.
-Albert Einstein
Paljonko sinä venäläinen olet vastustanut aktiivisesti diktatuuria? Paljonko sinä venäläinen olet avustanut Ukrainaa?
Jos et ole tehnyt mitään, olet osa pahan koneistoa!
Kuulin että Moskovassa ihmiset eivät tietäisi mitään koko hyökkäyksestä.
Eräs henkilö oli soittanut Moskovaan ystävälleen, eikä siellä tiedetty mitään asiasta.
Siis miettikää tuota asiaa. Onko koko Venäjä sensuurin alla ettei kansa nousisi tätä vastaan?
Putinin diktatuuri hallitsee valtiollisia medioita. Ei siellä totuutta kansalle todellakaan kerrota. Jos jotakin kerrotaan niin valheellista tietoa, että Ukraina, USA ja länsimaat ovat syypäitä.
Tietenkin koko Venäjä on sensuurin alla, on ihan koko ajan jatkuvasti ollut ja kauan kauan ennen mitään hyökkäystä Ukrainaan. Ei Venäjällä ole mitään vapaita tiedotusvälineitä eikä sananvapautta. Kansalta pimitetään kaikki, kaikesta valehdellaan tai jätetään kertomatta, eikä mitään soraääniä suvaita. Kaikki vastaan sanojat ovat joko vankilasta tai tapettu.
Ukrainasta on kerrottu vain että siellä on tekeillä pieni rajoitettu sotilaallistekninen toimi. Sanoja hyökkäys tai sota on ehdottoman jyrkästi kielletty käyttämästä.
Eikö netistä saa edes tietoa?
Putin on sulkenut Facebookin ja internetin. Media suoltaa vain propagandaa. Mielenosoituksia on ollut, mutta ei siitä Venäjän kaltaisessa maassa mitään hyötyä ole. Saavat vain rikosrekisterin ja päätyvät mustalle listalle. Diktatuuri vakoilee omiaan tehokkaasti.
Hah hah tämäkin on valetta mielenosoituksia joka puolella Ovatko ne niin tyhmiä, ettei tajua?.?
Anonymous on esittänyt totuuden tv,ssä niille.
Väittää venakko
En usko että ainakaan monia olisi jotka ei tiedä. Onhan siellä kaduilla kysyttykin vastaantulijoilta mitä mieltä ovat sodasta. Entä ne jonot pankkiautomaateilla ja pörssi ym asiat.
Nyt venäläisillä olisi hyvä tilanne mennä osoittamaan mieltä Putinia vastaan oman suurlähetystönsä eteen. Tämä olisi hyvä keino osoittaa suomalaisille, että venäläisetkin vastustavat Putinin politiikkaa.
Helsingissä on ollut mielenosoitus ja siellä oli myös venäläisiä. Sama juttu kaikissa länsimaissa. Nuoret venäläiset ovat häpeissään.
Samoin kaikki tuntemani vanhemmatkin venäläiset
Turussa, Tampereella , Jyväskylässä ja Kuopiossa kanssa
Sietääkin venäläisten hävetä!
Jos haluat diktatuuria alas, tee jotain. Vastusta diktatuuria aktiivisesti. Tue Ukrainaa aktiivisesti.
Muuten olet osa pahan koneistoa.
Vain venäläiset itse voivat pysäyttää oman hirmuhallitsijansa, jos sen tekee joku muu taho niin seuraukset voivat olla arvaamattomia.
Kyllä asiallinen käytäytyminen on tärkeää. Suomessa olevat venäläiset ovat työllistyneet parhaiten kaikista maahanmuuttajista.
Aika köyhää olisi lähteä tavallisia kansalaisia syyllistämään dikataattorin teoista.
Näin on. Ei heillä on ole mitään tekemistä tämän sodan kanssa. Suomalainen vaan on niin metsäläinen vielä ettei osaa käyttäytyä.
Menkää opettamaan sille diktaattorille mitä on asiallisuus ajaa Venäjän asiaa eli teidän kaikkien!
Se kuuluu erään puolueen tyyliin.
Ne metsäläiset on niitä persujen kannattajia.
Taidat olla joku poliitikoistamme
Ja juntti on juntti vaikka opetettais lukemaan:-)
Kyllä Suomenkin venäläiset ovat osallisia Pulterin hyökkäyssotaan. Se, että tänne tulee piiloon tai desantiksi ei vapauta osallisuudesta.
Paljonko olet avustanut Ukrainaa? Suomen venäläiset voisivat kerätä rahaa Ukrainalle.
Paljonko olet tukenut oppositiota Venäjällä? He tekevät työtä sinunkin puolesta henkensä uhalla. Mitäs' jos auttaisit heitäkin.
Jos kumpikaan noista ei käy, niin silloin olet Pulterin tukija. Mietipä sitä, jos et ole niin aivopesty propagandalla, ettet kykene.
JA SUOMESSAKO EI TIKTATUURIA ? ? OTA ASIOISTA ENSIN SELVÄÄ KUN VÄITÄT KATO AKKA HALLITUSTA KAIKKI HINNAT TÄHTITIETEELLISET N 3 VUODESSA HALLITUS TUHONNUT IHMISTEN ELIN MAHOLLISUUVET. POLIITTISET SUHTEET PERSEELLÄÄN.
Juu näinkin se asia on.
Hallitukselle "illmastonmuutos", "hiilijalanjäki", "päästöbisnes" huijaukset ovat niin tärkeitä että sinnehän menee veronmaksajien rahat. Pa. veron jatkuva korottaminen ajaa kuljetus alan vähitellen suoritus tilaan ja tämän välttämiseksi näiden on nostettava kuljetusmaksuja samaa tahtia verotuksen kiristämisissä ja tästä seuraa niin postin kuin päivittäis tavaroiden hintojen reipasta nousua, tämä tietää sekin reipasta inflaation kasvua.
Eurolla duunari saa entistä vähemmän kauraa, makaronia ja tonnikalaa. Hallituksen ajama maatilojen sosialisointi ajaa Suomen nälänhätään, koska kv. rahtiliikenne tulee maksamaan entistäkin enemmän "päästö" maksuista johtuen, eikä ulkomailta tulevat elintarvikkeet yms. pääse satamaa pitemmälle. Ulkomaan kauppa romahtaa, kun duunari ei enää pysty kompensoimaan jatkuvasti hallituksen logistiikkaan kohdistamia aivan turhia verotuksia ja maksuja.
Hyvinhän meille Suomessa asiat on, turha valittaa.
Sinulle pitäisi hankkia menolippu oikeaan diktatuuriin, niin oppisit mitä sana tarkoittaa.
Sikshän ne täällä lojuu mukavuudenhalua riittää.
No no. Varo ettei verisuonet katkea. Tai oikeestaan se olisi hyvä teille kaikille persuile.
Erittäin hyvin.
Niin olen samaa mieltä kanssasi joten suosittelenkin nuorille maastamuutoa johonkin maahan jossa heitä kohdellaan ihmisinä suomessa niin ei tule tapahtumaan täällä tarkoituksena on verotuksella tappaa alkuperäiset suomalaiset nälkään ja tuoda uutta karjaa euroopasta tapettujen tilalle
Joo niimpä on putte tulee ja putte tappaa no ainakaan minä en tätä maata puolustaisi vaikka ikää olisi vähemmän ja siihen porukkaan kuuluisin, samat lätinät aina tuolla eduskunnassa ja hallituksessa, pakko leikata,leikataan,leikataan,leikataan!!!!!! Mutta vain suomalaisilta, ei kehitysavusta, ei pakolaisilta,ei mistään joka koskee rahan jakamista ulkomaille, koronatukia jaettiin muutaman kuukauden välein jopa yhden äijän toiminimi yrittäjät saivat sadantonnin avustuksia muutaman kuukauden välein vaikka toiminta ei koskaan aikaisemmin ollut vuosittain puoliakaan siitä no kanoilla on tunnetusti kananaivot
Samaa suosittelen. Luulen että pian tulee vastaan työelämässä esim. työsuojeluasiat, työaika-asiat, työolosuhteet. Perhe-elämässä naiset jäävät kotiin, ei ole hoitopaikkoja lapsille, kouluissa ei aterioita, Ei ilmaista koulutusta eikä semi-ilmaista terveydenhuoltoa.
Vuosilomaa ei paljon kerry ja ylityökorvaukset ovat joissain paikoissa tuntemattomia.
Mutta ihmiset yleensä ainakin Euroopassa ovat suvaitsevaisempia ja iloisempia.
Suomihan on maailman onnellisin maa..!
Venäjän kansan velvollisuus olisi nyt tehdä yhteistyötä ja painaa päälle, olla hyväksymättä näitä sotatoimia. Ikävä kyllä historia on kansalla näyttäny verisesti millaista diktatuuria voi harjoittaa, kuten Stalinin aikana. En tiedä olisiko Putin valmis moiseen ja onko kansan viha yhdentekevää
Oikein sanotttu, jos jollakin tyypillä on jottain sanomista Putinille, niin menkööt sanommaan, ei siihen mittään välikäsijä tarvita. Turha sitä on maassamme eläville venäläisille tulukuttaa, sellaanen on järetöntä uhhoomista ja vihanpittoo.
Eikös Putin sitä vihapitoa harrasta. Putinhan edustaa kaikkia venäläisiä.
Huonoa huumoria harrastat.
Te venäläisethän itse olette Pulterin valinneet edusmieheksenne.
Kokoomusedustajat Heinonen ja Kinnunen: Venäläisten maa- ja kiinteistöomistukset Suomessa jäädytettävä ja purettava
https://www.is.fi/politiikka/art-2000008641740.html
"Kokoomuksen kansanedustajat Timo Heinonen ja Jari Kinnunen vaativat venäläisten maa- ja kiinteistöomistusten jäädyttämistä ja purkamista Suomessa. Ukrainan tapahtumien täytyy nyt avata silmät Suomessa, Heinonen sanoo."
Ihan hyvä.
Maat takaisin Suomelle.
Toinen oleellinen kysymys on seuraava: miksi ylipäätänsä tässä maassa sallitaan poliittisen vasemmisto olemassaolo? Miksei yksinkertaisesti koko vasemmistoideologiaa kaikkine puolueineen yksinkertaisesti julisteta laittomaksi?
Miksi ylipäätänsä sallimme maassamme toimivan ideologian, joka on epäisänmaallinen?
Todistusaineistoa tästä epäisänmaallisuudesta löytyy noin 100 vuoden ajalta aina tähän päivään asti.
Venäläisiltä täytyy takavarikoida kaikki omaisuus Suomessa. Jokaiselta.
Kyllä työväenluokka ja vasemmisto on ollut rakentamassa yhteiskuntaa koko itsenäisyyden ajan. Aatteena edellenkin ovat kansanvalta, tasa-arvo ja ihmisoikeudet. Täysin yhteneviä eurooppalisen kulttuurin kanssa.
Eli diktatuurin kannattajat ja yksipuoluejärjestelmän kannattajat saavat toiki mielipiteitään esittä, mutta ei suomalaiset niitä osta! Meitä on koulutettu liikaa! Nyt ei tarvi olla rikas, päästäkseen opintielle!
Putin tulee ohjusten kanssa puollustamaan kansalaisiaan
Puolustaa omaa
Palatsiaan
Koko maailma vihaa venäläisiä.
Älä valehtele fiksummistas. Kaikkia venäläisiä ei ole mitään syytä vihata.
Ei vihaa. Putin ei ole kaikki venäläiset.
Ei tietenkään. Eikä muitakaan jotka nälän tai sorron tai sodan takia pakenee.
jos Putin Suomessa joitain puolustaa, ne on sen kaverit, Ano ja äärinatsit, jotka muutenkin haluaa Suomen tuhoa.
Aivan syystäkin .
Ei ole syytä.
sota-aikana sanottiin, ryssä on ryssä vaikka voissa paistaisi
Kansa yksinkertaistaa, kun ei pää riitä muuhun.
sodassahan pitää vihollinen halventaa, koska kuka normaalijärkinen tappaisi vertaisiaan ihmisiä?
Nyt noille Putinin pojille Ukrainan rajalla oli kerrottu, että natsit tappaa Ukrainassa venäläisiä lapsia
Ei venäjäkään jätä tavallisia ukrainalaisia rauhaan. Venäläiset, poistukaa
Heinon ja Kinnunen on oikealla asialla ! Äänestän kuitenkin persuja aina.
Niin on ja syyllinen löytyy peilistä.
Venäläisten on hyvä tuntea uhkaa ja kunnon pelkoa pitkästä aikaa.
"Ylläpito on poistanut tästä viestin sääntöjen vastaisena.
Niin on ja syyllinen löytyy peilistä."
Ylläpitoa ei löydy edes peilistä, mitä horisett?
Hallinto ja kansa on eri asia
Äänesi on turha.
Niinkuin kaikkialla
Kansa valitsee hallinnon. Sitä saa, mitä tilaa.
Onko tavallisia venäläisiä olemassakaan?
En, tarkoitin palstalaisia - ja sinä ET ole normaali
Oletkos sinä sähköautomormooni vai Elokapinahomo
Vai tietysti AY-liiton orja
Kyllä on.
Olen, ja nautin siitä kaikesta.
Mulla on ollu raksalla työkavereina venäläisiä. Mukavia tyyppejä ne on ollu. En usko, että tavalliset venäläiset haluaa sotaa tai vallata uusia alueita Putinille.
Kukaan tavis ei rakasta valehtevia diktaattoreita. Missään.
Mukaviahan vakoojat ovat.
Venäjä/Suomi kaksoiskansalaiset!
Valitkaa maanne tai menkää takasin Venäjälle!
Kysymys kuuluu; Mitä suomi tekee, ennen kuin on myöhäistä?
Koska Venäjä vaatii maansa kansalaisia asepalvelukseen ja täällä asuvat Venäjän kansalaiset eivät vapaudu asepalveluksesta, niin mitä luulette, muuttavatko he Venäjälle takaisin palvelukseen, vai jäävätkö tänne suorittamaan Venäjän määräyksestä sissisotaa/vakoilua mielummin, koska alunperinkin halusivat pois Venjäjältä?!
Ylen sivuilta lainattu seuraava teksti:
Venäjän kansalaisen velvollisuudet säilyvät kaksoiskansalaisellakin
Perustuslain mukaan Venäjän kansalaisella voi siis olla myös toisen maan kansalaisuus. Se ei rajoita "hänen oikeuksiaan ja vapauksiaan eikä vapauta velvollisuuksista, joita Venäjän kansalaisuudesta" seuraa.
Käytännössä Venäjällä kaksoiskansalaista kohdellaan Venäjän kansalaisena. Vuonna 2013 voimaan astui laki, jonka mukaan kaksoiskansalainen ei suorilta käsin saa vapautusta Venäjän asepalveluksesta, vaikka olisi jo käynyt armeijan toisessa maassa, esimerkiksi Suomessa.
Suuri osa tavallisista venäläisistä häpeää Putinia. Ei sota heidän syynsä ole.
Eivät kovinkaan pistäneet hanttiin vuonna 2014 kun Krim kaapattiin venäjälle?
Ehjänä ei ees tienny sitä tai pyrin sepitti taas omia tarinoita siitä kuinka se pelasti sen hulluilta länsimaalaisista
Häpeävätkö sitä mitä Suomen ja Venäjän sodissa, tekivät Suomen lapsille, siviileille ja sotilaille, ukrainalaisten kanssa ?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17331625/ukrainalaiset-tappoivat-suomalaisia-suomen-ja-venajan-sodissa#comment-113037643
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17329606/uhraisitteko-henkenne-ukrainalaisen-aarioikeisto-koomikon-takia-
Sota on venäläisten syy! Ovat itse presidenttinsä valinneet.
En ole nähnyt Suomen venäläisiä keräämässä rahaa venäläisiltä Ukrainan auttamiseksi. Sen sijaan olen nähnyt heitä mielenosoituksissa vaatimassa heille oikeutta päättää Suomen rajan kauttakulusta.
Kyllä nämä asiat jo osoittaa, kenen joukossa he seisovat.
Ei aatukaan yksin ollut syypää. Kyllä siihen tarvittiin kansan tuki.
Usa on yhtä aatu, kuin Venäjäkin.
https://www.aljazeera.com/opinions/2020/1/2/israel-a-model-for-the-far-right
Olen väsynyt kaiken maailman venäläisiin maailmanomistajiin, jotka ovat sairastuneet narsismiin ja käyttäytyvät sen mukaisesti eli röyhkeästí, ylimielisesti ja tympeästi.
Tämä typerä palsta on venäläisten moderoima venäjäpropagandapalsta. Tätä ei kannata suomalaisten edes avata.
Juutalaiset omistavat kaiken tai Venäjällä asuvat juutalaiset.
Tai oikeastaan kasaarit, ei tavalliset juutalaiset, jotka myös ovat uhreja.
Kyllä heidän on syytäkin pelätä ja hyvä niin. Se ylimielisyys mitä venäläisillä aiheetta on todella törkeää ja käytöstavat puuttuu täysin. Sivistymätön kansakunta kaikkiaan.
Irtisanoin vuokrasopimuksen Venäläiseltä desantilta
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17312328/viron-aarioikeiston-sotahullut-ja-sotaliiton-valevastustajat
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17257213/historian-vaaristely-aarioikeiston-keino-maksattaa-veroparatiisi-sotabisneksia-suomen-kansalla#comment-111981270
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17333386/saksa--eu-kayttaa-100-biljoonaa-euroa---usan-sotaan-ukrainassa#comment-113060433
Korruptio-eduskunnan-yksipuoluejärjestemä - veroparatiisi-pörssikeinottelija-poliitikot teitä vedättävät.
Miks eivät mene sinne kotimaahansa taistelemaan murhaajaa pois vallasta??? Ikinä en anna anteeksi niille, jos eivät muuta osaa tehdä, kun itse juosta pakoon ja tapattaa muita hullulla mielisairaalla johtajallansa! Turha odotella sympatioita!
Venäjä on ystävällisesti kutsunut Tsetsenian islamistiterroristit mukaan yhdessä raiskaamaan kristittyä Ukrainaa.
Islamistiterroristit ovat osoittaneet ilonsa päästessään mukaan tyydyttelemään tarpeitaan venäläisten kanssa koordinoidussa yhteisaktissa.
Varmasti jokainen venäläinen on hyvin ylpeä tuosta yhteisestä sotilasteknisestä toimeenpanosta.
Menkööt kotiinsa takaisin. En halua nähdä enää koskaan yhtään venäläistä.
Mee sitten pohjois Koreaan sielä tuskin mitä näkee.
Tottakai P-Koreassa on venäläisiä.
Hyvin joutavat pelkäämään, ei säälitä yhtään. Mitenkä nuo tavalliset ukrainalaiset, eivätkö joudu yhtään pelkäämään.
Tavallisten ukrainalaisten vanhemmat ja isovanhemmat, taistelivat Suomea vastaan, Suomen ja Venäjän sodissa ja tappoivat lapsia, siviilejä ja sotilaita INNOKKAASTI, kertoo sotahistoria.
Kukaan järkevä ihminen ei vihaa tavallista venäläistä eikä muunkaan maalaista sen perusteella mitä heidän diktaattorinsa päättää. Vain öyhöt lyö vihansa syyttömiin.
Ja trollit.
Niin on, venäläiset trollit ovat juuri täysiä torakoita
Ei+tavallinen+Venäläinen+ole+vaaraksi,+vain+Putin+muutaman+diktaattorin+kanssa.+99%+Venäläisistä+haluaa+rauhaa.
voipi olla mutta Halla-aho kirjoittaa aiheesta realistisemmin.
Rasismi on köyhyyteen pakotettujen kansojen ja veroparatiisi-pörssikeinottelija-rikkaiden välillä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17173130/elakerahastojen-biljoonat-varastettu-veroparatiisi-porssiquoteliitinquot-ahneuden-alttarille
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17331069/veroparatiisikasakat-suomen-oligarkit-verotukseen-ja-heti
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17333144/usan-veroparatiisi-ruhtinaskunta-ei-yhtaan-parempi-kuin-putininkaan#comment-113057788
Kylläpä sinä olet hyväuskoinen.
Venäläinen ja ihminen samassa lauseessa on vitsi.
En ois niin varma mut jos suta puhuu samassa lauseessa ihmisen kansa nii nauran
Syylliset, sotien ideologia
https://rapsodia.fi/cabalin-kaatuminen-osa-2-sotien-ideologia/
Ei vihollinen ole "tavallinen ihminen", vaan maalitaulu.
Venäläiset ovat vihollisia.
Ei vaan Puutin ja sitä tilava hallinto.
Mikäs ero niillä on? Venäläiset on Putinin hallinto
Putin on sätkynukke, joka tekee, mitä maailman eliitti sanoo. Sama pätee hallitukseemme.
Onko olemassa venäläisiä ihmisiä? Kaikkea sitä yritetäänkin valehdella.
Haha oletpa hauska . Mikä lue oletkin.
Venäläisten tehtävä on palata kotimaahansa ja vaihtaa maallensa uusi johtaja, ei sitä kukaan muu voi tehdä. Kun tuon muutoksen tekee oma kansa niin ei venäjä voi kostaa tapahtumaa venäläisiä kohtaan
Hyvä ja tärkeä aloitus.Suomessa asuvat venäläìset täytyy antaa elää rauhassa.
Pelko ei pidä olla sivistysvaltiossa vaan rauha ja rinnakkaiselo.
Näin on? https://www.youtube.com/watch?v=pgnmWYy-9ds
https://rapsodia.fi/cabalin-kaatuminen-osa-6-vaestonhallinta-pahimmillaan/
kaunis maailmamme
Hyvä nosto..
Ja suomalaiset eivät juo alkoholia ollenkaan...
https://rapsodia.fi/cabalin-kaatuminen-osa-4-siionin-poytakirjat/
Tekijät ovat päättäneet jakaa tutkimustyönsä tulokset tämän videotuotannon muodossa koko maailmalle täysin ilmaiseksi, jotta tämä tieto saavuttaisi mahdollisimman monet ihmiset ympäri maailmaa.
Kaikkien kansojen rauha ja rinnakkaiselo on pelkkää utopiaa.
Totta kyllä tuo.
Venäläiset ovat olleet aina samanlaisia. Ei niihin voi luottaa. Sota aikanakin söivät ihmisiä. Ei suomalaiset ole koskaan sellaista tehneet.
Kyl suomalaisetkin on.
Minun isoisä söi Suomenlinnan vankileirillä hevosenpaskasta kaivamiaan sulamattomia kauranjyviä. Wolt-sovellus luurissa on ihan helvetin helppo sanoa, mitä "ei ikinä tekisi" tai söisi.
Toivotaan, että saadaan elää elämä, jossa naiivisti pitää uskomme siitä mitä emme muka "ikinä tekisi".
Ja IHAN KAIKKIIN suomalaisiin voi luottaa?
Nälkäinen saattaa joutua houre tilaan jolloin se esteettisyys ei ensimmäisenä tule mieleen vaan hengissäpysyminen.
Se on Universumin vahvimpia viettejä.
Sota on sotaa ja kauheuksia tapahtuu.
Harras toteutumaton toive on ,että sotia ei olisi ,mutta....
Juuri näin. Venäläiset eivät ole sama kuin Putin.
Ihan samoin kun Suomessakin on käsitykseni mukaan myös sellaisia ihmisiä jotka eivät tue jostain syystä varauksetta kaikkia pääministeri Sanna Marinin päätöksiä. Ja Suomessa me olemme periaatteessa päässeet itse valitsemaan päättäjämme, koska meillä on demokratia - toisin kuin Venäjällä, joka on diktatuuri.
Kaikissa venäläisissä asuu pieni Putin, samoin kuin kaikissa saksalaisissa asuu pieni Hitler.
En mä sitä usko mut suussa asuu pieni vainoharhainen hullu
Ja kaikissa Suomalaisissa pieni Sanna Marin?
Oletko käynyt lääkärissä, tuo on vaarallista.
Ovatko ihan kaikki saksalaiset siis Hitlerin kaltaisia?
Toivottavasti ei koskaan.
Narsisti pyrkyri itseään ylikaiken täynnä.
Alkoholi isän ja lesbokasvatuksen tulos.
Ei kiitos.
Suomessa vielä löytyy tasapainoisia naisia ,jotka edustaa naisia kunnialla.
Ikävä näin kirjoittaa ,mutta minkäs teet.
Toivoisin, että olisi toisin marinin kohdalla.
Mikään muu ei voi sitä naista pelastaa kuin elävään uskoon tulo ja jättää kaiken taakseen.
Nöyrtyy ja elää nöyrää elämää.
Ehkä Jumala aikanaan sitten asettaa uuteen asemaan tai tehtävään.
Sitä toivon.
Ei tarvi,olkaa ihan rauhassa. Ei teidän tarvi kahelin takia kärsiä.
Putin on Rasputinin lyhyempi versio mutta kohtalo niillä on sama.
Venäläiset voisitte tehdä täällä Putin vastaisen mielenosoituksen.
Minulla ei ole ketään vastaan, joka täällä Suomen lakien tavoin elää.
Olin lauantain Ukraina -mielenosoituksessa ja siellä oli myös Suomessa asuvia venäläisiä ja valkovenäläisiä vastustamassa Putinin sotapolitiikkaa.
Ukrainan siviilit kärsivät ja pelkäävät ja itsensä ja perheidensä puolesta. Tasapuolisuuden nimessä venäläisten pitäis pelätä ja kärsiä yhtä lailla. Venäläisten olisi syytä tehdä jotain hallinnolleen. Ei asian korjaaminen ole suomalaisten tai muidenkaan vieraiden kansojen asia.
Jossain vaiheessa olisi pitänyt tehdä jotain, ja se olis ollut ehkä helpompaa kuin enää nyt. Miten on mahdollista, että asiat Neukun hajoamisen jälkeen on päästetty tähän pisteeseen. Vastuu on yksin Venäjällä ja venäläisillä.
Älkää vajotko rasismissa ja fasismissa putinin tasolle. Suomen venäläiset ovat meidän tiedotuskanava venäjän kansalle. Kohdelkaa hyvin!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17331625/ukrainalaiset-tappoivat-suomalaisia-suomen-ja-venajan-sodissa#comment-113037643
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17331672/kuinka-paljon-ukrainalaiset-tappoivat-suomalaisia-suomen-ja-venajan-sodissa-
Suomen kansan ja valtion olisi jo korkein aika, oppia huolehtimaan omistaan.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17073774/suomelle-ilmaiseksi-toita-tehneet-800ekk-orjuuselakkeilla-kerjuulla---haavisto-saisi-haveta
Rasismi on köyhyyteen pakotettujen ja veroparatiisirikkaiden välillä maailmassa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17333386/saksa--eu-kayttaa-100-biljoonaa-euroa---usan-sotaan-ukrainassa#comment-113060433
Suomen tulee lopettaa asevienti Ukrainaan ja irtisanoa, laittoman ex-äärioikeistohallituksen, laiton ja Suomelle vahingollinen "isäntämaasopimus" (mikä orjuuttava nimikin tuolla) välittömästi.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17332002/yli-sata-vuotta-rauhaa-hyokkaamattomyyssopimuksella-liittoutumattomuudella#comment-113042379
Saavatkin peläti niin kauan kunnes voitelevat puten pois maan päältä.
Venäläisillä on ollut aikaa kasvaa ihmisiksi. Aika on kulunut loppuun. Sitä saa mitä tilaa.
Kenenkään ei pidä olla enää ryssien kanssa tekemisissä ja heidät täytyy eristää kokonaan omaan maahansa, kuten Halla-Aho suositteli.
Lopettakaa vellihousut tämä vihanlietsonta, olette itse pikkuputineja, jos ette sitä ymmärrä. NYT on aika puhaltaa yhteen hiileen, että tuo omaakin kansaansa sortava mielipuoli saadaan pysähtymään. Somella tai paskakirjoittelulla tätä asiaa ei ratkaista. Vastaanottoa pakolaisille ja yhtenäisyyttä siis.
No mites se Putin saadaan pysähtymään, arvon einstein, jos ei painosteta ryssiä hirttämään sitä ewokkia Kremlin torniin! :) Koska jos me länkkärist lähdetään sitä hirttämään niin siitä seuraa kolmas maailmansota, ja monta miljoonaa ihmistä sä vajaaälynen idiootti haluat tapattaa yhden vitun kääpiön hirttämiseksi!
Juuri näin. Esimerkiksi lauantain Ukraina mielenosoituksessa Helsingissä oli venäläisiä ja valkovenäläisiä vastustamassa Putinin sotaa. Sota on Putinin eikä venäläisten. Suomessa on paljon niitä venäläisiä jotka ovat täällä juuri siksi että eivät halua asua Putinin Venäjällä.
Ehdoton nollatoleranssi minkään sortin rasismille. Kukaan yksittäinen venäläinen ei ole syypää Vladimir Putinin ja hänen sisäpiirinsä aloittamaan hyökkäyssotaan Ukrainassa.
Samaan syssyyn on sanottava sekin, että puolet Venäjän kansasta tukee tuota sotaa.
Suomenvenäläisten vastaavasta kannasta minulla ei ole tietoa.
Venäläisten kanssa saa olla ei mieltä, se ei ole rasismia.
Venäjätrolli siinä kirjoittaa
Putte-possu on vaaleilla valittu Venäjän johtaja, joten Venäjän kansa on ihan yhtä osasyyllinen johtajansa tekemiin ”nerokkaisiin” päätöksiin! Aivan kuten jokanen sukakkikin Suomessa on osasyyllinen tänne haalimiensa matujen tekemiin rikoksiin! PISTE! 👍🏾
Asia loppuun käsitelty!
Eipä tulisi mielenkään syyttää maanpakolaisia mistään. Minä puolustan kaikkia viattomia.
No millos alat kommari puolustamaan viattomia ukrainalaisia? :)
Hypää kaivoon!
Turha sitten väittää ettei varotettu.
Mutta mitä uusia valheita onkaan Putin keksinyt Venäjän kansalle huomiseksi, kun pankkikortit eivät toimi ja pankkitoiminta romahtaa?!
Alkaa Venäjällä hullun Putinin todellinen kansan kurjistaminen.
Tuntuu todella kummalliselta, etteivät valveutuneet ja järkevät venäläiset pysty informoimaan Putinin joukkojen pimennossa pitämää kansaa Putinin hulluudesta ja valehtelusta ...
Järkyttävä valtio.
Kyllä se taas jonkun natsikortin keksii.
Muistettava kuitenki, että venäläisissä on paljon putinisteja, siis sen mielipuolisuuden kannattajia.
Venäjällä suuri osa kansasta on pelkästään Putinin propagandan varassa. He eivät saa mitään oikeita uutisia, joten heiltä ei voi odottaa, että he osaisivat muodostaa järkeviä mielipiteitä tilanteesta.
Ole putintrolli hiljaa
Niin, mutta miksi luulet, että Suomessa on vain oikeita uutisia?
Suomessa on kuitenkin uutisia. Putinin hallitsema media on propagandaa.
No kannattaiskohan meidän sit tehdä JUURI päinvastoin kun aloituksessa mainitaan, ja vittuilla kybällä kaikille Suomen venäläistaustaselle niinkauan että ne suostuis soittamaan kotimaahansa sukulaisilleen ja kertomaan että miten asiat oikeasti on! :)
Vai tehdä niinkuin te kommari-idiootit haluatte, ja kuvitella että maailma paranee halailemalla! :) 🤡
No täällä voi lukea kaiken maailman uutisia - vaikka Intiasta, kun ei ole tarvis sensuroida. Kuis siellä Pietarissa ?
Suomalaiset pystyvät lukemaan uutisia kaikkialta maailmasta ja vertailemaan niitä keskenään. Suomalaisten ei tarvitse vääristellä faktoja.
Suren suuresti sekä venäläisiä sotilaita että heidän ukrainalaisia veljiään tämän tilanteen takia. Kukaan äiti maailmassa ei halua sotaa. Uskallan laajentaa ajatusta, että kansat eivät halua eivätkä hyödy sodista, niistä seuraa kärsimystä ja kaaosta.
Tallaisissa tilanteissa olisi hyvä kuvitella asettuvansa toisen ihmisen asemaan.
Jos olisin venäläinen mummo, olisin ikäni asunut maassa jossa on tuhatvuotinen diktatuuri. Jossa hallitsija on aina kertonut miten asiat ovat. Sanoisin neuvostoaikaisen vitsin: huonosti oli äidillänni asiat, milloin oli leipää, ei ollut suolaa, minulla tytöllä helpompaa, ei ole leipää eikä suolaa.
Tiedän,että jos esittää poikkeavia mielipiteitä, helposti katoaa, Venäjä on suuri maa.
>>Jotka asuvat täällä meidän keskuudessamme, he pelkäävät nyt
meidän ja maailman reaktioita.>>
Suomalaisena pelännyt känniläisen epäselvää ja öykkäröivää itänaapuriamme koko elämäni ajan. Aina saa olla tarkkana, että mitä se hullu tekee nyt seuraavaksi, mikä uhkaus esitetään tällä kertaa.
Jos venäjän kansalainenkin nyt pikkuyisen aikaa pelkää Suomessa ja Euroopassa, niin se on ihan kohtuullinen hinta maksettavaksi, minun mielestäni.
En mene hakkaamaan ketään, mutta en nyt mene tyynnyttelemäänkään venäläisiä, että olkaa rauhassa, kaikki on ihan hyvin.-
Miten on mahdollista, että diktaattorimiehen synneistä syytetään koko kansaa, jolla on sama kansallisuus kuin pahaa tehneellä miehellä? Mitä tekemistä tavallisilla venäläisillä on Putinin toimien kanssa? Olen tavannut elämässäni monia venäläisiä. Niissä ei ole mitään Putinin kaltaista.
Tavalliset venäläiset eivät käskeneet Putinia tappamaan veljeskansaa, ukrainalaisia.
Eikö meidän pitäisi myös alkaa vihata kaikkia georgialaisia, koska Stalin oli georgialainen? Ovatko kaikki ihmiset Pohjois-Koreassa yhtä julmia kuin maan johtaja? Pohjoiskorealaiset ovat uhreja eivätkä syyllisiä maan johtajan toimiin. Alamme vihata kaikkia ranskalaisia, koska heillä oli Napoleon jne.
Tämä yleistäminen on aivan kauheaa. Todennäköisesti kaikki suomalaisetkaan eivät ole kovin hyviä. Voisimmeko sitten alkaa vihata kaikkia suomalaisia muutaman suomalaisen pahiksen takia?
Voisimme jos kuuluvat sodassa lapsenmurhaajiin.
Mitä tekemistä tavallisilla venäläisillä on Putinin hirmutekojen kanssa? Herätkää, ihmiset! Tavalliset ihmiset ovat yleensä uhreja, eivät syyllisiä. Herätkää, rakas kansani, rakkaat veljeni ja sisareni!
Suomalaisten joukossa on ollut joskus prostituoituja. Tarkoittaako se, että Suomessa asuu vain prostituoituja? Se on kauhea yleistys ja viattomien ihmisten syyllistäminen.
Tätä maailmaa hallitsee khazarilainen eliitti, ja tavalliset juutalaiset ovat myös heidän uhrejaan.
Alamme syyttää kaikkia kansakuntia, koska monilla kansakunnilla on ollut joskus huonoja johtajia.
Venäjän hyökkäys Ukrainaan on verrattavissa Suomen hyökkäykseen Viroon. Kuvittele, jos suomalaiset alkavat tappaa virolaisia - veljeskansaa?
Siis ihan kaikkia suomalaisia muutaman pahiksen takia?
http://www.heinola.org/~patato/spring.html
kannattaa tutustua.
Tavalliset venäläiset VALITSI Putinin tappamaan veljeskansaa! :)
Älä pidä meitä tyhminä! Me suomalaiset olemme korkeastikoulutettuja ja omilla aivoilla ajattelemaan kykeneviä.
Viisumit ja oleskeluluvat pois vaan
Heh hee. Kaksoiskansalaisena minusta on kivaa kirjoitella vuoronperään näitä nyyhkytarinoita siitä ettei tavallisia venäläisiä saa vihata.
Sitten väliin laitan uhkauksia siitä, kuinka ydinpommit tulevat paukkumaan suomessa ja suomentsuhnien lihat lentää luitten päältä kun paukun paineaalto tulee.
Khi hi hiii.
Olen kirjoittanut tänne joitakin viestejä aitona suomalaisena, koska olen suomalainen. Minulla on kuitenkin vain yksi kansalaisuus - suomalainen.
Ihan samat sanat . En osaa edes kieliä. Englantia en osaa muuta sanoa kuin . van bier.
Kunhan vaan eivät yritä levittää mitään putin propagandaa saavat olla minun puolesta rauhassa. Muussa tapauksessa vittuilu tulee olemaan armotonta.
Suomalaisten yritysten on aika toimia ja erottaa kaikki venäläiset työntekijät.
Miksi kiinalaiset ei ole EUssa venäläisten ystävät. Venäläiset lähettävät Ukrainalle rahaa ! Suomi mies rakastaa Ukraina ja venako naisia ! TE olette katelisia Kateus on sairaus. Sota on Putin ei tavalliset ihmiset. ......lapsella voi olla 5 kansalaisuutta,
Tuleeks tähän suomenkielinen tekstitys millon!?
Miksi? Kostaakseen Putinille? Putin ei välitä tavallisista ihmisistä.
Hyvä että pelkäävät
Putin ja Putinin kannattajat ovat syypäitä Venäjän hyökkäykseen Ukrainassa. Ei kukaan ole väittänyt, että jokainen tavallinen venäläinen on syypää Venäjän hyökkäykseen Ukrainassa.
Kyllä se totta tuokin on. On paljon sellaisia venäläisiä tässä maassa jotka vihaa puten politiikkaa tai touhuja.
Se on helppoa välttyä ihmisten vihalta. Pistää sinikeltaisen pipon päähänsä, tai osoittaa muuten kannattavansa Ukrainan itsenäisyystaistelua.
Jos ei muuta keksi niin voi kulkea pieni Ukrainan lippu kädessä.
Ei saa silloin vihakommentteja, päinvastoin.
Just oli lehdessä että suurin osa suomessa asuvista venäläisistä on Putinin kannattajia.
Turussa saa olla venäläiset rauhassa. Viime kesänä katselin kun Venäjän konsulaatista ajoi diplomaatti-auto, joka jätti matkustajat ravintola Blankon eteen. Kävelivät siitä kadun toiselle puolelle, ehkä Visit Turkuun.
Jättäkää Ukrainan kansa rauhaan!
Viiminen jonka olen kuullut Suomen ryssiltä oli Koiviston armosta suomalainen inkeriläinen, joka sanoi "Kaikilta ukrainalaisilta päät poikki". Varsinainen Liisa ihmemaassa! Palautukseen.
Ei kaikki venäläiset kannata ukrainalaisten tappamista, kidutusta, raiskaamista ja ryöstämistä.
Vain 73 % kannattaa ja vain vajaa puolet on ylpeitä poikiensa tekosista.
Viron venäläisistä vain n. kolmannes kannattaa ja Suomen venäjän kielisistä vain viidesosa puoltaa Venäjän naapurimaiden tuhoamista.
Mihin katosi Turun suvaitsevaisuus.
https://www.hs.fi/kotimaa/turku/art-2000009115415.html?share=1dddbe46f74cc38df3ba43cf28ca0781
Sinkkosta keljuttaa kun naapurina on venäläinen. Mitähän kauheaa se on rasisti Sinkkoselle tehnyt?
Vetäisin ruuvarilla komean kyrvän kuvan pitkissä rekkareissa olevan bemarin kylkeen koko kyljen mitalta marketin parkkihallissa.
Onpa nähty paikallisesti mitä paskoja nämä ry**än paskat on,täälläkin niitä asuu ja ylimielisiä molottajia voihan vit*u ulos suomesta.
Jos on Venäjältä ja asuu Suomessa niin muuttakoot kaikki Venäjälle ja toivottavasti USA+Etelä Amerikka+Eurooppa+Afrikka+Osean+Aasia VS: Venäjä+ heidän apu valtiot
Venäläiset ulos suomesta, vaikka jätesäkeissä jos ei muuten ja heti.
Miksi pitää esitellä luonnevikaisuuttaan?
Rusgi ei ole ihminen . Ulos maasta heti
Mites naZeja ei inhota?
Todellinen ja oikea pahuus olo ja on: "germaani" naZit.
Meillä heidät tunnetaan nimillä "paZcaciccareet&kepulit&swesupellet.
Mites btw brittien osuus tässä" Ukrainan" sodassa?
He ovar natoineen seb aloittaneet, ja myöa rahoittavat sitä.
Toivotaan,että jo piankin se piccadilly circus ja siis myös Lontoonsa nuketetaan, niinkuin berliinillekin kävi.
Berliini tosin sai nokkiinsa ihan perinteisillä pommeilla.
Mitä paskemmaksi, sen parempi.
Huono vetoomus niin kauan kuin Putin on vallassa ja Suomessa oleskelevien venäläisten taustoja ei turvallisuusviranomaisemme ole tutkineet, tai kyenneet selvittämään.
Venäjän satelliittikanavien lautasantenneja ihan liikaa Suomessa, jokainen tajuaa miten diktaattorin propaganda koneisto vaikuttaa niidenkin lähetysten kautta.
Venäläisille Suomen myöntämät kansalaisuudet on ihan suomalaisten poliitikkojen vika. En tiedä mikä ryhmittymä niin väärän päätöksen on aikanaan tehnyt, mutta täällähän näitä mokia on aikojen saatossa tehty enemmänkin. Kaksoiskansaliausuus pitäisi olla vastavuoroisuutta niin, että myös suomalainen saisi esim. tässä tapauksessa venäjän kansalaisuuden, mutta ei saa. Tosin kuka suomalainen edes haluaisi venäjän kansalaisuuden??
No onko niille muka jotakin sitten tehnyt jotakin?
Ne ovat takinkääntäjiä kun Putte vain kertoo heille hetken . Valmiita terroritekoihin kuten muutkin Lähi-Idän ihmeet
Miksi yleensäkkään venäläiset ovat täällä? Niillähän on niin ihana maan tuossa vieressä. Mahtava valtion päämies, hyvä ruoka ja kultturikin kukoistaa ja ennen muuuta suuri vapaa maa!
Tiedetäänkö länsimaissa paljonko ukrainassa asuu venäläisiä ja missä alueilla?. Miksi länsimaat on niin kiinnostuneita ukrainasta?, tietyistä maa alueista?. Mahtaisiko olla luonnonvarat sodan alueilla. Saksan talous sukeltaa alaspäin energian kalleuden vuoksi. Saksa antaa sotakalustoa Venäjää vastaan vaikka sen maan kautta Ukrainalaiset räjäytti kaasuputken Saksaan Amerikkalaisten ja Englannin avustuksella. Räjäytyksen takana ei ollut Venäjä joka käy ilmi Saksan raportista. Länsi on vain kiinnostunut Ukrainan maametalleista ja muista luonnonvaroista. Venäjä ei voi liittyä koskaan EU:n tai Naton jäseneksi koska silloin lännen aseteollisuus tekisi konkurssin kysynnän puutteen vuoksi. Amerikan dollari tulee kohta syrjäytetyksi mailman valuuttana. Kulta palaa oikeaksi valuutaksi kuten aikoinaan. Todellinen käsin kosteltavissa arvo eikä bittejä järjestelmässä. Amerikka tekee konkurssin suuren ulkomaan velan johdosta, koska dollari menettää arvonsa uuden valuutan johdosta. Mitenkä käy meidän Suomalaisten eläke rahojen kanssa?.
Lähinnä maanpaossa olevia toisinajattelijoita ja homoja joita median kiihoittamat suomalaiset ovat alkaneet vainoamaan kyllä hävettää?🤦🤦🤦
Jostain syystä suomen natsit ajattelevat juuri noin, ovatkin homojen puolella ? Ja milloin teitä natseja on kiinnostanut toisinajattelijat?
Ne "tavalliset" saksalaiset aikoinaan ja nyt "tavalliset" venäläiset syyllistyvät sotarikoksiin.
Paskat.
Ne on ne "tavalliset venäläiset" niitä jotka valmistautuu terroritekoihin ja joukkomurhiin jos sattuu käsky Kremlistä kajahtamaan.
Juuri noin se menee. Kremli voi myös uhkailla Suomessa asuvien kaksoiskansalaisten sukulaisia Venäjällä. Harmi että tänne on koskaan ry...ä päästetty.
Jos hyväksyy valloitussodat ja tappamisen, on itsekin syyllinen.
Menköön puttelandiaan takaisin, tietävät hyvin että jos putte käskee tehdä jotain täällä niin heidän on toteltava.
Ukrainalaiset ja venäläiset pitää laittaa töihin.
Ukreja ängennyt jo liki 100 000 ja ensivuonna 200 000 elätettäviksi lopun ikää.
sotilaskarkureita,
Kerran oli työkaverina Suomessa asunut venakko, oli kyllä yksi vittumaisimmista tyypeistä mitä on kohdalle osunut.
Ulos maasta kaikki.