tuli jokin aika sitten avioero miehestäni, liiiton alussa teimme avioehdon kumpikin saa pitää oman omaisuutensa ja samoin ei ole oikeutta muutenkaan toisen omaisuuteen. jos ero tulee ja ero tuli ihan ihmissuhdeasioitten vuoksi. kai se ositus kannattaa tehdä mahdollisimman pian jottei tule ainakaan minulle toisen puolelta turhia veroja maksettavaksi imiten on muilla mennyt ositus asiat ?ja jos tarvitsee jonkun lakimiehen vielä tuohon niin siitäkin tulee kuluja vaan kun tänä päivänä eroaminenkin maksaa.
avioero ja ositus
3
783
Vastaukset
- Anonyymi
Aina se eroaminen on maksanut. Paperihommia kannattaa hoitaa kunnolla.
- Anonyymi
Anteeksi, mikä olisi sellainen syy ettei omaisuuden ositusta/jakamista ja papereita siitä haluttaisi tehdä niinä päivänä kun avioero astuu voimaan?
Miksi sulle ja monelle muulle on noin vaikeeta viedä asioita loppuun asti?
Kun on kerran päätetty lähteä eri teille, niin hoitakaa heti homma maaliin asti. Teette paperit, asiantuntijoita löytyy pilvin pimein asianajotoimistoista, jos ette yksin osaa tai ymmärrä.
Sitten sanotte exälle heipat ja suuntaatte eri teille. Case is closed ja ei kun uutta epäonnistunutta parisuhdetta kohden. "kai se ositus kannattaa tehdä mahdollisimman pian jottei tule ainakaan minulle toisen puolelta turhia veroja maksettavaksi imiten on muilla mennyt ositus asiat "
Sinulla oli yksi varsinainen kysymys joka on tuo lainattu. Kyllä kannattaa tehdä heti se ositus.
"a jos tarvitsee jonkun lakimiehen vielä tuohon niin siitäkin tulee kuluja vaan kun tänä päivänä eroaminenkin maksaa."
Kyllä lakimies maksaa aika rutosti. Jos olet täysin tyytyväinen ositukseen yms, niin ei mitään järkeä hankkia. Muistakaa vaan hankkia ositukselle pätevät todistajat.
Koska kirjoitustyylistä päätellen et kuitenkaan ole penaalin terävin kynä, niin harkitsisin apua osituksen teossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 823243
- 922935
- 532202
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201645- 191504
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..81467Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein171381Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131351Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin351315Olisitpa rakkaimpani
Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras61218