avioero ja ositus

Anonyymi

tuli jokin aika sitten avioero miehestäni, liiiton alussa teimme avioehdon kumpikin saa pitää oman omaisuutensa ja samoin ei ole oikeutta muutenkaan toisen omaisuuteen. jos ero tulee ja ero tuli ihan ihmissuhdeasioitten vuoksi. kai se ositus kannattaa tehdä mahdollisimman pian jottei tule ainakaan minulle toisen puolelta turhia veroja maksettavaksi imiten on muilla mennyt ositus asiat ?ja jos tarvitsee jonkun lakimiehen vielä tuohon niin siitäkin tulee kuluja vaan kun tänä päivänä eroaminenkin maksaa.

3

809

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aina se eroaminen on maksanut. Paperihommia kannattaa hoitaa kunnolla.

    • Anonyymi

      Anteeksi, mikä olisi sellainen syy ettei omaisuuden ositusta/jakamista ja papereita siitä haluttaisi tehdä niinä päivänä kun avioero astuu voimaan?

      Miksi sulle ja monelle muulle on noin vaikeeta viedä asioita loppuun asti?

      Kun on kerran päätetty lähteä eri teille, niin hoitakaa heti homma maaliin asti. Teette paperit, asiantuntijoita löytyy pilvin pimein asianajotoimistoista, jos ette yksin osaa tai ymmärrä.
      Sitten sanotte exälle heipat ja suuntaatte eri teille. Case is closed ja ei kun uutta epäonnistunutta parisuhdetta kohden.

    • "kai se ositus kannattaa tehdä mahdollisimman pian jottei tule ainakaan minulle toisen puolelta turhia veroja maksettavaksi imiten on muilla mennyt ositus asiat "

      Sinulla oli yksi varsinainen kysymys joka on tuo lainattu. Kyllä kannattaa tehdä heti se ositus.

      "a jos tarvitsee jonkun lakimiehen vielä tuohon niin siitäkin tulee kuluja vaan kun tänä päivänä eroaminenkin maksaa."

      Kyllä lakimies maksaa aika rutosti. Jos olet täysin tyytyväinen ositukseen yms, niin ei mitään järkeä hankkia. Muistakaa vaan hankkia ositukselle pätevät todistajat.

      Koska kirjoitustyylistä päätellen et kuitenkaan ole penaalin terävin kynä, niin harkitsisin apua osituksen teossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11240
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2229
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1629
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe